Október 31-ével lezárult egy, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által finanszírozott különleges kutatás-fejlesztési projekt, amely hét évig tartott, és három területre fókuszált: intelligens közlekedési rendszerek, rádiófrekvenciás azonosítással kapcsolatos technológia, illetve egyedül élő idősek infokommunikációs segítése. A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Infokommunikációs Technológiai Intézet (BAY-IKTI) BelAmi fantázianevű projektjének egyik eleme a hulladékgazdálkodást totálisan átalakító informatikai megoldás, aminek egyik végeredménye a remények szerint az lehet, hogy a magyar szemetelő – hátrahagyva az eddigi igazságtalan és pazarló átalányrendszert – annyit fog fizetni a hulladék elszállításáért, amennyit kell. Mellékesen pedig a szemét útja is követhető lesz.
Miről is van szó? A BelAmi projekten belül egy olyan informatikai rendszer lehetőségeit vizsgálták, amellyel bárki a saját szemetét okostelefonjával (egy ingyenes alkalmazás segítségével) „leolvashatja”, így adva információt arról, hogy mikor keletkezik hulladék a háztartásban. – Van egy kukám, ellátva egy címkével, ami az én lakcímemhez, illetve a személyemhez kötődik. Fogom a telefont, odaérintem a címkéhez, és máris kapok a szolgáltatótól egy értesítést, hogy ő ebben a pillanatban értesült a szemetem kihelyezéséről. A folyamat elindul, a szállító beilleszti a logisztikai hálóba a történést, ezáltal lehetővé válik, hogy az egyén információszolgáltatásához igazodik maga a szolgáltatás – részletezi Bánlaki József projektvezető, aki egy szemünk előtt heverő csúfság megszűnését is várja: ha péntek délután veszünk valami méretesebb dolgot, amivel nagyobb mennyiségű hulladék keletkezik, nem kell hosszú napokig várni a kukásautóra.
A környezettudatos állampolgárokat bevonó technológia egyébként igen-igen terjed a világban – természetesen más vonalakon is, gondolhatunk akár a parkolásra vagy a közlekedésre.
– Az emberek bevonására ki kell dolgozni egy ösztönzőrendszert, hogy aki csatlakozik, az például kapjon valamilyen kedvezményt. Egyébként meg ott van a másik oldal is, hogy ha hetekig nem tartózkodom otthon, akkor az én szempontomból feleslegesen jár arra a kukás – mutat rá egy újabb kézen fekvő dologra Kálomista Imre, a BAY-IKTI igazgatója.
Az illegális hulladékforgalom megszűnésének persze nem mindenki örül, csak – mint Bánlaki mondja – az államnak el kell döntenie, kinek az érdekét tekinti előbbre valónak.