Lélek? Ugyan már!

A lélekvesztés egyáltalán nem fél éve történt. Sokkal régebben. Tizenhárom éve, a bukott választás után.

Stumpf András
2015. 04. 20. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen korrekt. Ahogyan a jobboldali véleményvezérek nekigyürkőztek a tapolcai vereség utáni „gyászmunkának”, az szinte példás. Nincs maszatolás, kenegetés, hogy hát végül is csak paraszthajszállal vesztett a Fidesz, meg ez csak egy időközi volt, amely semmit sem jelent. Bayer Zsolt ehelyett megírta, hogy nem csupán egy időközi veszett el, hanem a Fidesz lelke. Bencsik András nagyjából ugyanezt fogalmazta meg, amikor leszögezte: kiszerettek a Fideszből az emberek, s ma már egy békemenetet sem lehetne összetoborozni. G. Fodor Gábor is a lélek hiányáról beszél. S hogy talán nem kellene beledumálni abba, hogyan éljenek az emberek, nem kellene náluk jobban tudni, mi a jó nekik – lásd még vasárnapi boltlakat.

A lélek újrafelfedezése, a problémák elismerése olyan látványos, hogy ha nem lenne nagyon igaz és nyilvánvaló, rögtön azt gondolná az ember: a pártközpontban találták ki, hogy most ezt kell mondani. Kivételesen az igazat. Csakhogy a lélekvesztés egyáltalán nem fél éve történt. Sokkal régebben. Tizenhárom éve, a bukott választás után. Akkor még persze nem volt nyilvánvaló. Az csak öt éve lett. Abban a másodpercben, amikor az akkor először kétharmadot szerzett párt előállt a „nemzeti együttműködés nyilatkozatával”, amelyben saját választási eredményét mitikus magasságokba emelte, forradalomnak titulálta. Önmagában ezzel még nem is lett volna baj, ha mondjuk pártközleményként adták volna ki – ezeknek kötelező elemük, hogy bugyuták legyenek, s ugyan ki ne szeretné fényezni magát egy valóban hatalmas győzelem után? A „nemzeti együttműködés rendszere” azonban már meghirdetésének módjában tartalmazta önnön lényegét: a törvény erejével tették kötelezővé, hogy közintézményekben lógadozzon a gyengécske szöveg. Világos szemlélet: az állam én vagyok. A párt érdekében nyugodtan használhatom az állam eszközeit, hiszen a pártot a nép választotta, az istenadta, amely nem foglalkozik államelmélettel, tehát államelméleti alapvetéseknek nem is kell megfelelni.

Pedig annak a bizonyos „polgári Magyarországnak” az első és addig utolsó fideszes kormányzás alatt bizony volt lelke. Egészen másmilyen. A „polgári” kellően tág fogalom volt ahhoz, hogy ne legyen egyúttal életvezetési kötelezvény, az egyéni felelősséget hangsúlyozta, öntudatos, cselekvő emberként tételezte a választót, de nem volt szektás, nem volt megosztó. Polgár egyrészt mindenki akar lenni, másrészt nemtől, vallástól, világnézettől, etnikumtól, életkortól és hobbitól függetlenül bárki lehet is az. A polgáreszme tagadta a kommunizmust. Azt a hatalmi módszert, amely nem tesz különbséget párt és állam között, amely önmagát valamely szükségszerű történelmi küldetéssel ruházza fel. A szocialista gyakorlattal is szemben állt a polgár eszméje. A gyakorlattal, amely a forrásokat nem tehetség, szorgalom alapján igyekszik eljuttatni a közösséget hatékonyabban szolgálóknak, hanem kegyként, a lojalitásért cserébe. Amely a járadékosokra épít, sírt ásva ezzel a közösség jövőjének. És még valami: a polgárság egyértelműen nyugati találmány, ebben az egyetlen szócskában tehát az is benne volt, hová tartozunk, ki a barátunk.

