A hónapok óta tartó folyamat a brit lap szerint éppen a robbantásokat megelőző hetekben erősödött fel: a felére csökkentették vagy megszüntették ezeket a speciális egységeket, többnyire visszaállítva őket a hétköznapi, rendfenntartói feladatok ellátására.
Az El Mundo című spanyol napilap a 201 halálos áldozatot követelő robbantást számos, a biztonsági erők által elkövetett fiaskót sorol fel. A cikk állításai közül a The Guardian Unlimited kiemeli: a spanyol rendőrség telefonbeszélgetéseket rögzítő magnófelvételekkel rendelkezett, amelyeken a robbantások elkövetésével gyanúsított elsőrendű vádlott, a marokkói Dzsamal Zugam folytatott Mohamed Fizazival, a 2003. májusában, Casablancában elkövetett bombamerénylet bebörtönzött felelősével. A spanyol rendőrség – teszi hozzá az El Mundo – ismerte Zugam kapcsolatait Szalahedin Benjaissal, aki hasonló szerepet játszott a casablancai robbantásban. A lap szerint eltűntek azok a dokumentumok, amelyek a robbanásoknál használt, valószínűleg Spanyolországban beszerzett robbanószerekkel kapcsolatos nyomozati anyagokat tartalmazták.
Az El Mundo hat, a robbantásokkal kapcsolatban álló személyt is megemlít, akiket most nagy erőkkel keresnek a hatóságok, s akik iszlámista kapcsolataik okán már korábban a felkeltették a rendőrség figyelmét.
A spanyol belügyminiszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem volt hajlandó a terrorizmusért felelős rendőri erők csökkentéséről szóló híreket, ám megfigyelők kijelentik: a kellő óvintézkedések hiánya mindenképpen jelen levő tényezője a bombatámadások megítélésének.
A Guardian megjegyzi: a Zugammal kapcsolatban álló militáns iszlám csoportokat jól ismerte a spanyol és a francia rendőrség, madridi lakásában pedig 2001-ben olyan videoszalagot találtak, amely Oszama bin Laden nyilatkozatát tartalmazta. Zugam régebben abban a hamburgi mecsetben prédikált, amelyet több, a szeptember 11-i terrortámadásban részt vevő gépeltérítő látogatott.
Madridi merénylet: mulasztottak a spanyol hatóságok?
Spanyolország csökkentette számos, a radikális iszlámistákat figyelni hivatott rendőri egység létszámát a madridi bombamerénylet előtt – jelenti ki a Guardian tudósítója, spanyol sajtóforrásokra is hivatkozva.
2004. 03. 17. 12:21
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!