Elszenesedett holttestek a felrobbant benzinkútnál

Légitámadás ért szerdán egy benzinkutat a szíriai főváros egyik negyedében, és legalább 30 civil meghalt a helyszínen.

NT
2013. 01. 02. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai légierő MiG típusú gépeinek támadása Damaszkusz egyik külső keleti negyedében, Mleihában történt, amelynek lakói zömmel szunniták, és amely a felkelők kezén van. A benzinkúton és környékén hatalmas tűz keletkezett. Ez az elmúlt hetek legsúlyosabb támadása a 22 hónapja tartó polgárháborúban.

A szíriai légierő gépeinek támadása Damaszkusz egyik külső keleti negyedében történt, amely a felkelők kezén van. Ellenzéki aktivisták feltettek az internetre egy videofelvételt, amelyen több elszenesedett, illetve darabokra szakadt holttest látszik. Égő gépkocsik is láthatók a videón, amely az AP szerint hitelesnek tűnik. Az egyik aktivista hozzátette: a harci gépek azután bombázták a benzinkutat, hogy üzemanyag-szállítmány érkezett oda, és nagyon sokan álltak sorba, hogy tankoljanak.

Légitámadás érte szerdán a főváros egy másik, délnyugaton lévő peremkerületét, Moadamijet as-Samot is, amely részben szintén a felkelők kezén van. A bombázásban meghalt egy család legalább 12 tagja, főleg gyerekek – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja nevű szervezet. Légitámadások érték a Damaszkusz délkeleti részén lévő Sebaa, valamint a délen lévő Deir al-Aszafir nevű peremkerületeket is szerdán.

Szíriában rohamosan romlik a helyzet, de még mindig nem zárható ki, hogy 2013-ban rendeződjék a konfliktus a júniusban Genfben tető alá hozott béketervvel összhangban – hangoztatta vasárnap Lahdar Brahimi, az ENSZ Szíria-ügyi különmegbízottja kairói sajtótájékoztatóján.

Nabíl al-Arabival, az Arab Liga főtitkárával folytatott megbeszélése után az algériai diplomata úgy vélte, még mindig lehetséges, hogy a szíriai válságra még kirobbanásának második évfordulója, azaz március előtt megoldást találnak, most azonban napról napra súlyosbodik a helyzet. „Szíriában rossz a helyzet, nagyon-nagyon rossz, és egyre gyorsabban romlik” – mondta Brahimi, aki szerint a szíriaiak arról beszélnek, hogy országuk több kis államra hullhat szét.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.