A lélekvesztő helyzet ugyanakkor nem volt nagyon feltűnő öt évvel ezelőtt. Egyrészt azért nem, mert a „kommunisták” brutális legyőzése régi polgári cél volt, s a siker lelkesített egy darabig. Aztán a bugyuta retorika mellett született egy sor jó döntés, amelyeket be lehetett illeszteni a polgári modellbe is. A családi adózás, például. A nyilvánvaló szakadék pedig, amelynek szélére a szocialisták és szabad demokraták kormányozták az országot, indokolttá tehetett unortodox húzásokat, amelyek mögött persze majd mindig ott volt az önös politikai cél, de azért a közérdek is. A szuverenitásért folytatott harc jó kis kerettörténetnek bizonyult, illett bele az IMF-elűzés, a multik különadója, a Brüsszellel folytatott csatározások, a rezsicsökkentés. Az autópályák közben nem épültek olcsóbban, csak éppen az akkor kormányközelinek számító cég építette őket konzorciumokban, a „nemzeti” szó tartalmát kilúgozó dohánybolti rendszer is egy haveri dohánygyárnak kedvezett, de alsó szólamként még ezeket is bele lehetett szuszakolni a „nemzeti nagytőkésekről” és a szuverenitásról szóló kantátába. Ráadásul volt teljesítmény: újabb brutális eladósodás és durva megszorítás nélkül sikerült elsasszézni az államcsőd lehetősége mellől, sőt az államkincstár felelőtlen kirámolása nélkül sikerült csökkenteni a népek kiadásait.

Ezért aztán a választók legnagyobb kisebbségét (azzal lehet választást nyerni) nem érdekelte, hogy kiadtuk a baltás gyilkost. Pedig kiadtuk. Kiadták. Szóval a lélek már régen elveszett. Az elmúlt egy évben valami egészen más tűnt el. Az a keret, amelybe a mégoly önérdekű valóságelemek beilleszthetők s közérdeknek láttathatók. Most, amikor leállítanak egy részben már megépült autópályát, s inkább veszni hagynak milliárdokat, csak mert a miniszterelnök harcot vív egykori fegyvertársával, közérdekről nyilván nem lehet szó. Próbálkoznak persze, hogy ki kell szabadulni a gazdasági nyomás alól, de ez most gyenge. Az eddigi kedvenc építőcég helyett ugyanis jön egy másik kedvenc, mostantól az nyer a pályázatnak hazudott lezsírozásokon. Új média épül, csak most más magánzsebekbe kell majd tömni a zsozsót. Már nem is nagyon titkolják, hogy pártmédiaként, kormányszócsőként akarják használni a közpénzből fenntartottat. Az, hogy lelkük a szakmáknak is van – ugyan, kérem.

A rombolás és az új struktúrák kialakítása után pedig éppen a tartalom hiányzik. Nem csak az M1-en. Ott a közoktatás. Központosították. Rendben. De mitől lesz versenyképesebb a jövő nemzedék? Hogyan kell matematikát tanítani a XXI. században? Ezekre nincsenek válaszok. Pedig ez lenne most a feladat, ám ehelyett hatalmi harcok és önkényes ötletelések követik egymást. A „kik vagyunk, merre tartunk?” kérdésre nincs már fideszes válasz. A kelet–nyugati szédítő pörgés is elvitte az irányt. Úgy, hogy közben a tabukat is sikerült lebontani. A Fidesz nem tehet szemrehányást a Jobbik nagy Moszkva-barátságáért, ahogy tehetett annak idején a szociknak. Csak az újnácizmus tabuja maradt: nem véletlen, hogy Vona Gábor vaskefével igyekszik ledörzsölni pártja tagjairól az SS-tetkót. Ha sikerül neki, mi is lesz az eredmény? Ott fog állni fehér ingben, amelyre nem fröccsent még a kormányzás sara, s ugyanazt mondja nagyjából. Ráadásul még pocakja sincs.

S hogy a szabad, teljesítményelvű, hagyományaira büszke, múltjával tisztában lévő, de jövőbe tekintő polgári Magyarország számára három év múlva lesz-e jó választási lehetőség? Nem tudom. Azt tudom, hogy ma nincs.

A szerző a Mandiner főmunkatársa

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.