Az Eurostat-jelentés is a magyar lépések helyességét bizonyítja

A Fidesz szóvivője szerint az energiaárakról közzétett Eurostat-jelentés visszaigazolja a magyar kormány intézkedéseinek helyességét.

MNO
2013. 05. 28. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2010-es kormányváltás óta megtett lépések komoly szociális biztonságot jelentettek a családoknak, de az embereknek mindennél nagyobb szükségük volt a rezsicsökkentés elindítására is, mert „a Gyurcsány-, Bajnai-kormányok szélsőséges gazdaságpolitikájának köszönhetően olyan teher nyomta már a magyar családok vállát, amely elviselhetetlen volt” – értékelte Zsigó Róbert keddi budapesti sajtótájékoztatóján az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közölt adatait.

Az EU-tagállamok energiaárainak változásáról szóló jelentés 2012 második félévét hasonlítja össze az azt megelőző év hasonló időszakával, kimutatva, hogy az unióban a lakossági földgáz ára átlagosan 10 százalékkal, az áram ára pedig mintegy 7 százalékkal emelkedett a tavalyi második félévben – részletezte a szóvivő. Rámutatott, hogy a dokumentum még a magyarországi rezsicsökkentés előtt készült, de visszaigazolja a kabinet korábbi intézkedéseit is – így az ármoratóriumot és a központi ármegállapítást –, hiszen Magyarország azon három ország egyike, ahol csökkent az áram ára, és a gázdíjakban is az uniós átlag alatt maradtunk.

Zsigó Róbert felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a jelentés szerint Magyarország még mindig az öt legdrágább ország között van a lakosság vásárlóerejét és a rezsiköltségeket összehasonlítva. Ezért nagyon fontos a rezsicsökkentés – hangsúlyozta. A Fidesz szóvivője egyúttal érthetetlennek nevezte, hogy a baloldal hogyan viselkedik a rezsicsökkentés ügyében. Szavai szerint Bajnai Gordon volt miniszterelnök rendszeresen kigúnyolja, több baloldali politikus pedig Brüsszelben támadja az intézkedést. Végül megerősítette, hogy a következő fűtési szezontól újabb áram-, távhő- és gázárcsökkentés várható.

A Fidesz szóvivője a krízishelyzetben adható önkormányzati támogatások összevonását ért kritikákra is. Ismert, jövőre önkormányzati segély néven egységesül az átmeneti és a temetési segély, valamint a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás.

Az egységesítés a rászorulóknak, az önkormányzatoknak és az államnak is könnyebbséget jelent, mert átláthatóbbá teszi a rendszert, és segít elkerülni az esetleges visszaéléseket is – közölte a kormánypárt szóvivője, hangsúlyozva, hogy a rászorulókat semmilyen hátrány nem éri. Zsigó Róbert hozzátette, az önkormányzatoknak az év második felében kell megalkotniuk azokat a rendeleteket, amelyek alapján a nehéz helyzetben lévők igényelni tudják majd az ellátást.

A szóvivő tájékoztatóján reagált az MSZP-s Korózs Lajos keddi szavaira is, aki szerint a kormány „ráunt a gyászolókra”, ezért eltörli a temetési segélyt, és helyette bevezeti „a legaljasabb, legcinikusabb módszert”, a szociális temetést.

A szociális temetkezéssel kapcsolatos javaslat arról szól, hogy az állam ingyenesen szolgáltatja majd a leginkább rászorultaknak – közülük is azoknak, akik kérik – a temetéshez szükséges kellékeket, és egyéb költségeket is átvállal – közölte Zsigó Róbert, úgy fogalmazva, hogy a szocialisták nem a Fidesz ellen kampányolnak, hanem a rászorulók ellen. Az országgyűlési döntés előtt ízléstelen dolog pártpolitikai ügyet csinálni emberek nehéz helyzetéből – fűzte hozzá.

Azzal kapcsolatban, hogy a fideszes Ángyán József az Index hírportálnak azt mondta, megvárja a földtörvény júniusi elfogadását, és utána várhatóan kilép a Fidesz parlamenti frakciójából, mert szerinte a földtörvény nem a kisbirtokosoknak kedvez, a kormánypárt szóvivője kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: Ángyán József a Fidesz-frakció tagja, és amíg a képviselőcsoport tagja akar maradni, addig az is marad.

Zsigó Róbertet kérdezték a reklámadóról is – miszerint a Párbeszéd Magyarországért (PM) a sajtószabadság elleni támadásnak tartja a tervezetet –, amelyre válaszolva közölte: a 2010-es kormányváltás után a kabinet, ellentétben a Gyurcsány–Bajnai-korszak kormányzásával, nem az emberekre rakott nagyobb terhet, hanem olyan rendszert vezetett be, amely igazságosabb tehervállalást követel azoktól, akiknek extra bevételeik vannak. Ugyanez történik a reklámadó esetében, összefüggésben a túlzottdeficit-eljárással – mondta.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.