Elfoglaltak egy olajmezőt a lázadók, több katona meghalt

A szíriai lázadók bejelentették péntek este, hogy elfoglaltak egy kőolajmezőt az ország keleti, Irakkal szomszédos részén.

TK
2012. 12. 29. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja nevű, londoni székhelyű ellenzéki szervezet közölte: a lázadók heves harcok árán elfoglalták az et-Tanak olajmezőt Deir-ez-Zór tartomány azonos nevű székhelyétől keletre. Az összecsapásokban három lázadó vesztette életét, és a szíriai hadsereg legalább hat katonája – közölték, de ezeket az adatokat lehetetlen független forrásból megerősíteni. A huszonegy hónapja tartó belső fegyveres konfliktus halálos áldozatainak száma meghaladja a 44 ezret.

Az arab országban a 2011 közepén kirobbant népfelkelés előtt napi 420 ezer hordó kőolajat termeltek ki. Az erőszak eszkalálódásával a kitermelés a felére esett vissza, s ma már legfeljebb a belföldi szükségletek kielégítésére elég. Deir-ez-Zór térségében vannak Szíria legfontosabb szénhidrogén-lelőhelyei.

Lavrov szerint létezik politikai megoldás

Ahmad Maaz al-Hatib, a Szíriai Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalíciójának vezetője az al-Dzsazíra arab hírtelevízióban pénteken kijelentette, hogy kizártnak tartja, hogy eleget tegyen az orosz kormány meghívásának és Moszkvába utazzon válságtárgyalásokra, s elvárja, hogy Oroszország kérjen bocsánatot a szíriai kormánynak nyújtott támogatásáért. Al-Hatib az interjúban nem zárta ki, hogy valamelyik arab országban tárgyaljon orosz megbízottakkal, ha „a napirend világos”. Lavrov szombaton jelezte, hogy Oroszország kész a párbeszédre az összes szíriai ellenzéki erővel, de csak előzetes feltételek nélkül. A miniszter meglepőnek nevezte a szíriai ellenzék bocsánatkérésre vonatkozó követelését.

A szíriai helyzet rosszabbodik, de a konfliktus politikai megoldása még mindig lehetséges – állapította meg egybehangzóan szombaton, moszkvai tárgyalásukat követően Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga Szíria-ügyi különmegbízottja.

Lavrov az ENSZ-megfigyelők visszatérését követelte. Véleménye szerint létszámukat is növelni kell, hogy a fegyvernyugvás betartását hatékonyabban ellenőrizhessék. Ennek előfeltétele azonban a békemegállapodás és az, hogy minden érintett fél beleegyezzen a misszióba.

Az egész térség destabilizálódhat

Az orosz külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy ha az eseményeket nem vonják ellenőrzés alá, az egész közel-keleti térség destabilizálódhat. Lavrov bírálta a szíriai ellenzéket, és zsákutcába vezető útnak minősítette azt az álláspontját, hogy nem hajlandó párbeszédet kezdeni a kormánnyal. Felszólította az erőket, hogy hagyjanak fel Aszad távozásának követelésével, és üljenek tárgyalóasztalhoz a kormányzattal.

Lavrov határozottan cáfolta, hogy Oroszország közvetlenül beavatkozna a konfliktusba. Leszögezte, hogy Moszkva nem szállít Szíriának olyan támadó fegyvereket, amelyek polgárháborúban bevethetők lennének, a védelmi fegyverekről kötött szerződésekből pedig – hangsúlyozta – Moszkva soha nem csinált titkot.

Szíria második Szomáliává válhat

Brahimi arról beszélt, hogy Szíria második Szomáliává válhat, ha a konfliktusra nem találnak politikai megoldást. Csak két lehetőség van: a pokol és a politikai megoldás – fogalmazott. A nemzetközi békefenntartói misszióról szólva kijelentette, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának megfelelő határozata szükséges hozzá.

Lahdar Brahimi lehetségesnek vélte szükség esetén a genfi megállapodások módosítását is, és ebben – hangsúlyozta – számít Oroszország és a szíriai akciócsoport többi államának támogatására. Lavrov szerint szükséges lenne bevonni az akciócsoportba Szaúd-Arábiát és Iránt is.

Senki nem képes ellátni ennyi menekültet

A szíriai különmegbízott arra figyelmeztetett, hogy a szíriai létfeltételek további romlása elviselhetetlen menekültáradatot zúdítana a szomszédos országokra. „Ha pánik tör ki Damaszkuszban, és egymillió ember elmenekül, csak két országba mehetnek: Libanonba és Jordániába. Egyikük sem képes ellátni félmillió menekültet” – mondta.

Felajánlási konferencia a menekültek megsegítésére

Nemzetközi felajánlási konferenciát rendeznek az ENSZ védnöksége alatt a jövő hónapban a szíriai menekültek és rászorulók szükségleteinek finanszírozására. Ban Ki Mun főtitkár várhatóan személyesen elnököl majd a január 30-ára tervezett kuvaitvárosi tanácskozáson – jelentette be Martin Nesirky szóvivő New Yorkban, közép-európai idő szerint péntek éjjel.

Ban Ki Mun máris felszólította a nemzetközi közösséget, hogy próbáljon további erőfeszítéseket tenni a szíriai szenvedők érdekében. A főtitkár közleményében valamennyi ENSZ-tagországot arra sürgetett, hogy tegyen nagyvonalú felajánlásokat. Egyúttal köszönetet mondott azoknak, akik már eddig is támogatták a humanitárius erőfeszítéseket országon belül és kívül. A most bejelentett konferencia „jó időben rendezett, nagy szükségben kínálkozó alkalom arra, hogy a forráshiányt kezeljék” – mondta Martin Nesirky.

A világszervezet reméli, hogy a „donorkonferencián” a több mint ötmillió rászoruló megsegítésére sikerül összegyűjteni mintegy 1,5 milliárd dollárnyi felajánlást. Becslései szerint ennek egyharmadára országon belül van szükség, a többivel a menekültek fogadásában leginkább érintett öt szomszédos államot kellene támogatni.

Többnapos küzdelem után vették át az ellenőrzést

Elhódítottak a kormányerők Szíriában egy városrészt a fegyveres ellenzéktől a forradalom fővárosának is nevezett Homszban. Mint az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szombaton jelentette, a rezsim erői többnapos kemény küzdelem után vették át az ellenőrzést a stratégiailag fontos város északkeleti körzetében, Deir Baalba városrészben. Az egykori ipari nagyváros központi részét továbbra is a lázadók ellenőrzik – tették hozzá a beszámolók.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.