Köves Slomó: Nem Magyarországon terjed az antiszemitizmus

– Különösen furcsa, hogy egy német politikus bírálja Magyarországot, hiszen Németországban 2019-ben 1824 antiszemita cselekmény volt, míg Magyarországon összesen harmincöt – mondta Köves Slomó, az Egységes Magyar Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija kedden a magyar közszolgálati rádióban. A rabbi ezzel Michael Roth német uniós miniszternek egy interjúban tett kijelentésére reagált, amelyben antiszemitizmussal vádolta Magyarországot.

Forrás: v4na hírügynökség2020. 08. 25. 19:37
KÖVES Slomó
Szentendre, 2019. szeptember 22. Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija beszédet mond a közösség új szentendrei zsinagógájának avatásán 2019. szeptember 22-én. MTI/Kovács Attila Fotó: Kovács Attila
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Lehet az antiszemitizmust politikai bunkósbotként használni, de ez azok számára jelentős, akik célpontok. Ebből a szempontból Magyarország különösen biztonságos helynek tekinthető – jelentette ki Köves Slomó rabbi a magyar közszolgálati Kossuth rádió kedd reggeli adásában.

„Különösen furcsa, hogy egy német politikus bírálja Magyarországot, hiszen Németországban 2019-ban 1824 antiszemita cselekmény volt, míg hazánkban összesen harmincöt” – fogalmazott az EMIH vezetője.

Köves Slomó szerint különösen aggasztó, hogy míg Magyarországon stagnálnak ezek az adatok, addig Németországban évről évre növekszik a számuk.

„Fontos lenne, ha a politikusok is komolyabban vennék ezt a kérdést és nem kiüresedett politikai bunkósbotként használnák” – fogalmazott a főrabbi.

Az EMIH vezetője ezzel Michael Roth német szociáldemokrata politikus, uniós ügyekért felelős miniszter kijelentésére reagált, aki antiszemitizmussal vádolta meg Magyarországot.

„A Magyarország ellen indított 7-es cikkely szerinti eljárás egyik szempontja a hatalmas antiszemitizmus volt az országban” – fogalmazott Roth egy német hírportálnak adott interjúban.

– Magyarországon a zsidó közösség biztonságban van – szögezte le Roth szavaira reagálva Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter vasárnapi Facebook-posztjában. „A zsidó honfitársainknak nem kell félniük, kulturális fesztiváljaikon nincs szükség állig felfegyverzett katonákra, a zsinagógákat és a temetőket állami finanszírozással építettük újjá és büszke házigazdái voltunk tavaly az Európai Maccabi Játékoknak” – fogalmazott Szijjártó Péter. A miniszter arra kérte a német politikust, hogy fejezze be a magyar emberek méltatlan támadását. A külügyminiszter hétfőre hivatalába kérette Németország budapesti nagykövetét is, hogy figyelmeztesse Michael Roth kijelentéseinek alaptalanságára.

Fotó: V4NA-grafika

Németországban 2019-ben 1824 antiszemita jellegű bűncselekmény történt, ezek a fenyegetéstől a könnyű testi sértésen át egészen a gyilkosságig terjednek. A legutóbbi ilyen, országos felháborodást kiváltó cselekmény 2019. október 9-én, a zsidó jom kippur ünnepén történt a kelet-németországi Halléban. A 28 éves Stephan Balliet lőfegyverekkel és saját készítésű robbanóeszközökkel felszerelve, autójával megállt a kelet-németországi Halle zsinagógája előtt, majd megpróbált bejutni az imaházba. A zsinagógában 52 ember tartózkodott egy istentiszteleten. Miután a támadó nem tudott bejutni a zsinagógába, lelőtt egy arra járó negyvenéves nőt az utcán, majd kocsijával továbbhajtott egy közeli török étkezdébe, ahol megsebesített egy húszéves férfit.

A 28 éves neonáci férfi pere július 21-én kezdődött a magdeburgi tartományi bíróságon. Balliet-t 13-rendbeli bűncselekménnyel, köztük emberöléssel, emberölési kísérlettel, valamint súlyos testi sértéssel vádolják, és a német törvények szerint akár életfogytiglani börtönre is ítélhetik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.