Az igazán tökéletes keksz kívül ropogós, belül omlós és természetesen nem égett a széle és az alja sem, ezért aztán kesernyés mellékíze sincs. Ám sajnos gyakori, hogy a kekszsütés rémálommá válik, és a gondos odafigyelés ellenére is megégnek a sütik. Elárulja a Mindmegette, hogy miért éghet meg a keksz és segítünk megelőzni a sütési baleseteket – olvasható a Mindmegette cikkében.
Meleg környezet, meleg sütőlap
Ha megég a keksz, egyből arra gondolunk, hogy a sütőt állítottuk magas hőfokra, ám a kekszsütésnél fontos a külső környezet hőmérséklete is. Ha ugyanis a konyhában nagyon meleg van, a tésztában lévő vaj gyorsabban megolvad, a tészta túl lágy lesz, szétterül, aminek következtében a szélei megéghetnek. Ez megelőzhető, ha sütés előtt a kekszeket 10-15 perce hűtőbe tesszük.
A konyha hőmérsékletén kívül a tepsi hőmérséklete is számít. Ez a probléma akkor jelentkezik, ha egymás után több adag keksz készül: a már meleg tepsire kerülő nyers kekszek pillanatok alatt szétterülnek, és sütéskor garantáltan megégnek. Ilyenkor hagyjuk kihűlni a tepsit, mielőtt újabb adag kekszet teszünk rá. Ha sietünk, öblítsük le hideg vízzel a sütőlemezt – ám ezt csak óvatosan, nehogy megégessük a kezünket a felcsapó gőzzel.
Nem mindegy a tepsi színe
Nem viccelünk, tényleg befolyásolhatja a kész süti minőségét a sütőlap vagy tepsi színe. A sötét színű tepsik hatékonyabban szívják magukba a hőt, és ezért több hőt sugároz a felületük, ezért az ilyen tespiben sült kekszek oldala és alja gyorsabban sül meg és barnul meg, mint a világos tepsiben sülteké.
A kekszeket süssük világos színű tepsiben. Hogy ne ragadjon a keksz a sütőlapra, használjunk sütőpapírt! A könnyű, világos tepsi és a sütőpapír kombinációja biztosítja, hogy ne égjenek meg a kekszek és ne ragadjanak a sütőlaphoz vagy a tepsi aljához.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)