Rezidens- és szakorvosi támogatási program jött létre

A projekt megvalósítására a jövő évi büdzsében 9 milliárd forint áll rendelkezésre.

MTI
2015. 07. 01. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Közlöny legfrissebb számában olvasható dokumentum szerint a támogatott szakképzésben a rezidens az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENKK) létesít közalkalmazotti jogviszonyt, a szakképzés idejére általa választott egy egyetemmel szakképzési megállapodást köt. A szakminiszter minden év október 31-éig közzéteszi a következő év január 1-jétől december 31-éig betölthető rezidens-keretszámokat.

A támogatott szakképzésben a rezidenseket úgynevezett tutorok felügyelik, egy-egy – a képzőhely által kijelölt – tutor egyszerre legfeljebb három jelöltet, a javadalmazásuk rezidensenként havi 50 ezer forint lesz.
A rendelettel létrehozott rezidenstámogatási program a közfinanszírozott egészségügyi ellátásban, a miniszter által meghatározott speciális szakterületeken és a hiányszakmákban elhelyezkedő rezidensek támogatását szolgálja a szakképzési időből hátralévő részben.

A szintén a rendelet által létrehozott fiatal szakorvosok támogatási programjában azok vehetnek részt, akiket szakvizsgájuk után teljes munkaidőben foglalkoztat valamely érvényes finanszírozási szerződéssel rendelkező egészségügyi szolgáltató. A szakorvosonként havi bruttó 151 000 forintos programban az augusztus 31-ét követően az első szakorvosi vagy kórházi, klinikai szakgyógyszerészi szakvizsgájukat megszerző szakorvosok és szakgyógyszerészek részesülhetnek a szakvizsga megszerzését követő öt évig, valamint a rezidenstámogatási program ösztöndíjaiban részesülő és augusztus 31-éig első szakorvosi vagy kórházi, klinikai szakgyógyszerészi szakvizsgát tett fiatal szakorvosok és szakgyógyszerészek részesülhetnek 2016. január 1-jétől számított öt évig.

Múlt csütörtökön, sajtótájékoztatón az egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt: idén július elsejétől központosítják a rezidensképzést, és jövőre nettó 270 ezer forint lehet a szakorvosi minimálbér. Zombor Gábor akkor kifejtette, a rezidensek felmenő rendszerben nem egy-egy konkrét kórházzal, hanem az ENKK-val szerződnek, az illetményüket pedig a központi költségvetésből biztosítják.

Tehát – szakítva az eddigi gyakorlattal – nem az adott kórháznak kell kigazdálkodnia a rezidensek bérét - így az intézményeknél 3,4-5 milliárd forint marad, amelyet más célra is felhasználhatnak. Problémát jelentett az is, hogy a rezidenseknek, miután letették a szakvizsgát, és így kikerültek az ösztöndíjrendszerből, jelentősen csökkent a jövedelmük. Ezért jövő januártól legalább öt évig havi bruttó 151 ezer forint plusztámogatás illeti meg a fiatal szakorvosokat, akik közfinanszírozott ellátás keretében gyógyítanak. Ezt azt jelenti, hogy körülbelül havi nettó 270 ezer forint lesz a szakorvosi minimálbér.

Zombor Gábor kiemelte, hogy a jövő évi költségvetés biztosítja a megfelelő forrásokat és ezt a komplex programot, a jövő évi büdzsében 9 milliárd forint áll erre rendelkezésre. Elmondta még, hogy míg 2010-ben a szakorvosi képzésben négyszázhúsz jelentkező volt, a 2015-re meghirdetett államilag támogatott szakképzés keretszáma 1167 fő, tehát akik akarnak, azok részt tudnak venni a programban.

Zombor Gábor egy keddi háttérbeszélgetésen elmondta, az egészségügyben nem lehet életpályamodellt kidolgozni, mert annak egységes megvalósítása a különböző foglalkoztatási jogviszonyok miatt lehetetlen.

Az orvosok és a szakdolgozók esetében külön-külön kell megállapodni, amely egy hosszú távú bérmegállapodást jelentene. Azt a tárca is érzékeli, hogy az ágazatban dolgozók elégedetlenségének legfőbb oka egyértelműen a bizonytalanság, „nem látják, mi lesz a következő lépés”. Problémát okoz az is, hogy a kapott bérkiegészítések eddig nem épültek be az alapbérbe, ez azonban jövő januártól megváltozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.