Bemutatkozott az új típusú orosz atomreaktor

Hol tart jelenleg az orosz atomkutatás, mik a legfrissebb eredmények? Mi jellemzi az új típusú, MIR–1200-as orosz atomreaktort?

Stier Gábor
2013. 04. 04. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Interaktív számítógépes 3D-modell segítségével mutatta be az érdeklődőknek Gyenyisz Kolcsinszkij az új típusú reaktorblokkot és működését, amelyet a jelenleg épülő oroszországi atomerőművek, köztük a leningrádi 2-es, a Kalinyingrád megyei balti, valamint az új fehéroroszországi erőmű számára terveztek. Az Oroszországban AESZ–2006 néven futó projekt megfelel mind az orosz, mind a nemzetközi biztonsági követelményeknek, amit a Warley Parsons független minősítő intézet mellett megerősített a finn nukleáris biztonsági központ, a STUK is. Kínában, a Tianvan erőműben átesett a típus a nemzetközi engedélyeztetési eljáráson, illetve a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői vizsgálata során negyven bizottság ellenőrizte.

Az új típusú erőmű 3+ generációs, többszörös védelmet jelentő passzív biztonsági rendszerekkel rendelkezik, amelyek emberi beavatkozás nélkül is képesek kezelni egy rendkívüli helyzetet, elvezetve a hűtés kiesése miatt keletkező hőt. Emellett a típus rendelkezik úgynevezett reaktorolvadék-csapdával, a reaktort körülvevő kettős falú beton pedig akár egy repülőgép becsapódását is kibírja, valamint 9-es erejű földrengésnek és szökőárnak is ellenáll.

A külföldi országok számára is ajánlott típussal indult a Roszatom a csehországi temelíni atomerőmű bővítésére kiírt tenderen. Gyenyisz Kocsinszkij elmondta, hogy a MIR–1200-as – megnövelt teljesítményű Modernizált Nemzetközi Reaktor – lehetővé teszi a helyi beszállítók nagyarányú részvételét az építés során. Csehországban a helyi beszállítói arány mintegy 70 százalék lehet, amennyiben Oroszország nyer a tenderen.

Bár még nem írták ki a paksi tendert, a Roszatom ezt a típust ajánlhatja a paksi bővítéshez is. Magyarország esetében a helyi beszállítók aránya meghaladhatná a 30 százalékot, ami számottevő gazdaságélénkítő hatással járna.

Az év végéig kihirdethetik Csehországban a temelíni atomerőmű bővítésére kiírt tender eredményét. Erről számolt be Valentyina Matvijenko az orosz parlamenti felsőház, a Szövetségi Tanács elnöke, miután a közelmúltban Prágában Petr Necas cseh kormányfővel tárgyalt. A cseh politikus átlátható tendert ígért, és így nyilatkozott a prágai törvényhozás szenátusának elnöke, Milan Stech is, aki azt mondta, hogy politikamentesen, kizárólag üzleti alapon választanak partnert. A temelíni erőmű harmadik és negyedik reaktorblokkjának építésére a – Skoda cseh nehézipari társaság és két, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernhez tartozó vállalat, az Atomsztrojekszport és a Gidropessz által alkotott – MIR.1200 konzorcium, valamint a japán–amerikai Westinghouse pályázik. A francia Areva is bejelentkezett, de nemrég kizárták a versenyből. A MIR.1200 már negyven cseh céggel írt alá együttműködési szerződést. Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgató-helyettese korábban úgy nyilatkozott, hogy ez 6-7 milliárd eurós bevételt hozhat a cseh vállalatoknak, és több mint tízezer új munkahely megteremtésével járhat. A 15 milliárd dollárra becsült temelíni beruházás építése a tervek szerint 2016-ban kezdődik, és az új reaktorokat 2025-ig kapcsolják be a hálózatba.


Négy szempontból három alapján a cseh–orosz MIR.1200 konzorcium ajánlatát találták a legjobbnak a temelíni atomerőmű bővítésére meghirdetett nemzetközi pályázat bírálói. Erről a RIA Novosztyi orosz hírügynökség értesült a tender kiírójánál, a CEZ állami többségű energetikai társaságnál zajló értékelés eredményét ismerő forrásból. A MIR.1200 tette a legelőnyösebb árajánlatot, ők kínálják a legjobb feltételeket a leendő erőmű működésének finanszírozására, és a Westinghouse által beterjesztettnél háromszor jobbak a mutatói „a szerződés pontjainak és feltételeinek teljesítése” tekintetében is. Az informátort ugyanakkor meglepte, hogy az elbíráláskor nem vették figyelembe a lokalizációt, vagyis azt, hogy a pályázók milyen arányban vonnának be cseh vállalatokat a beruházásba, a reaktorok közül pedig a Westinghouse által javasolt AP–1000 típusú kapta a jobb minősítést. Utóbbi még sehol sem épült fel, és Európában egyelőre nem is engedélyeztették, miközben a cseh–orosz cégszövetség annak a technológiának a korszerűsített változatát kínálja, amely sikeresen üzemel a temelíni erőmű már működő energiablokkjaiban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.