Az amerikai csoport, amelyben ott lesz többek között Richard Armitage volt külügyminiszter-helyettes, az említett források szerint hétfőn és kedden keresi fel Japánt, és Noda Josihiko miniszterelnökkel is találkozik, hogy közvetlenebb kapcsolatfelvételre biztassa Tokiót és Pekinget abban a vitában, amely a Kelet-kínai-tenger japán ellenőrzés alatt álló, de Kína által is magának követelt szigetek miatt keletkezett közöttük.
Japán és Kína is bizonyítani próbál
Kína nevet ad minden szigetének és szigetecskéjének, hogy ezzel is nyomatékosítsa szuverenitását területének minden darabja felett, a végrehajtásnak határidőt is szabtak.
Több száz éves dokumentumokkal, japán készítésű térképpel, tudósok szakvéleményével és a vezetés által kiadott fehér könyvvel igyekszik bizonyítani Kína, hogy a vitatott Szenkaku- (Tiaojü-) szigetek a fennhatósága alá tartoznak.
A csoport ezután, bár nem hivatalos minőségben, de Pekingbe is ellátogat, és kínai illetékesekkel folytat majd megbeszéléseket, köztük Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) külügyminiszter-helyettessel.
Armitage mellett a küldöttség tagja lesz James Steinberg, Barack Obama elnök kormányának volt külügyminiszter-helyettese és Stephen Hadley, George W. Bush volt amerikai elnök egykori nemzetbiztonsági tanácsadója is.
A szigetvita
A Kelet-kínai-tengeren lévő lakatlan szigetcsoport hovatartozása miatt az utóbbi hónapokban feszültté vált Japán és Kína viszonya. A helyzet augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott. A feszültséget fokozta, hogy a japán kormány szeptember 11-én bejelentette: állami ellenőrzés alá vonja a szigeteket.
Washington eddig nem foglalt állást a két fél közötti területi vitában, bár megerősítette, hogy a szigetek az 1960-ban megkötött japán–amerikai biztonsági szerződés hatálya alá esnek.
Mindenfelé érezteti hatását a szigetvita
Tajvan és Dél-Korea autó-, illetve elektromosberendezés-gyártó, valamint turizmus iparága is profitálhat rövid távon a japán–kínai szigetvitából. Eközben a japán autógyártók kénytelenek visszafogni termelésüket.
Magyarországon is érezteti hatását a fellángoló ellentét. Szeptember végén 150-200-an vonultak a budapesti japán nagykövetség elé.