„A két ország viszonya kétségtelenül rendkívül fontos dolog. De ez a kérdés (a szigetek hovatartozása) nem képezi vita tárgyát” – szögezte le Gemba Koicsiro külügyminiszter.
A Kelet-kínai-tengeren lévő lakatlan szigetcsoport hovatartozása miatt az utóbbi hónapokban feszültté vált Japán és Kína viszonya. Legutóbb kedden hat kínai őrhajó megközelítette a szigeteket. A helyzet augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott. A feszültséget fokozta, hogy a japán kormány szeptember 11-én bejelentette: állami ellenőrzés alá vonja a szigeteket.
A tájfun miatt tűntek el a hajók
Legutóbb egy hete jártak kínai hajók a Kínában Tiaojü néven ismert szigetek környékén, és szeptemberben számos hasonló incidens történt a földterületet övező vizeken. A kínai hajók ideiglenes eltűnéséhez az is hozzájárult, hogy az elmúlt napokban tájfun haladt át a területen.
Sokfelé kihat a szigetvita
Tajvan és Dél-Korea autó- és elektromosberendezés-gyártó iparága, valamint turizmusa is profitálhat rövid távon a hetek óta húzódó japán–kínai szigetvitából. Eközben a japán autógyártók kénytelenek visszafogni termelésüket.
Hazánkat sem kerülte el a kínai–japán ellentét
Magyarországon is érezteti hatását a fellángoló ellentét. Múlt hétfőn 150-200-an vonultak a budapesti japán nagykövetség elé. Másnap Pekingben japán–kínai egyeztetés volt külügyminiszter-helyettesi szinten, a japán és a tajvani parti őrség pedig vízágyúkkal támadta egymást.