Robbanóanyagot, lőszert és gránátot gyártanak majd Várpalotán

Különleges alapkőletétel zajlott Zalaegerszegen, világszínvonalú harcjárműgyár építése kezdődik meg.

2020. 12. 17. 10:54
null
Lynx gyár alapkőletétel Zalaegerszeg Fotó: Bach Máté
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Két üzem jön létre Várpalotán: egy hexogén robbanóanyaggyár, emellett elindul a nagykaliberű lőszerekl gyártása, és ebbe integráljuk a gránátgyártást is – jelentette be Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos csütörtökön, Zalaegerszegen a Lynx gyalogsági harcjárműveket gyártó üzem ünnepélyes alapkőletételén. Erről Armin Papperger, a Rheinmetall AG igazgatótanácsának elnöke, Alexander Sagel, a Rheinmetall igazgatója és a kormány nevében Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Maróth Gáspár írtak alá együttműködési megállapodást Zalaegerszegen.

A Lynx gyár alapkőletételén az időkapszulát egy H145M könnyű többcélú katonai helikopter szállította az esemény helyszínére, és a levegőből engedte le a földbe.

Az időkapszulában a gyár alaprajzát és látványtervét helyezték el az utókor számára.

Hadiipari mérföldkőnek számít hétszázmilliárd forintos német-magyar beruházás
Fotó: Bach Máté

Mint azt a Magyar Nemzet korábban megírta: a kormány szeptember elején jelentette be, hogy Zalaegerszegen épül fel a Lynx gyalogsági harcjárműveket gyártó üzem; a mintegy hétszázmilliárd forintos program német–magyar vegyesvállalati beruházásban jön létre. A gazdasági, azon belül is hadiipari mérföldkőnek számító program részeként mintegy hatvanmilliárd forintból épül meg a lánctalpas harcjárműveket gyártó üzem, és egy húszhektáros területen tesztpályát is kialakítanak mellé. A termelés 2023-tól indul el, az üzem évente 45 darab járművet bocsát majd ki.

A világ egyik legmodernebb hadiüzeme a beszállítókkal együtt mintegy ötszáz embert foglalkoztat majd, a gyártáson kívül pedig fejlesztés is folyik majd a gyárban.

Az üzem mellett folyamatosan épülő, bővülő Zala Zone járműipari tesztpálya miatt mesterségesintelligencia-, digitalizáció- és robotikai kutatások is csatlakoznak a beruházáshoz. Sőt, különleges gumikerekes katonai járművek fejlesztése is megkezdődik a zalai megyeszékhelyen, az új páncélozott szállító járműveket Kaposváron gyártják majd.

Kétszáznál is több Lynx harcjárművel szerelik fel a honvédség nehéz dandárját
Fotó: Bach Máté

Palkovics László az ünnepélyes alapkőletételen azt mondta: a kategóriájában legkorszerűbbnek számító Lynx harcjárművekből 218 kerül a magyar honvédséghez, ebből 46 Németországban készül el, míg 172-t gyártanak majd a 2023-ra elkészülő zalai üzemben, amely kutatás-fejlesztéssel és teszteléssel is foglalkozik. A tárcavezető kiemelte, hogy ennek az évnek a legizgalmasabb beruházási hírei kétségkívül a legkorszerűbb Lynx gyalogsági harcjárművek magyarországi előállításáról szóltak.

A politikus felidézte a mostani alapkőletételt megelőző időszakot, a beruházás előkészítő szakaszának fontos eseményeit.

– Szeptember 9-én született meg a megállapodás, ami alapján a honvédség nehéz dandárját 218 darab korszerű Lynx harcjárművel szereljük fel. Ezzel nagy lépést teszünk annak érdekében, hogy hazánk NATO-nak tett vállalásait teljesíteni tudjuk. Régi adósságunkat törlesztjük a szövetségi rendszernek és magunknak azzal, hogy helyreállítjuk a szárazföldi haderőnk nehézfegyverzetét – fogalmazott Palkovics László, aki hozzátette: a Lynx harcjárművek az elkövetkező időszakban fontos szerepet töltenek be a honvédség eszközparkjában.

Erős hadsereg nélkül nincs nemzeti megbecsülés és önbecsülés
Fotó: Bach Máté

Az eseményen Benkő Tibor honvédelmi miniszter azt emelte ki, hogy a kormánynak a magyar emberek biztonsága az elsődleges. – A kormány ezért elkötelezett a Magyar Honvédség fejlesztésében, és valljuk azt, hogy egy erős nemzeti hadsereg nélkül nincs nemzeti megbecsülés és önbecsülés, és nincs nemzeti érdekérvényesítés sem. Továbbra is azt tartjuk szem előtt, hogy a honvédelem ügye nemzeti ügy – hangsúlyozta Benkő Tibor. Hozzátette: ez három pilléren nyugszik. Mindenekelőtt a Magyar Honvédség képességén, felkészültségén és technikai eszközein, másrészt a NATO-szövetségen, amely egységet képez, a harmadik pillér pedig a magyar állampolgárok elkötelezettsége a haza, a nemzet ügye iránt.

A honvédelmi miniszter a Lynx-beruházással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a fejlesztés nemcsak Zalaegerszegnek és térségének, hanem egész Magyarországnak rendkívül fontos.

Szavai szerint ez a beruházás nemcsak a Magyar Honvédséget szolgálja, mert az üzemben gyártott eszközöket ugyan majd a Magyar Honvédség kapja meg és alkalmazza, azokkal a megkapott feladatokat maradéktalanul végre is hajtja, de a lakosság biztonsága érdekében teszi ezt.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a beruházás fontos a városnak és a hazának is. – Az elmúlt években fokozott erőfeszítéseket tettünk a helyi gazdaság megerősítésére, aminek köszönhetően négyezer új munkahely jött létre városunkban. Megerősödött a gépipar, az elektronika és az informatika, igyekeztünk ehhez modern oktatást, gyakorlati tudást adó szakképzést, duális oktatási formát, idegen nyelvek elsajátításának a lehetőségét és hatékony felsőoktatást szervezni – mutatott rá Zalaegerszeg első embere.

A most induló fejlesztésről elmondta, hogy az minden korábbi álmukat felülmúlta.

Balaicz Zoltán ígéretet tett arra: Zalaegerszeg önkormányzata, valamennyi intézménye és teljes közössége mindent el fog követni azért, hogy ez a beruházás igazi sikertörténetté váljon, amely meghatározza és újra pozicionálja a zalai megyeszékhelyet és talán Magyarországot is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.