Várkonyi Zsolt, a társaság kommunikációs főosztályvezetője csütörtökön az MTI-t arról tájékoztatta: az egyeztetésen a munkáltató bejelentette, hogy a Vasas Szakszervezet által javasolt Nemzeti Munkaügyi Hivatal Foglalkoztatási Igazgatóságot, mint a tárgyaló felek közötti közvetítőt, jelen helyzetben nem kívánja igénybe venni. A tárgyaló felek kinyilvánították, hogy érdekük a konfliktusok tárgyalásos úton történő rendezése. Minden, a 2012. évi alapbérfejlesztés fennmaradt részének kiadását gátló problémát egyenként megvitattak és kölcsönösen értelmeztek. A felek a pénzügyi forrásokat illetően is lehetőséget látnak a kompromisszumos megoldások létrejöttére.
Rögzítették: mindent megtesznek annak érdekében, hogy november 19-én a szakszervezetek és a munkáltató – a közel hét hónapos tárgyalássorozat lezárásaként – a társaságcsoport kollektív szerződésének részeként aláírhassák a 2012. évi bér- és szociális megállapodás lezárását. Amennyiben ez megtörténik, akkor a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség a november 20-án kezdődő, 72 órás sztrájkfelhívását visszavonja.
A hetvenkét órás sztrájk és a bértárgyalások
A szakszervezeti szövetség november 9-én hirdetett hetvenkét órás sztrájkot az ISD Dunaferr Zrt. egész területén, mert nem sikerült megállapodniuk a 2,1 százalékos béremelésről a cégvezetéssel. Eközben a Dunaferr Ifjúsági Szervezet kezdeményezte az Érdekegyeztető Tanács összehívását, ahol a felek a kollektív szerződésben meghatározott módon egyeztethetik álláspontjukat a vitás kérdésekben.
A DV Vasas Szakszervezeti Szövetség és a Dunaferr Ifjúsági Szövetség képviselői január óta folytatnak bértárgyalásokat a cégcsoport menedzsmentjével az alapbérek és a szociális juttatások 4,2 százalékos emeléséért, illetve az úgynevezett szabadságos és karácsonyi bér kifizetéséért. A bérmegállapodás kikényszerítésére a két szervezet előbb egy kétórás figyelmeztető sztrájkot, majd április 12-én 24 órás általános sztrájkot tartott a hideg- és meleghengerműben, valamint a Lőrinci Hengerműben.
Ezt követően április 29-én aláírták a bérmegállapodást, amely alapján a munkáltató soron kívül és feltétel nélkül engedélyezte a személyi alapbér és a szociális juttatások előre egyeztetett 4,2 százalékos emelése felének a kifizetését január elsejei visszamenőleges hatállyal. Az elmaradt 2,1 százalékos visszamenőleges emelésről, valamint az úgynevezett szabadságos és karácsonyi bér ösztönző jellegű átalakításáról azonban tovább tárgyaltak.