Az intézet januári felméréséhez képest ez egy százalékpontos emelkedést jelent. A kutatás szerint az ezer megkérdezett 81 százaléka találkozott már a kormány rezsicsökkentő intézkedéseit ért kritikákkal, ám 59 százalékuk nem érzi azokat jogosnak. Mindössze 20 százalékuk gondolja azt, hogy a kritikák megalapozottak, a válaszadók 20 százaléka viszont nem tudott vagy nem akart dönteni a kérdésben. A lakosság jelentős része (82 százaléka) a bírálatok ellenére is ugyanannyira vagy jobban támogatja a rezsicsökkentést, mint előtte, és csupán az emberek 11 százaléka támogatja kevésbé az intézkedéseket a kritikák hatására.
A rezsicsökkentést ellenőrző munkacsoport elnöke szerint megtévesztették a fogyasztókat, a probléma széles körben elterjedt: a legutóbbi két esetben kétmillió háztartás volt érintett. Jelenleg öt megyében tizenegy szolgáltatót vizsgálnak, közülük kettő már meg is bukott, rájuk összesen mintegy 18 millió forintos bírságot szabtak ki – véli Németh Szilárd. A politikus szerint az MSZP kettős játékot játszik az ügyben. „Először nyíltan nem támogatták, majd támogatták is, meg nem is” – jelentette ki az M1 Ma reggel című műsorában, megjegyezve: „egészen friss szövetségesük”, az Együtt 2014 pedig nyíltan támadja a rezsicsökkentést. Ezzel a politikával nem tudnak mit kezdeni, mert nem értik, miről szól – magyarázta.
(Hirado.hu)
Ismert, Nyitrai Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője kedden arról beszélt: már több mint másfél millió ember írta alá a Fidesz által a rezsicsökkentés megvédéséért indított aláírásgyűjtő íveket. A kormánypárti politikus ismertette azt is, hogy keddtől az interneten a gyengén látók számára készült verzió is elérhető lesz az aláírásgyűjtés kapcsán, valamint szintén kedden délutántól a Facebookon promóciót indítanak az aláírásgyűjtés népszerűsítésére. Emlékeztetett arra, hogy január 1-jétől 10 százalékkal csökkent a gáz, az áram és a távhő díja, és az eddigi intézkedések folytatásaként további rezsicsökkentésre lehet számítani például a háztartási PB-gáz-palackoknál, a hulladékszállításnál, a víz- és csatornadíjaknál, valamint a kéményseprésnél is.
Törvényben rögzítette a parlament a rezsicsökkentést: az április 29-én elfogadott jogszabály a földgáz, az áram és a távhő árának január 1-jén bekövetkezett csökkentése mellett előírja a víz- és a szemétszállítási díjak tízszázalékos csökkentését július 1-jével. Azért, hogy az Orbán-kormány képes legyen tovább csökkenteni a rezsiköltségeket, az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt; az elfogadott változtatással bíróságon már nem lehet megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat. Eddig egyébként 3400 panasz érkezett az energiahivatalhoz, amelyek mind arról szólnak, hogy a szolgáltatók megpróbálják „elszabotálni” a rezsicsökkentést.
Bajnai Gordon, az Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért Választási Szövetség vezetője egyébként nem támogatja a rezsicsökkentést. Nyitrai egy korábbi sajtótájékoztatóján arra is felhívta a figyelmet, hogy Bajnai és Mesterházy Attila MSZP-elnök kézfogásával létrejött a rezsicsökkentés-ellenes koalíció.
(Pilhál Tamás)
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdán utcára kerülő számában olvashatják.