Le kell tudni választani az aktuálpolitikát a kultúrpolitikáról, mert a kultúrában a teljes magyar kultúrára kell fókuszálni
– fogalmazott a 888 Foglalkozunk nőügyekkel című podcastjában Demeter Szilárd. A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója szerint a magyar kultúra rákfenéje, hogy képtelenek vagyunk eloldódni a napi szintű iszapbirkózástól. Mint mondta, amikor a sértett művészek szekértáborokba állnak, ami politikai, művészi, esztétikai identitást kölcsönöz nekik, akkor onnantól kezdve már nem a hozzáadott értéket nézzük az adott műben vagy előadásban, hanem azt, hogy ki az, aki mondja, csinálja, hova tartozik, és hogyha nem ahhoz a táborhoz tartozik, amivel mi szimpatizálunk, akkor rossznak bélyegezzük. Egyszerűen képtelenek vagyunk ezen felülemelkedni, ami az egész magyar kultúrának a versenyhátránya lesz – mutatott rá.
Meglátása szerint
a baloldal ájultan tiszteli a szent teheneit, akikről nem szabad kimondani az igazat, például, hogy valamelyik egy egyműves szerző.
– Mindenki tudja, hogy az az egy műve értékálló, és az összes többi középszer alatti történet, de ezt nem merik kimondani, mert egy termékeny szerző, szent tehén, fent van a sztratoszférában. Tudják az igazat, de meg kell védeniük, mert az övék, az ő szent tehenük – magyarázta.
Kitért arra is, hogy a tisztelet kultúrája eltűnőben van, sőt manapság az összes ilyen értékünket kezdik megkérdőjelezni. Mint fogalmazott, lassan minden vallás tisztelendő, kivéve a kereszténységet.
Minden közösség tisztelendő, kivéve a nemzetet vagy a családot. Ezzel szépen kihúzzák azt az egyértelmű talajt a lábunk alól, ami eddig az eligazodást lehetővé tette számunkra. Amennyiben pedig talajtalanná válunk, onnantól kezdve teljes mértékben kiszolgáltatottak leszünk
– mutatott rá a főigazgató, majd a közösségi média szerepéről beszélt, amely véleménye szerint egyszerre áldás és átok is lehet. Mint mondta, a tömeg, amikor tömegként viselkedik, akkor nem föltétlenül a legértelmesebb. Amikor pedig a tömeges gyalázkodás elindul, akkor egy egymást hergelő pszichózis valósul meg. Véleménye szerint ilyen esetekben a gyűlölet karmesterét kell beazonosítani, mert azok tudják megfogalmazni azt a két-három jelzőt vagy minősítést, ami valakit karakterében rombol.
Demeter Szilárd ennek kapcsán említést tett azokról a támadó üzenetekről is, amit vadidegenek írtak nekik az interneten. Mint kiderült, kapott olyan üzenetet is, hogy
a kisgyermekét öltöztesse fel melegen, mert a Szibériába tartó vonaton hideg lesz.
Szavai szerint – bár őt kevésbé zavarták ezek az üzenetek, mint a feleségét – több szempont miatt is úgy döntött, hogy törli a Facebook-oldalát.
A teljes beszélgetés:
Borítókép: Demeter Szilárd (Fotó: Purger Tamás)