A koronavírus elleni Moderna-vakcina hatékonynak bizonyul a SARS-CoV-2 nemrégiben megjelent, gyorsabban terjedő mutáns vírus variánsai ellen – számolt be róla hétfőn a BBC. Mint írták, bár további kísérletekre van szükség, a meglehetősen biztató korai laboratóriumi tesztek azt mutatják, hogy
a védőoltás kiváltotta antitestek képesek felismerni és semlegesíteni a virulensebb új variánsokat.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Egyesült Királyságban és a Dél-afrikai Köztársaságban fejlődhettek ki a koronavírus gyorsabban terjedő mutációi, amelyek már több országban is megjelentek világszerte.
Ígéretes kutatások szerint a Moderna vakcinája a mutánskoronavírus-variánsok ellen is véd
A briteknél szeptemberben megjelent variáns szakértők szerint akár hetven százalékkal gyorsabban terjedhet, ugyanakkor nem okoz súlyosabb tüneteket a SARS-CoV-2-nél. Az 501.V2 nevű dél-afrikai variánssal kapcsolatban korábban aggasztó sajtóhírek jelentek meg, amelyek szerint az ellenáll a koronavírus-antitesteknek, mivel a vírus annyi mutációt tartalmaz, hogy már a külső burkolatán található tüskefehérjék is módosultak.
A tüskefehérjének pedig kulcsszerepe van abban, hogy a vírus megtámadott sejthez kapcsolódik, s a membránon keresztül beolvadva vírusgyártásra állítja át azt. A koronavírus elleni oltóanyagok ezért a tüskefehérjék támadására késztetik az immunrendszert. Bár a jelenleg rendelkezésre álló vakcinákat a korábbi, SARS-CoV-2 nevű variánsra tervezték, a kutatók többsége úgy véli, hogy a védőoltások az újabb altípusok ellen is működnek, mivel a vírus viszonylag lassan mutálódik. Azonban a védőoltásoknak a mutáns variánsok elleni pontos hatékonysága egyelőre nem ismert.
A BBC által említett kutatásban nyolc olyan ember vérmintáját vizsgálták meg, akik megkapták az előírt két dózist a Moderna vakcinájából. Magyarország is rendelt az amerikai székhelyű Moderna védőoltásából, amelyből az első szállítmány január első felében érkezett meg. A 7200 adag vakcinát az idősotthonok lakóinak szánták, és 3600 veszélyeztetett személy kaphat védettséget a kétkörös oltás után.
Hazánk a Pfizer-féle vakcinából is rendelt, a 2020–2021-es évre így összesen 4,4 millió adag oltóanyag van lekötve az Európai Bizottsággal megkötött szerződés értelmében. E védőoltásból azonban később érkezhet nagyobb mennyiség, mivel a Pfizer azt közölte, hogy elsőként az amerikai piacot látja el.
A kormány eközben orosz és kínai gyártókkal is tárgyal, amivel párhozamosan zajlik e vakcinák bevizsgálása. Ennek eredményessége esetén a hatósági engedélyezés következhet, majd megindulhat a védőoltások beszállítása. Ha az utóbbi fázisba ér a folyamat, a kínai gyártó várhatóan rövid időn belül képes lesz nagyobb mennyiséget hazánk rendelkezésére bocsátani.
A két említett mutánskoronavírus-változat mellett egy dániai nyérctelepen is felbukkant egy új variáns, még tavaly nyáron. A skandináv ország kormánya gyorsan lépett, felszámolták az összes nyérctenyészetet, és nagyjából 17 millió állatot pusztítottak el, amelyekkel együtt a mutáns vírus is eltűnt. A döntés azonban közfelháborodást okozott, amelybe belebukott Mogens Jensen élelmiszerügyi és mezőgazdaságért felelős miniszter.