Fontos, hogy megismerjük a Rákosi- és a Kádár-rendszerben alkalmazott politikai pszichiátriai módszereket – hangzott el az Elsüllyesztve – A politikai pszichiátria múltja és jelene című eseményen, amely a Matthias Corvinus Collegium szervezésében zajlott.
Az eseményen Mező Gábor dokumentumfilmes, újságíró, producerrel beszélgetett Hal Melinda, a Matthias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója többek között arról, hogy mit jelent a politikai pszichológia valójában és hogyan alkalmazhatjuk azt változó világunkban.
Mint ismert, Mező Gábor Elsüllyesztve címmel készített dokumentumfilmet, amely a 60-as, 70-es években működő elmeszociális intézményekben a politikailag veszélyesnek ítélt emberek megtörésére alkalmazott módszereket mutatja be.
Mező Gábor elmondta, nem jó a témában történő tabusítás, amely a Rákosi- és a Kádár-rendszerben kezdődött. Fontos, hogy az emberek megismerjék ezt a két korszakot és minél inkább feltárjuk. A magyar társadalomnak sosem volt erőssége a szembenézés, amely szintén a politikai rendszerek, a hatalmi érdek sajátosságaiból adódott. Fontos tennünk azért, hogy ezek a témák kutathatók legyenek – tette hozzá.
A politikai pszichiátria módszere a Szovjetunióból eredt, és bár a pszichiáterek és pszichológusok egy része igyekezett küzdeni a módszer ellen, de tudjuk, hogy sokakat vetettek alá kínzásnak politikai okokból, és jellemző volt az emberek „eltüntetése” is – fogalmazott Mező Gábor. Elmondta, a szakemberek körében még mindig tabusított téma a politikai pszichiátria, és az összezárás is jellemző, hiszen az ő szemszögükből ez egy bélyeg.
Mező Gábor szerint a szakmának és a társadalomnak is érdemes erőfeszítéseket tennie a múlt tabusításának feloldásáért.
A dokumentumfilm a Médiaklikk oldalán, a linkre kattintva megtekinthető.
Borítókép: a beszélgetés résztvevői. (Fotó: Kincses Krisztina/Magyar Nemzet)