„Trükkök százai”: mandátumhoz juthat az MSZP kedvence

Gajdos Istvánt, a korábbi hazai balliberális kormány kárpátaljai "kedvencét" indítja az ukrán kormánypárt az októberi parlamenti választáson.

Kovács András
2012. 08. 13. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétvégén eldőlt, hogy Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke a kormányzó Régiók Pártjának (PR) választási listáján a 74. helyet foglalja majd el. Északkeleti szomszédunkban október 28-án tartanak parlamenti választásokat, és a politikus abban bízik, hogy ez a pozíciója elég lehet a bejutáshoz. Gajdos azonnal kijelentette, hogy „nem eladni, hanem épp ellenkezőleg, megvédeni szeretné a magyar érdekeket.” A politikus többek között azért vállalta el az indulást, mivel szerinte a jelenlegi kormány kisebbségbarát, amit jól bizonyít az elfogadott nyelvtörvény is.

Az UMDSZ elnökének érvelése mindenképpen hibádzik, mivel mind a magyar kormány, mind kisebbségi szervezetek arra kérték korábban az ukrajnai vezetést, hogy legalább egy magyar többségű választókerületet hozzanak létre Kárpátalján. Ez nem történt meg, és a magyar szavazókat három külön körzetbe osztották, így egyéniből biztosan nem fog képviselő bejutni. Gajdosról egyébként fontos felidézni, hogy a 2002-ben hatalomra kerülő MSZP–SZDSZ kormány mindent megtett, hogy a Kovács Miklós vezette Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ) szemben helyzetbe hozza.

Biztosra mentek

A politikus „legérdekesebb” mandátumszerzése 2002-ben történt, amikor a magyar többségű beregszászi választókerületben a kormány segítségével őt hozták ki győztesnek Kováccsal szemben. Hat olyan falu eredményét „kellett” megsemmisíteni, ahol a KMKSZ elnöke győzött, így Gajdos az Ukrán Szociáldemokrata Párt színeiben jutott a parlamentbe. Olyan trükköket is bevetettek akkor a győzelem érdekében Gajdosék, hogy független jelöltként egy másik Kovács Miklóst is elindítottak, aki több ezer szavazatot gyűjtött, így ez is hozzájárult a KMKSZ vereségéhez.

Ukrajnában a mostani választáson sem lenne nagy meglepetés, ha hasonló események történnének, de a kárpátaljai választókerületi leosztás kapcsán „biztosra ment” a hatalom. Mindezek ellenére a KMKSZ három jelölttel száll ringbe, de „az elemzők többségének véleménye szerint, figyelembe véve a potenciális ellenfeleket, az esélytelenek nyugalmával vághat neki a választási kampánynak.” A kormánypárt helyzetét javíthatja, hogy a Viktor Janukovics által augusztus 8-án aláírt nyelvtörvény több szempontból is javítja a magyarok helyzetét.

Mennyire veszik komolyan?

A törvény lehetővé teszi az egyes régiókban/megyékben 10 százalékot elérő kisebbségek nyelvének regionális státuszát, így használata az államigazgatásban, önkormányzatokban, bíróságokon, közéletben, oktatásban hivatalossá válik. A KMKSZ egyébként már kezdeményezte, hogy regionális nyelv legyen a magyar, de Kovács úgy fogalmazott: a hivatalok reagálásából látni fogjuk, hogy Ukrajnában, s benne Kárpátalján az államhatalom mennyire veszi komolyan az ukrán elnök által aláírt törvényt.

A bő két hónap múlva esedékes parlamenti választáson egyelőre fej-fej mellett halad a PR és az Egyesült Ellenzék Batykivscsina párt, de az egyéni kerületi rendszer miatt elemzők a kormányerők sikerére számítanak. A kampány legfőbb témája a nyelvtörvény, amelyet a börtönben lévő Timosenko pártja hevesen ellenez, és az ukrán nacionalista szavazók mozgósításában bízik. Az ellenzék emellett a nem túl rózsás gazdasági helyzetre és a volt miniszterelnök meghurcoltatására építi a kampányát, amely minden korábbinál durvább lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.