A 250 migránst a győri vasútállomás várótermébe terelték a rendőrök és vizet osztottak nekik, de az ételt nem fogadták el – írták. Sok köztük a gyerek és a nő. Megérkezett a tolmács is. Az első busszal a családosokat, mintegy húsz főt vittek el a győri Szövetség utcai őrzött szállóra, arról még tartanak az egyeztetések, hogy a többiekkel mi lesz. A Kisalföld információi szerint albánok is vannak a határsértők között.
Óriási mértékű elvándorlásról számolt be hétfőn a Koha Ditore című pristinai lap, amelynek az értesülése szerint havonta mintegy 20 ezren hagyják el Koszovót.
A szerb sajtó által is ismertetett cikk szerint a csalódott koszovóiak a jobb élet reményében indulnak útnak, céljuk pedig az Európai Unió. A lap információi szerint többször is előfordult, hogy csak Pristinából egy nap folyamán tíz busz is indult Nyugat-Európába a kivándorolni vágyókkal.
A portál szerint mivel a rendőrök korábban arra számítottak, hogy a migránsok kitörnek a váróteremből, az utasok után sajtót is elterelték a váróterem közvetlen közeléből és a vasútállomáson lévő boltoknak is be kellett zárniuk; a helyzet feszült, de nem történt rendbontás. A vasútállomási kisbolt felől már nem lehet felmenni a váróterembe, a jegypénztárak a főbejáraton át közelíthetőek meg. A migránsok közül egy nő rosszul lett, őt a mentők ellátták.
A migránsok továbbra sem hajlandóak megegyezni, kemény az ellenállás, éhezni is képesek – írták; a koszovói, illetve albán nagykövetet várják. Addig passzív ellenállást tanúsítanak. Az utasok viszont nem pánikolnak a migránsok tömegétől. Ugyanakkor a győriek a Kisalföld tudósítójának azt mondták, hogy a helyzet árt Győr megítélésének, és nem értik, miért kell itt tartani a migránsokat, akik amúgy sem szeretnének Magyarországon megállni.
Az épület előtt 10 felfestett rendőrautó, két zöld kisbusz és vélhetően több, a rendőrséghez tartozó civil autó sorakozik. Rendőrségi orvosok is érkeztek a helyszínre; Horváth Csaba győri rendőrkapitány is a helyszínen van.
Sipos Anikó a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Igazgatóhelyettese a helyszínen elmondta, az ügy jelenleg rendőrségi hatáskör alatt van, amint átkerül a bevándorlásiakhoz, betartva minden jogszabályi kötelezettséget, a 250 határsértő helyzetét egyénenként fogják vizsgálni.
A koszovóiaknak egyébként érvényes kirándulójegyük volt Bécsbe, de semmilyen más papírjuk nem volt. A vonatok fennakadás nélkül közlekednek.
Magyarország nem képvisel idegenellenes álláspontot, de ésszerű bevándorláspolitikát akar látni Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét pénteken. Érthetőnek nevezte hazánk abbéli törekvését, hogy „Magyarország nem akar a bevándorlók célpontja lenni”, ami legitim és helyes törekvés Magyarország részéről. Orbán Viktor először Párizsban, a Charlie Hebdo hetilap elleni merénylet után beszélt arról a köztelevíziónak, hogy Magyarország nem kíván menedéket nyújtani a gazdasági menekülteknek. A kijelentést az ellenzék bírálta, számos kormánypárti politikus viszont később megerősítette a miniszterelnök szavait. Kósa Lajos alelnök például közölte: Magyarországon a terrorizmusnál komolyabb aggodalomra adhat okot a bevándorlás. A Századvég felméréséből kiderült: a magyar lakosság több mint kétharmada enyhének tartja a hazai bevándorlási törvényeket, és szigorítaná a szabályozást. Ezért a Fidesz közölte, hogy parlamenti vitanapot kezdeményez a menekültkérdésről, a bevándorlásról.