Az MNB keresztbe tesz a gazdasági növekedésnek? + Videó

Magyarország kockázati megítélésének jelentős javulásához elengedhetetlenül szükség van az IMF–EU-megállapodásra – mondta Simor András jegybankelnök.

PR
2011. 12. 20. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a monetáris tanács 50 bázisponttal 7 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.

Két javaslatot tárgyalt a monetáris tanács keddi ülésén, az 50 és a 25 bázispontos alapkamat-emelést. A tagok jelentős többsége szavazott az 50 bázispontos emelésre – ismertette sajtótájékoztatón Simor András. Hozzátette: amennyiben az inflációs kilátások érdemben romlanak, további kamatemelés válhat szükségessé.

Simor András szerint 2013 első felében elérhető a 3 százalék alatti inflációs cél, de ehhez a szigorú kamatpályát fenn kell tartani. Az MNB elnöke keddi sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy a csütörtökön megjelenő inflációs jelentést összeállító stáb a következő negyedévben tovább emelkedő alapkamat feltételezése mellett készítette a jelentést. A jövő évi indirekt adóemelések és az árfolyamgyengülés kifutása után a gyenge belső kereslet dezinflációs hatású lesz, és ez erőteljesen hat majd az infláció alakulására – mondta.

A szeptemberi 1 százalékról 0,1 százalékra csökkentette a jövő évi GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank, az inflációs prognózisát pedig 4,7 százalékról 5,0 százalékra emelte.

Mint arról korábban beszámoltunk, további módosító indítványokat nyújtott be Rogán Antal a Magyar Nemzeti Bankról szóló új törvényjavaslathoz, az Európai Központi Bank és az MNB elnökének észrevételei alapján.

Magyarország kockázati megítélésének jelentős javulásához elengedhetetlenül szükség van az IMF–EU-megállapodásra – jelentette ki Simor. Kérdésre válaszolva megismételte a gazdasági bizottságban hétfőn elmondottak lényegét: az MNB-törvény elfogadását nem lenne szabad siettetni, a „törvény gyors átnyomása hazárdjáték Magyarország pénzügyi stabilitásával”. „Számomra, mint ahogy az EKB számára sem értelmezhető, hogy miért szükséges a monetáris tanács tagjainak számát, illetve az alelnökök számát növelni” – fogalmazott a jegybank elnöke, hozzátéve, hogy a jelenlegi két alelnökkel az MNB működése optimális.

Szembe megy az uniós folyamatokkal

A kamatemelés gátolja Magyarország egészséges gazdasági növekedését – olvasható az MNB döntéséről a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. Az NGM szerint a kamatemelés – azon túl, hogy akadályozza a gazdasági növekedést – szembe megy az Európai Unió (EU) országaiban zajló folyamatokkal.

Az Európai Központi Bank (EKB) mellett az uniós államok központi bankjai is kamatot csökkentenek, ezzel is elősegítve hazájuk gazdasági növekedését – közölte a szaktárca, és úgy vélekedett, hogy a jegybanki kamatemelés elsősorban a hazai kis- és közepes vállalkozásokat érinti hátrányosan, növelve azok versenyhátrányát, és akadályozva őket növekedésük és a GDP-növekedés előmozdításában.

Magyarország alapvető célja, hogy a válság után az unió egyik legversenyképesebb gazdasági környezetet biztosító állama legyen. Ezért konzultált a nemzetgazdasági miniszter korábban már Simor András jegybankelnökkel azokról a monetáris eszközökről, amelyekkel élénkíteni lehet a gazdasági növekedést, az Európai Központi Bankhoz, a Fed-hez vagy a Bank of Englandhez hasonlóan – írta a gazdasági tárca.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.