A hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a fejlődés kulcsa az innováció, a gazdasági szerkezetátalakítás, az integráció és a zöld növekedés. „Az olcsó termeléstől a magas minőség felé való elmozdulás, a kormányzati segítség helyett a piaci versenyre való fókuszálás, a külső kereslet helyett a belsőre való támaszkodás elősegítésével Kína képes lesz túlnőni mostani közepes jövedelmű ország státuszán” – fogalmazott Csücsong Csuang, a jelentés egyik készítője, az ADB vezető közgazdásza.
Stabil erősödést hozhat a jövő
Ha mindezt sikerül véghez vinni, a kelet-ázsiai ország előtt az elmúlt évtizedek két számjegyű növekedésénél ugyan lassabb, de stabil erősödés áll, amelynek mértéke 2010 és 2020 között átlagosan elérheti a 8 százalékot, 2020 és 2030 között 6 százalék körül lehet – vélik a kutatók.
A tanulmány megerősíti azt az elmúlt években többek által hangoztatott véleményt is, mely szerint Kína ma kritikus választás előtt áll, s új fejlesztési modellre van szüksége, hogy előrébb tudjon lépni, feljebb tudja emelni gazdaságát. Ezt a megfelelő eszközök megválogatásával bő másfél évtizeden belül elérheti az ország – állítják a szakértők. Ehhez szükség lesz a tudásalapú társadalom felé való elmozdulásra, a strukturális reformok mélyítésére, a pénzügyi rendszer átalakítására, valamint a humántőkébe való fokozott beruházásra is, de ugyanígy, a regionális és nemzetközi együttműködés fokozásán is dolgoznia kell Kínának.
Kihívások tornyosulnak az ország előtt
Az út nem könnyű, a világ második legnagyobb gazdaságának számos kihívással is meg kell küzdenie: így többek közt Kínában már ma is komoly gondot okoz a lakosság elöregedése, a bérek emelkedése, a gazdasági egyensúlytalanságok, a jövedelmi különbségek, a természeti források korlátozottsága és a környezeti károk – jegyzi meg a tanulmány.
Számos ország, így Dél-Korea, Japán, Szingapúr is követendő példaként szolgálhat. Kínának ugyanakkor el kell kerülnie a közepes jövedelmű országok csapdáját, különben könnyen a gazdasági továbblépésre képtelen Brazília, Mexikó vagy Dél-Afrika sorsára juthat – figyelmeztetnek a kutatók.