Szájer: Nem kell megijedni egy kis vitától

A Fidesz a jövőben is eredményesen kíván beleszólni az unió politikájába.

KG
2014. 04. 27. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szájer József úgy vélte, a baloldal az elmúlt négy évben mindent megtett, hogy Magyarországot lejárassa és egy évtizeden keresztül abban jeleskedett, hogy miként lehet kielégíteni a Brüsszelből érkező „ukázokat” – írja a Híradó.hu. A fideszes uniós politikus szerint ezzel szemben a radikálisok állnak, akik pedig az unión kívül képzelik el az ország jövőjét. A két szélsőséges álláspont között található a Fidesz–KDNP, amely egyedüliként végzett nemzeti érdekképviseletet az elmúlt időszakban, ami folytatásra érdemes – hangsúlyozta.

Az európai parlamenti (EP) képviselő kitért a kötelezettségszegési-eljárásokra is. Rámutatott: az EU egy olyan szövetség, ahol mindenki a saját érdekeit érvényesítheti, ez pedig különbözik a korábbiaktól, a KGST-től és a Varsói Szerződéstől, ahol egy főnök mondott meg mindent. „Magyarországon sokan nem tudnak szabadulni ettől a mentalitástól és megijednek egy kis vitától” – fogalmazott. Az EU viszont egy olyan keret biztosít, ahol el lehet rendezni a konfliktusokat, ( ) biztosítja a békét, a vita pedig a jog keretein belül marad – húzta alá.

Szájer József kiemelte: a kötelezettségszegési-eljárások – a pálinka, a plázastop és az Erzsébet-utalvány – esetében nemcsak elvont, közös európai érdekek jelennek meg, hanem konkrét nemzetközi cégek érdeksérelmei is. Az elmúlt négy évben azonban „a rengeteg nagyon zajos vita” ellenére a végén olyan megegyezés született, amely a magyar érdekeket nagyobb mértékben vette figyelembe, mintha Magyarország nem indított volna konfliktusokat – nyomatékosította.

A jobboldali politikus kérdésre reagálva beszélt a Fidesz–KDNP EP-listájáról is. Úgy vélte, az egyrészt a nemzeti összetartozást kívánta megmutatni, másrészt lehetőséget biztosít, hogy egy kárpátaljai és egy vajdasági magyar képviselő is bekerüljön az Európai Parlamentbe. Amikor a jövőben Ukrajnáról döntenek – folytatta, a 9. helyen szereplő Bocskor Andrea szava lényegesen nagyobb mértékben számít majd, amivel az ukrajnai magyar kisebbségnek is komolyan tud segíteni.

Négy hét múlva, a május 25-i európai parlamenti választáson a voksolásra jogosult több mint 8 millió választópolgár valamivel több, mint tízezer hazai szavazókörben, illetve 98 külképviseleten személyesen szavazhat.

A lista 10. helyén Deli Andor a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) jelöltje áll, ami azért fontos, mert Szerbiával megindultak a csatlakozási tárgyalások, a folyamatban pedig az ott élő m,agyar kisebbségnek óriási jelentősége van, a magyar–szerb megbékélés és a kisebbségi jogok garantálása tekintetében – jelentette ki. A többi nemzetrész esetében a szimbólumok fontosak: Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke Erdélyt, Gubík László, a Magyar Közösség Pártja ifjúsági szervezetének elnöke a Felvidéket, Schöpflin György pedig a diaszpóra magyarságát képviseli – mondta.

Szájer József szerint a jövő legfontosabb kérdése, hogy milyen irányt vesz Európa. Az Európai Egyesült Államok kialakításának támogatói szembemennek a nemzeti szuverenitás legalapvetőbb elveivel és azt akarják, hogy „a jövendőbeli Barrosók és Redingek” nevezzék ki a kormányzót, ne pedig a magyar emberek válasszák meg – állapította meg, ez „egy tévút, egy elhibázott gondolat” – fűzte hozzá. Azokat a funkciókat kell közösen végezni az EU-ban, amelyek ezáltal jobban gyakorolhatók, mintha külön valósulnak meg, vannak ugyanakkor olyan ügyek, amelyeket helyben kell eldönteni – húzta alá az uniós politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.