A tárcavezető Berlinben tárgyalást folytatott többek között Hans Heinrich Hansennel, a Európai Népcsoportok Föderális Uniója (FUEN) elnökével és Hans Heinrich Schöninggel, Türingia tartomány volt Európa-ügyi miniszterével, a FUEN tanácsadójával, akikkel megállapodott abban, hogy kísérleti jelleggel oktatási, kulturális, foglalkoztatási projekteket indítanak magyarországi cigányság körében.
A Kisebbségek segítenek kisebbségeket elnevezésű program támogatói között van a Robert Bosch Alapítvány, és a magyarországi projektekbe bevonják a németországi roma közösségeket összefogó Német Szintik és Romák Központi Tanácsát is.
Lipcsében hazánkat éltették
Ismert, kedden Magyarországot ünnepelték Lipcsében a békés kelet-németországi forradalomra emlékező Fényünnepen. Balog Zoltán az ünnepség után Berlinben azt mondta: Németországban nagy vita folyik Magyarországról, és a lipcsei ünnepség előkészületeiről szóló beszámolók alapján „mindenféle Magyarország-ellenes transzparensre és bekiabálásra lehetett számítani”, ilyesmi azonban egyáltalán nem történt.
Hazánk élen jár a Roma Integráció Évtizede Program (RIÉP) megvalósításában, hiszen a tervek végrehajtása már nagyon sok szakterületen megkezdődött. Az Országgyűlés még június 5-én tárgyalt a Roma Integráció Évtizede Programról.
Magyarország kormánya elkötelezett az állampolgárainak védelmét illetően, függetlenül etnikai, kulturális és szociális identitásuktól, és nem tolerálja, hogy a kisebbségeket és etnikai csoportokat fenyegessék.
Kedd esti beszédében azt hangsúlyozta: „Nekünk, akik megtapasztaltuk a kommunizmus hatalmát és azt, hogy miként élnek tovább ezek a struktúrák, össze kell fognunk, hogy ne a rendszerváltoztatás vesztesei legyenek többen, hanem a nyertesei, mert az nem igazi szabadság és nem igazi demokrácia, amely az igazságtalanságokat erősíti, és nem az igazságosságot” – idézte fel a miniszter.
A romák helyzetéről cikkezett a Die Welt
Új szél fúj a romapolitikában – erről a Die Welt című német konzervatív lap a magyarországi cigányok helyzetéről közölt riportjában írt. A cikk szerzője, Boris Kálnoky Magyarország harca a romák szegénysége ellen című írásának alcímében kiemelte: „a kormány a társadalmi robbanástól való félelmében aktivizálódott”. Kifejtette: a romák, a magyarok és szemmel láthatóan a kormány oldalán is egyre erősebb a félelem attól, hogy az ellenőrizhetetlenségig elmérgesedik a helyzet. Ez az oka annak, hogy Budapest a magyar EU-elnökség idején keresztülvitt egy „határozott” romastratégiát.