Az orvos- és egészségtudomány képzési területeken végzettek havi bruttó átlagjövedelme 169 135 forinttól 235 149 forintig terjedt – a legtöbbet a Szegedi Tudományegyetemen végzettek kaptak – derül ki a Felvi.hu legfrissebb, 2014-es gyorsjelentéséből, amely a diplomás pályakövető rendszer 2013 májusában mért értékeit elemzi, a jövedelemre helyezve a hangsúlyt. A mesterképzéseken és osztatlan képzéseken végzettek átlagjövedelme bruttó 260 306 forint volt, melyek közül kiemelkedik az általános orvosok 304 565 forintos bére, viszont messze alulszárnyalják az átlagot a fogorvosok a maguk 179 147 forintjával.
Az egészségügyhöz egyik kormány sem mer igazán hozzányúlni, annyira mélyen gyökereznek a problémák. A folyamatos halogatások viszont odáig vezettek, hogy a kórházi adósságállomány március végére – késedelmi kamatok nélkül – elérte a 83 milliárdos összeget, és az orvosi műszerek beszállítói közül volt, aki már hónapok óta nem kapott pénzt. A kedélyek felkorbácsolásában közrejátszott a Vastagbőr kórházi kosztos és az Index barkácsfúróval műtős cikke (előbbi nyomán Facebook-csoport alakult, és az MNO is írt róla), a közelmúltban pedig egy rokkantnyugdíjas operálta meg magát vérrögképződése miatt, mert nem bírta kivárni a két hónapos várólistát. Az ilyen és ehhez hasonló esetek tükrében jogosan vetődik fel a kérdés: miért menne el bárki is olyan képzésre, majd munkahelyre, ahol kétséges a megélhetés?
A Magyar Közlöny 2015. június 30-án megjelent számában olvasható az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésről szóló kormányrendelet, melynek része a rezidensek és a fiatal szakorvosok támogatási programja is.
A Lánchíd Rádióban a rendelettel kapcsolatban a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke kifejtette: formai változás a munkáltató cseréje, mivel míg korábban ezt a posztot a kórház töltötte be, most az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENYKK) szerződnek. „Ez egyfajta biztonságot jelenthet a rezidensnek” – mondta, utalva arra, hogy a korábbi rendszerben nem volt biztos a szakképzési területen előírt szakképzés teljesíthetősége, mert ügyelni kellett, vagy a betegellátást helyezték előtérbe.