Több kormánytag is Kína felé veszi az irányt

2013 első félévében Orbán Viktor miniszterelnök tervezett kínai útjához kapcsolódóan várhatóan az ázsiai országban ülésezik a magyar–kínai gazdasági vegyes bizottság.

TK
2013. 01. 08. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martonyi János külügyminiszter Oláh Lajos független országgyűlési képviselő kérdésére adott, a parlamenti honlapon fellelhető írásbeli válaszában kifejtette, a kormány elkötelezett a 2010-ben meghirdetett globális nyitás megvalósítása mellett, ennek keretében kiemelt figyelmet kap a keleti nyitás, amelynek fontos eleme a Magyarország és Kína közötti kapcsolatok bővítése. Hozzátette, a kétoldalú együttműködéshez elengedhetetlenek a személyes találkozók, konzultációk.

Külügyminisztérium

A Külügyminisztérium részéről januárban Prőhle Gergely, kétoldalú ügyekkel megbízott helyettes államtitkár látogat el Pekingbe és Sanghajba, valamint Takács Szabolcs globális ügyekért felelős helyettes államtitkár tárgyal a fővárosban. A miniszter kitért arra, hogy Vu Aj-jing kínai igazságügyi miniszter meghívta Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkárt, aki tervezi, hogy az igazságügyi rendszer és a mediációs tevékenység megismerése céljából az országba látogat. Emellett áprilisban rendezi meg Budapesten a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a magyar és kínai önkormányzatok partnerségi konferenciáját, amelyre magas rangú kínai tartományi és városi vezetőket várnak – jegyezte meg Martonyi.

Keleti lehetőségek

A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.

A Magyar Nemzet írta meg elsőként, hogy Pekingben létrehoztak egy titkárságot, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el, továbbá hogy Orbán Viktor miniszterelnök is Kínába látogathat még idén, hogy megnézze, miként valósulnak meg a kormány elképzelései a gyakorlatban.

Belügyminisztérium

Úgy fogalmazott, a Belügyminisztérium – amelynek idei tervei között nem szerepel magas rangú miniszteri vagy állami vezetői látogatás Kínába – és az irányítása alatt működő szervek intenzív kapcsolatban állnak kínai partnereikkel, „bár azok nem pontos tervek, hanem inkább aktuális kínai igények szerint alakulnak”.

Honvédelmi Minisztérium

A Honvédelmi Minisztériumban ugyan korábban felmerült a tárcavezető kínai látogatásának terve, de „az erősen csökkentett kétoldalú utazási keret” és más találkozók miatt erre várhatóan nem kerül sor – tájékoztatott Martonyi János. Közölte, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma részéről az egészségügyi államtitkárság tájékoztatása szerint Szócska Miklós államtitkár utazási tervei között szerepel Kína az év első felében.

Vidékfejlesztési Minisztérium

A Vidékfejlesztési Minisztérium is több kínai utazást tervez idén: részt vesznek egyebek mellett a magyar–kínai mezőgazdasági munkacsoport soron következő ülésén, a 8. Kína–Közép-Európa Mezőgazdasági és Kereskedelmi Együttműködési Fórumon, továbbá a 13. Kínai Nemzetközi Környezetvédelmi Kiállítás és Konferencia eseményein.

Nemzetgazdasági Minisztérium

Matolcsy György ugyancsak Oláh Lajos kérdésére közölte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumban Csizmadia Norbert tervezéskoordinációért felelős államtitkár irányításával készítik elő Magyarország Kína-stratégiáját. A dokumentum első változata elkészült, ezt a kínai–magyar tanácsadó testület véleménye és javaslatai alapján átdolgozzák, és a stratégia szakmai egyeztetése várhatóan már az év elején elkezdődhet – fogalmazott.

Oláh Lajos érdeklődésére a nemzetgazdasági miniszter arról is beszámolt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank és a Kínai Fejlesztési Bank munkatársai folyamatosan egyeztetnek az egymilliárd eurós hitelkeret finanszírozási struktúrájának kialakításáról. Az MFB-nél folyamatos az érdeklődés kínai és magyar vállalatok részéről a hitelkeret igénybevételével kapcsolatban, a projektek szűrését végző kínai és magyar szakértőkből álló bizottság tagjainak kijelölése folyamatban van – tette hozzá a tárcavezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.