Levédetnék Angelina Jolie hibás génjének jogait

Heves jogi vita tárgyát képezi az Egyesült Államokban az a hibás gén, amelyet Angelina Jolie szervezetében találtak.

tt
2013. 05. 17. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hollywoodi színésznőnek a The New York Timesban kedden megjelent vallomása elvileg nem befolyásolja az amerikai legfelsőbb bíróság döntését, amely várhatóan a jövő hónapban dönt a Myriad Genetics Inc. és a gének szabadalmi levédése ellen tiltakozó orvosok, betegek és jogvédők szervezeteinek vitájában.

A felperesek 2009-ben a Myriadnak összesen kilenc olyan szabadalmát támadták meg, amelyek két emberi génre, a BRCA1-re és a BRCA2-re vonatkoznak. Ezek egyike a mell-, a másik pedig a petefészekrákhoz köthető. A peres felek vitája lényegében arról folyik, hogy a két említett gén természetes képződmény-e, avagy szellemi termék. Komoly kérdésként vetődik fel továbbá, hogy a gének szabadalmi levédése akadályozza-e a kutatást és okoz-e kárt a betegeknek.

A biotechnológiai ipar képviselői szerint a bíróság sok milliárd dollárnyi befektetést riaszthat el, ha kiterjesztően értelmezhető verdiktet hoz a Myriad-ügyben. A hozzávetőleg 150 ezer kutatót és pácienst, valamint szervezeteket képviselő összefogó felperescsoport viszont azért harcol, hogy az emberi géneket, beleértve a mesterségesen előállítottakat is, ne lehessen szabadalmaztatni.

Egy fellebbviteli bíróság engedélyezte tavaly augusztusban, hogy a Myriad Genetics szabadalmaztassa a petefészek- és az emlőrák örökletes formáinak többségéért felelős BRCA1 és BRCA2 „izolált” géneket.

A kutatók, az orvosok és az ezen daganatos betegségekben szenvedő vagy ezeken átesett nők viszont úgy vélik, hogy a Myriad monopolhelyzete miatt nem fejleszthetők más orvosi tesztek, és akadályozza az alapkutatást is, ezért beadvánnyal fordultak a legfelsőbb bírósághoz. A testület novemberben fogadta be az ügyet és a múlt hónapban hallgatta meg a két felet.

A szabadalmak jogosságát vitató felperesek között található egyebek között az Amerikai Orvosok Egyesülete, az Amerikai Humángenetikai Társaság, az Amerikai Polgárjogi Szövetség (ACLU) és James Watson, aki 1953-ban az azóta elhunyt Francis Crickkel együtt felfedezte a DNS kettős spirálját.

A felperesek ügyvédei örömmel fogadták Angelina Jolie írását, amelyben a színésznő rámutatott, hogy egyes nők számára megfizethetetlen a hibás gének azonosítását célzó szűrővizsgálat. Angelina Jolie, akinek az anyja petefészekrákban hunyt el, elmondta, hogy a szűrővizsgálat 3000 dollárba (közel 680 ezer forint) került, és ez az ár szerinte számos nő számára lehetetlenné teszi a vizsgálatot. A Myriad, amelynek székhelye Utah szövetségi államban van, az egyetlen olyan cég, amely képes ezeknek a szűrővizsgálatoknak az elvégzésére.

A 37 éves színésznő egyike a nők azon 0,2 százalékának, akinek a szervezetében megtalálható a hibás gének egyike. Esetében az emlőrák kialakulásának a kockázata 87 százalék, a petefészekráké pedig 50 százalék volt. A hibás génekkel nem rendelkező nők esetében a betegségek kialakulásának kockázata mintegy 10 százalékos.

A Myriad 500 millió dollárt fektetett be a BRCAnalysis néven ismerté vált szűrővizsgálat kifejlesztésébe, amely a cég szóvivője, Ron Rogers szerint a legjobb minőségű és a leggyorsabb vizsgálat.

A vállalat szerint az amerikai páciensek 95 százaléka biztosítója révén átlagosan 100 dollárért elvégeztetheti a vizsgálatot. Emlékeztettek arra is, hogy az 1952. évi szabadalmi törvény mindenre vonatkozik, „ami emberi találékonyság terméke”. A Myriad vezetői azzal is érvelnek, hogy nem az övék az egyetlen cég, amely izolált DNS-szekvenciákat szabadalmaztatott.

A mintegy 24 ezer emberi gén közel 20 százaléka van jelenleg szabadalmi oltalom alatt, ezek között több az Alzheimer-kórral vagy daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos. A szabadalmak gyakran magáncégek tulajdonai, de egyetemek és kutatóintézetek is levédettek ilyeneket abbéli szándékukban, hogy megakadályozzák a magáncégek általi esetleges elbirtoklást. A Myriad szabadalmai két év múlva járnak le, a legfelsőbb bíróság döntését pedig június végére várják.

Bár a színésznő választotta radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.

 

A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy, a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású új tanulmány kutatói.

 

Jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát az úgynevezett TERT gén elváltozása. A férfihormonok ugyancsak lényeges szerepet játszanak az emlődaganat létrejöttében, így a gyógyszerészeti fegyvertár ilyen irányú bővítésével növelhető a sikeres terápiák aránya.

 

Korábban arról is hírt adtunk, hogy átlagosan évi két százalékkal növekszik az áttétes mellrákbetegek aránya. Az áttétes rák a legveszélyesebb, a betegeknek kevesebb mint egyharmada él a diagnózis felállítása után öt évvel.

 

Egy friss kutatás szerint a rendszeres, alacsony dózisú Aspirin szedése akadályozhatja két mellráktípus fejlődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.