Nagy küzdelmek várnak még az országra, de sikerülhet 2030 előtt

Megfelelő gazdasági stratégia megvalósításával Kína már 2030 előtt a magas jövedelmű országok csoportjának tagja lehet.

NT
2012. 10. 29. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a fejlődés kulcsa az innováció, a gazdasági szerkezetátalakítás, az integráció és a zöld növekedés. „Az olcsó termeléstől a magas minőség felé való elmozdulás, a kormányzati segítség helyett a piaci versenyre való fókuszálás, a külső kereslet helyett a belsőre való támaszkodás elősegítésével Kína képes lesz túlnőni mostani közepes jövedelmű ország státuszán” – fogalmazott Csücsong Csuang, a jelentés egyik készítője, az ADB vezető közgazdásza.

Stabil erősödést hozhat a jövő

Ha mindezt sikerül véghez vinni, a kelet-ázsiai ország előtt az elmúlt évtizedek két számjegyű növekedésénél ugyan lassabb, de stabil erősödés áll, amelynek mértéke 2010 és 2020 között átlagosan elérheti a 8 százalékot, 2020 és 2030 között 6 százalék körül lehet – vélik a kutatók.

A tanulmány megerősíti azt az elmúlt években többek által hangoztatott véleményt is, mely szerint Kína ma kritikus választás előtt áll, s új fejlesztési modellre van szüksége, hogy előrébb tudjon lépni, feljebb tudja emelni gazdaságát. Ezt a megfelelő eszközök megválogatásával bő másfél évtizeden belül elérheti az ország – állítják a szakértők. Ehhez szükség lesz a tudásalapú társadalom felé való elmozdulásra, a strukturális reformok mélyítésére, a pénzügyi rendszer átalakítására, valamint a humántőkébe való fokozott beruházásra is, de ugyanígy, a regionális és nemzetközi együttműködés fokozásán is dolgoznia kell Kínának.

Kihívások tornyosulnak az ország előtt

Az út nem könnyű, a világ második legnagyobb gazdaságának számos kihívással is meg kell küzdenie: így többek közt Kínában már ma is komoly gondot okoz a lakosság elöregedése, a bérek emelkedése, a gazdasági egyensúlytalanságok, a jövedelmi különbségek, a természeti források korlátozottsága és a környezeti károk – jegyzi meg a tanulmány.

Számos ország, így Dél-Korea, Japán, Szingapúr is követendő példaként szolgálhat. Kínának ugyanakkor el kell kerülnie a közepes jövedelmű országok csapdáját, különben könnyen a gazdasági továbblépésre képtelen Brazília, Mexikó vagy Dél-Afrika sorsára juthat – figyelmeztetnek a kutatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.