Szeptemberben bővült az ipari termelés

A KSH pénteken közzétett adatai alapján – naptárhatástól megtisztítva – 0,6 százalékkal bővült az ipari termelés szeptemberben.

KG
2012. 11. 16. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptemberben 3,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Idén szeptemberben azonban kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly, a munkanaphatástól megtisztított index ezért 0,6 százalékos növekedést jelez – jelentette pénteken a KSH. Az előző hónaphoz képest az ipari termelés szeptemberben 0,7 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazítva. Az adatok megegyeznek a november 9-én kiadott előzetes jelentésben közöltekkel.

Az ipari termékek belföldi értékesítésének volumene 6,0 százalékkal elmaradt a tavaly szeptemberitől, az export volumene 3,6 százalékkal esett vissza. A csökkenés az előző havi 5,1, illetve 2,1 százalékról gyorsult fel.

 

A termelés az év első kilenc hónapjában 0,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, az export volumene 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a belföldi eladások 2,5 százalékkal estek. 2012 szeptemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 17,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év azonos hónapjában. Az új exportrendelések 17,7 százalékkal, az új belföldi rendelések 17,1 százalékkal csökkentek.

Kedvezően alakult a rendelésállomány

Az adatismertetés után kiadott közleményében az NGM kedvezőnek értékeli, hogy az összes rendelésállomány 2,1 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest.

A KSH adatai azt mutatják, hogy az exportrendelések már csak 1,3 százalékkal haladják meg az egy évvel korábbit, míg augusztusban 8,8 százalék volt az adat, és a belföldi rendelésállomány növekedése is 10,9 százalékra lassult az augusztusi 16,2 százalékról.

Szeptemberben a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben csökkent a termelés. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás az augusztusi 2,8 százalékoshoz hasonló, 2,7 százalékos növekedést mutatott a tavaly szeptemberi magas bázishoz képest, amikor még 13,1 százalékos volt a növekedési üteme.

Jól teljesített a járműexport

Eddigi legnagyobb idei visszaesését regisztrálta a KSH a második legnagyobb súlyú alágban, a számítógép, elektronikai, optikai terméknél, ahol  elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet apadása következtében 23,4 százalékkal csökkent szeptemberben a termelés az augusztusi 15,2 százalékos visszaesés után. Ebben a szektorban tavaly március óta nem mért növekedést a KSH.

A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelésből közel egynyolcaddal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása tavaly július óta először, 0,5 százalékkal mérséklődött. A közel egytized súlyt képviselő kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása – főként az értékesítés egyharmadát adó export 24,5 százalékos növekedése nyomán – 8,1 százalékkal bővült a kiugró augusztusi 26,1 százalékos növekedés után.

Az ipari exportértékesítés volumenének második hónapja tartó csökkenésében a számítástechnikai és elektronikai termékek kivitelének visszaesése szeptemberben 24 százalékosra erősödött az előző havi 15,4, és a júliusi 9,3 százalékos csökkenés után. Az ágazat exportja tavaly április óta nem mutatott növekedést.

A járműipar exportja szeptemberben 6,5, a gyógyszerexport 8,4 százalékkal nőtt 2011 szeptemberéhez képest, míg az élelmiszer-kivitel volumene tavaly május óta először csökkent 1,1 százalékkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.