A hadsereg legkevesebb húsz katonáját kivégezték szíriai felkelők a hét végén Aleppó városban – közölte hétfőn az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű jogvédő szervezet. „Ezeket a katonákat pénteken, illetve szombaton ejtették foglyul a felkelők Hananu negyed laktanyájában, majd egy másik helyen kivégezték őket, miközben az áldozatoknak össze volt kötve a kezük és bekötve a szemük” – mondta Rámi Abder-Rahmán, a londoni központú szervezet elnöke, és állítását egy videofelvétellel támasztotta alá.
A felvételen látható mintegy húsz, hason fekvő, gyakorlóruhás halott katona, véres fejük a járdán. A holttestek előtt fegyveres férfiak állnak, egyesek közülük gyakorlóruhában, mások civilben. Egyikük a győzelem jelét mutatja, egy másik kiált, hogy „nagy az Isten!”, egy harmadik pedig megvetően mond valamit az áldozatokról.
A lázadók pénteken támadták meg a szóban forgó laktanyát, amelyben a katonai rendészet és a rohamrendőrség van elszállásolva, de helyet kapott benne egy toborzóközpont is. A hét végén heves harcok voltak a város környékén. Hananu negyed volt az egyetlen, amelybe a felkelők be tudtak törni, de onnan is kiűzték őket.
Robbantottak a szíriai lázadók
Aleppóban két kórház és egy iskola romba dőlt egy hatalmas erejű robbanás következtében. Helyszíni jelentések szerint 27 polgári személy – köztük orvosok és betegek – halt meg, 64-en megsérültek. A SANA hivatalos szíriai hírügynökség hétfőn azt közölte: a kormányerők elől hátráló „terrorista bandák és zsoldosok” több mint egy tonna robbanóanyagot helyeztek el egy kisbuszban, és felrobbantották azt egy sűrűn lakott negyedben.
Külföldi harcosok Szíriában
Egy francia orvos beszámolója szerint egyre több külföldi iszlamista harcol a szíriai felkelők oldalán és „szent háborút” folytat Bassár el-Aszad rezsimje ellen. Jacques Beres elmondta: páciensei 60 százaléka felkelő volt, és legalább a felük külföldről érkezett. A külföldiek között fiatal franciák is vannak, akik elmondták, hogy mennyire inspirálta őket Mohammed Merah, a toulouse-i iszlamista fegyveres, aki az al-Kaida nevében márciusban lemészárolt hét embert, köztük zsidó gyerekeket.
Mindkét oldalt felelősségre vonnák a szíriai konfliktusért
A szíriai konfliktus során elkövetett háborús bűnökért mindkét oldalt, a kormányerőket és a felkelőket is felelősségre kell vonni – szögezte le hétfőn Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa genfi ülésének megnyitóján.
„Biztosítanunk kell, hogy mindenkit, aki (Szíriában) háborús bűnt, emberiesség elleni bűncselekményt vagy más emberjogsértést követett el, felelősségre vonjanak” – hangsúlyozta Ban Ki Mun. Az ENSZ főtitkára hozzátette: rendkívül nyugtalan a szíriai kormányerők részéről végrehajtott, polgári személyek ellen irányuló légitámadások, a vallási felekezetek között növekvő feszültség és a romló humanitárius helyzet miatt, továbbá azért, mert mindkét fél szemmel láthatóan erővel akarja megoldani a konfliktust s nem párbeszéddel.
Ban Ki Mun felszólította az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát: továbbra is gyakoroljon nyomást a nagyhatalmakra annak érdekében, hogy Szíriában véget érjen a polgárháború és az emberi jogok megsértése. Mint mondta, a Biztonsági Tanácstól függetlenül működő, 47 országot tömörítő emberi jogi testülettől ezentúl is gyors válaszokat vár a szíriai konfliktus ügyében. „Míg a Biztonsági Tanács megosztott a (szíriai) kérdésben, a közgyűlés és ez a tanács már cselekedett. ( ) Sajnálom, hogy az ajánlásaikat nem követték az ENSZ más befolyásos szervei” – hangsúlyozta.
Határozat a szíriai visszaélésekről
Az Emberi Jogi Tanács által a szíriai jogsértések kivizsgálására felállított független munkacsoport például korábban azt javasolta, hogy a témában készült jelentésüket juttassák el a világszervezet főtitkárának, aki a dokumentumon keresztül rá tudja irányítani a BT tagjainak figyelmét a helyzet súlyosságára. A genfi székhelyű testület ezenkívül egy határozatot is elfogadott arról, hogy egyetért Navi Pillaynek, az ENSZ emberi jogi főbiztosának azon felhívásával, hogy utalják a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé a szíriai visszaélések ügyét.
