Erőszakba torkollott egy tüntetés vasárnap este Athénban. A demonstráción, amelyet az iszlámgyalázó amerikai film elleni tiltakozásul tartottak meg, körülbelül 600-an vettek részt. A kezdetben békés tüntetők összecsaptak a rendőrséggel, át akarták törni a rendőrsorfalat, hogy eljussanak az amerikai nagykövetségig, de nem sikerült.
A rendőrök könnygáz bevetésével szétoszlatták a tömeget. A rendőrök hat tüntetőt őrizetbe vetek. Sérülés nem történt, de a randalírozók három autót megrongáltak és három kirakatot betörtek.
„Elhatárolódunk”
A pakisztáni kormány elhatárolódott hétfőn attól a miniszterétől, aki a minap vérdíjat tűzött ki az iszlámot gyalázó film rendezőjének fejére. Gulam Ahmed Bilur vasútügyi miniszter 100 ezer dollárt (csaknem 22 millió forint) ajánlott fel az általa „istenkáromlónak” nevezett filmkészítő megöléséért. Bilur a szélsőséges iszlamista tálibokat és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot is felszólította, hogy csatlakozzon ehhez a „nemes ügyhöz”.
Pénteken bezárta minden indonéziai diplomáciai képviseletét az Egyesült Államok, újabb tüntetésekre számítva az egész muzulmán világban tiltakozásokat kiváltó iszlámellenes amerikai videofilm miatt.
Az iráni elnök a Nyugatot támadta a kialakult helyzetért. A német külügyminiszter szerint nem szabad tovább szítani a muzulmánok felháborodását az iszlámellenes film kapcsán. Egy német lap mégis iszlám témájú karikatúrát tervez címlapjára. Izraelben vizsgálják a film betiltását.
Nem kizárt, hogy szándékos provokáció áll a Mohamed prófétát gyalázó film elkészítése mögött – utalt rá a Hír TV Kontraszt című műsorában Maróth Miklós orientalista, egyetemi tanár.
„Ez nem a kormány álláspontja, teljesen elhatárolódunk tőle” – jelentette ki Rádzsa Parvíz Asraf miniszterelnök szóvivője. Az amerikai külügyminisztérium egy tisztségviselője útján üdvözölte az elhatárolódást.
Ezreket mozgatott meg az iszlámellenes film
Pakisztánban szombaton újra ezrek vonultak az utcákra, hogy tüntessenek az iszlámellenes amerikai film ellen, a tiltakozások rendbontás nélkül értek véget, szemben a pénteki, Karacsiban és Pesavarban lezajlott több tízezres erőszakos megmozdulásokkal, amelyekben 23 ember halt meg, és több mint kétszáz megsebesült. Ez a két incidens követelte a legtöbb áldozatot azóta, hogy A muszlimok ártatlansága című, Mohamed prófétát és az iszlám vallást gyalázó amatőr amerikai videofilm 11 napja felkerült a világhálóra. Pakisztánban már a múlt héten is heves tiltakozó akciók voltak, halálos áldozatokkal.
Tüntetéshullám az iszlámellenes film miatt
A Mohamed prófétát gyalázó, iszlámellenes film miatt az arab világban kialakult tüntetéshullám közel két hete a líbiai Bengáziban kezdődött, ahol iszlám szélsőségesek intéztek támadást az amerikai konzulátus ellen. A bengázi támadásban Chris Stevens amerikai nagykövet és három másik amerikai hivatalos személy életét vesztette. A tiltakozó akciók halálos áldozatainak száma már eléri a harmincat.
Az arab világ forrongása Európát is elérte. Egy hete Koppenhágában és Antwerpenben is erőszakos tüntetések voltak a film miatt. A Párizsba tervezett újabb tüntetés megtartását a francia kormány nem engedélyezi.