Számos, a bírósági rendszeren belüli feszültségekről árulkodó hírt és nyilatkozatot közölt az utóbbi időben a sajtó, ami a Miskolci Törvényszék elnöke szerint az igazságszolgáltatás tekintélyét, a bíróságokba vetett bizalmat veszélyezteti.
Ritka – mondta a Magyar Nemzetnek –, hogy egy bíró „kibeszél”, de most mégis fontosnak tartotta, mert szeretne megnyugtatni mindenkit, és világossá tenni: csak egy maroknyi, de annál hangosabb, egyéni érdekek motiválta közösség kelti a hangulatot, miközben a csendes többség a bírói esküjét komolyan véve, legjobb tudása szerint, felelősségteljesen végzi a munkáját.
Az elnök úgy véli, az utóbbi évek mérlege pozitív
Fotó: Boon.hu
– Az Európai Bizottságnak az uniós tagállamok igazságszolgáltatási hatékonyságát, minőségét és függetlenségét bemutató eredménytáblája szerint a magyar bíróságok Európa élvonalához tartoznak.
Nincs fából vaskarika. Senki sem gondolhatja komolyan, hogy az a rendszer, amely ezt a magas színvonalú munkát támogatja és lehetővé teszi, az rossz, és azt le kell bontani! – hangsúlyozta Répássy Árpád, aki szerint az utóbbi évek mérlege minden tekintetben pozitív.
– Ahogy egy idősebb, tekintélyes bíró kollégám fogalmazott: a „soha nincs semmi” korszakát felváltotta a „mindig minden van”. Új bíróságok épültek, régi bíróságok újultak meg korábban elképzelhetetlen számban – mondta az elnök.
Arra a felvetésre, hogy a rendszer kritikusai szerint a helyzet nem ennyire fényes, és a bíróságokon egyfajta forradalom van kibontakozóban, úgy válaszolt: ha bármiféle forradalomról lehet beszélni a bíróságok kapcsán, akkor az a digitális forradalom.
– Ma a bírók munkáját beszédleíró szoftverek és mobil eszközök segítik, a távmeghallgatási rendszer fokozatos kiépülésével pedig mindenki számára olcsóbbá és kényelmesebbé váltak a tárgyalások.
Hamarosan elindul az e-akta, ami lehetővé teszi a bírósági ügyek résztvevőinek, hogy tértől és időtől függetlenül betekinthessenek az irataikba. Olyan újdonságok ezek, amelyekről pár éve álmodni sem mertünk volna – hívta fel a figyelmet az elnök, aki úgy vélte: az eredményeket szinte vég nélkül lehetne sorolni, csak ezek valahogy kevesebb figyelmet kapnak, mint a botrányok.
– Vagy természetesnek veszik őket, holott ezek éppen úgy az Országos Bírósági Hivatal felállításával együtt járó szemléletváltás és igazgatási modell eredményei, mint az, hogy a bíróságok egymás után nyerik el a családbarát munkahely címet – fűzte hozzá.
Egy volt bíró a közelmúltban többször úgy nyilatkozott, hogy – bár őt soha senki nem akarta befolyásolni – egyre nagyobb politikai nyomás nehezedik a bírákra.
Répássy Árpád erre reagálva közölte: az efféle megjegyzések mellé sohasem állítanak tényeket, bizonyítékokat. Nem is lehet szerinte, hiszen ítélkezési tevékenységével összefüggésben egyetlen bíró sem utasítható, a függetlenségét mindenki nagyon komolyan veszi, amit az évente végzett anonim integritási felmérések eredményei is bizonyítanak.
– Minden ellenkező híreszteléssel szemben a magyar bíróságok függetlenek és jól működnek – jelentette ki a törvényszék elnöke.