Az Emberi Jogi Tanács egy hónapos genfi ülésének hétfői nyitónapján Navi Pillay is felszólalt, és a szíriai konfliktussal kapcsolatban felhívta a figyelmet a nehézfegyverek bevetésének és a lakott területek bombázásának súlyos humanitárius következményeire. Hozzátette: aggódik a kormányellenes erők részéről elkövetett erőszakcselekmények miatt is. Feiszal Habbaz Hamvi, Szíria ENSZ-nagykövete a főtitkár és az emberi jogi főbiztos beszédét követően újságíróknak elmondta: elégedettséggel tölti el, hogy a két vezető tisztségviselő a feltételezett visszaélések elkövetőiként mindkét oldalt megemlítette.
Keresztényeket mészároltak le
Augusztus 7-én az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja azt közölte: a kormány ellen harcoló erők lemészároltak 16 embert Homsz környékén egy vendégházban, amely egy elektromos társaság alkalmazottainak családtagjai számára volt fenntartva. Az áldozatok között alaviták, keresztények és szunniták egyaránt voltak. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint a szíriai helyzet már az emberiesség elleni bűntett fogalma felé közelít.
Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.
Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.
Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.
„Kiirtjuk az alavitákat és a keresztényeket”
Szíriában a lázadók „Kiirtjuk az alavitákat és a keresztényeket” jelszóval indultak harcba Bassár el-Aszad ellen. A szíriai keresztények a világ egyik legősibb Krisztus-követő közössége, akik a felkelés kezdete óta elhatárolódnak a lázadóktól, és kötődnek a sokkal toleránsabb alavita kormányzathoz. Ezért váltak a lázadó szunniták célpontjává. A szunniták az iszlám vallás legnagyobb és legszélsőségesebb ágát képezik: a muszlimok mintegy 90 százaléka a követői közé tartozik. Az alaviták az iszlám legliberálisabb irányzatát képviselik.
Holttesteket dobálnak le a háztetőről
Közben a világhálón újabb amatőr videofelvételek jelentek meg, amelyeken feltételezhetően szíriai lázadók kegyetlenkednek. A YouTube-ra feltöltött három felvételből az egyiken holttesteket dobálnak le egy épület tetejéről, egy másikon elvágják egy ember torkát. A felvételeket feltehetőleg Aleppó környékén készítették. Az egyik videón az úttesten heverő holttestek látszanak, miközben egy csoport azt kiáltozza, hogy „Allahu akbar” (Allah a legnagyobb). A képeken látszik, amint három másik holttestet dobnak le egy tetőről a többi közé. A felvételen hallatszik, hogy a halottakat a Sabíha (kormánypárti civil ruhás félkatonai egységek) fegyvereseiként emlegetik.
Nem ez az első eset, hogy videó került fel az internetre a felkelők kegyetlenkedéseiről. Egy augusztus elején felkerült felvételen az látszik, ahogy kivégezték Bassár el-Aszad több hívét Aleppóban.
Jogsértések
A foglyul ejtett katonák megkínzásával kapcsolatban az emberi jogi szervezetek – így az Amnesty International is – úgy vélik, hogy számos jogsértést követnek el a felkelők. A fegyveres lázadók több alkalommal vádolták már meg a kormányerőket azzal, hogy ők felelősek az öldöklésért. A közel-keleti országban készült videofelvételek azonban ennek az ellenkezőjét bizonyítják. A folyamatos vádaskodás itt is visszatérő dolog, hiszen a húlai mészárlás kapcsán is a kormányerőket vádolták, később azonban az ENSZ is megállapította, hogy feltehetőleg ellenzéki milicisták követték el a gyilkosságokat.
Emberek a lövedék útjában
A The Sunday Times korábban arról adott hírt, hogy Aleppó sűrűn lakott negyedeiben kialakított hadállásaiknál a szíriai felkelők pajzsként használják a civil lakosságot. A civilek mellett a Sabíha milícia falhoz térdepeltetett, legéppuskázott tagjairól is érkeztek beszámolók. Nagy megbotránkozást keltett, ahogy a Sabíha helyi vezetőjét fiával és három másik rokonával együtt kivégezték, és erről filmfelvételt is készítettek.