Magyarországon a rezsicsökkentés első üteme 2013. január elsejével indult. Ekkor 10 százalékkal csökkent a gáz, az áram és a távhő díja, és ezt az intézkedést további javaslatok, intézkedések követték a háztartási PB-gáz-palackoknál, a hulladékszállításnál, a víz- és csatornadíjaknál, valamint a kéményseprésnél. A rezsicsökkentést a parlament április 29-én törvényben rögzítette, és mindeddig 1,5 millióan támogatták aláírásukkal.
Romániában is könnyítés vár a fogyasztókra. A háztartások tízszázalékos csökkenésre számíthatnak az energiaszámla esetében, miután július 1-től elfogadnak egy sürgősségi rendeletet, mely bizonyos számú zöld tanúsítvány kiadását 2017-ig elhalasztja – jelentette ki Constantin Niţă energiaügyi tárca nélküli miniszter a Bucharest Forum/Energy című, az Adevărul Group és az Aspen Románia Intézet által szervezett rendezvényen. „A háztartási fogyasztó 10 százalékos csökkentést remélhet” – tette hozzá a miniszter.
A román kormány a 2013. július 1. és 2016. december 31. közötti időszakban fel akarja függeszteni a megújuló energiát termelők által kapott zöld tanúsítványok egy részének a kereskedelmét, hogy ezzel csökkentsék a fogyasztók által fizetett számlákat – közölte az Adevarul.ro. Niţă szerint a napenergia esetében két, a szél- és a mikro vízi erőművek által termelt energia esetében 1-1 tanúsítvány kiszámlázását fogják elhalasztani.
A magyar háztartások villany- és gázszámlája is a legmagasabbak közé tartozott vásárlóerő-paritáson mérve 2011 és 2012 második féléve között – derült ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) által közzétett legfrissebb adatokból.
Uniós szinten 6,6 százalékkal ment fel a villamos energia ára, a gázdrágulás pedig 10,3 százalék volt. A villamos energia ára az adott időszakban Cipruson nőtt meg a leginkább, 21 százalékkal, miközben Svédországban 5 százalékkal csökkent a villanyszámla. A gázért a letteknek kellett a legmélyebben a zsebükbe nyúlniuk, a balti országban egy év alatt 21 százalékkal mentek fel az árak, míg Szlovéniában 8 százalékos csökkenést regisztráltak.
A Fidesz szóvivője szerint az energiaárakról közzétett Eurostat-jelentés visszaigazolja a magyar kormány intézkedéseinek helyességét. A 2010-es kormányváltás óta megtett lépések komoly szociális biztonságot jelentettek a családoknak, de az embereknek mindennél nagyobb szükségük volt a rezsicsökkentés elindítására is, mert „a Gyurcsány-, Bajnai-kormányok szélsőséges gazdaságpolitikájának köszönhetően olyan teher nyomta már a magyar családok vállát, amely elviselhetetlen volt” – értékelte Zsigó Róbert keddi budapesti sajtótájékoztatóján az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közölt adatait.