Erdélyi védnökség: Ausztria lehet a minta

Egyelőre nem tűnik elérhetőnek, hogy hazánk védhatalmi státuszt gyakoroljon az erdélyi magyarság fölött.

Kovács András
2013. 07. 30. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Román jobb- és baloldali politikusok, valamint politikai elemzők egyaránt bírálták Tőkés László európai parlamenti (EP-) képviselőt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökét, amiért a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen azt javasolta, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi státuszt” az erdélyiek felett, mint Ausztria Dél-Tirol felett.

A liberális kötődésű Adevarul című lap július 29-i számában terjedelmes összeállításban foglalkozott az erdélyi EP-képviselő kijelentésével, amelyet a szabadegyetem szombati fórumán tett, Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézve szavait. A lap által közölt összeállításban Stelian Tanase publicista kifejtette: Tőkés „egy magára maradt dinoszaurusz, aki barlangjából beszél, és nem érti, mi történik Európában”. Az elemző roppant veszélyes ötletnek minősítette Tőkés kérését, amely szerinte az 1990-es évek Jugoszláviájának helyzetébe sodorná Romániát.

A Mensura Transylvanica (MT) erdélyi politikaelemző intézet szerint a felvetés nem számít újdonságnak, az elmúlt évek során több ízben is fölmerült, hogy Budapest osztrák mintára védhatalmi státuszt vállalhatna az elszakított területeken élő nemzetrészek fölött. Ez mindenképpen hasznos és a határokon túl élő magyar közösségek számára jótékony hatású lenne, azonban nem csupán Magyarországon múlik – tették hozzá.

Az MT ismertetése szerint Ausztria a jelenleg Olaszországhoz tartozó Dél-Tirolban élő német közösség fölött vállalt védhatalmi státuszt, ehhez azonban az olasz fél fogadókészsége is szükséges volt. A tárgyalások nyomán megszületett a Gruber–de Gasperi-egyezmény, amelyben rögzítették a német közösség jogait és lefektették az autonómia alapjait. Az egyezményt a párizsi békeszerződéshez mellékletként is hozzácsatolták. Ez biztosította Ausztria számára a védhatalmi státuszt is, amellyel több ízben is élt, a dél-tiroli németek jogainak sorozatos megsértése után sikeresen az ENSZ körgyűlésének napirendjére tűzette az ügyet – olvasható az elemzésben.

Az erdélyi elemző intézet úgy látja, Magyarország számára ez ma jóval nehezebb lenne. Románia jelenleg hallani sem akar ilyesmiről, főleg úgy, hogy a Ponta-kormány már több ízben is tanúbizonyságot tett arról: magyar ügyekben semmilyen engedményre nem hajlandó, sőt folyamatosan vegzálja például a székely és a magyar zászlót kitűző önkormányzatokat – tették hozzá. A zászlók miatt kirobbant magyar–román vita során a román külügy barátságtalan, otromba hangnemű közleményben nyilvánította ki álláspontját, és hogy azóta sem sokat változott a hozzáállása, azt a Tusványos kapcsán múlt héten kiadott, hasonlóan „kulturált” hangvételű kommüniké is jelzi – összegzi az MT.

Úgy látják, mindemellett Budapest megkísérelhetné a nemzetközi közösség támogatását megszerezni. Ehhez azonban most nem feltétlenül kedvező a légkör. Magyarországot a kormány számos intézkedése miatt – mint az új, bevallottan nem liberális alaptörvény elfogadása, valamint a gazdasági válság sajátos eszközökkel történő kezelése – amolyan „rosszfiúként” tartják nyilván – tették hozzá. Ez jórészt a balliberális politikusok és média, illetve az érdeksérelmet szenvedett multicégek „érdeme”, és meglehetősen nehéz helyzetbe hozta a magyar diplomáciát. Kérdéses, hogyan értékelnék a nemzetközi véleményvezérek, ha a már most is „nacionalistának” titulált Budapest a határon túli magyarok ügyében próbálna újabb frontot nyitni – olvasható az elemzésben.

Az MT szerint persze megéri megpróbálni, hiszen azzal lehet érvelni, hogy a magyar fél ezúttal nem valami ellen, hanem a nyelvi, kulturális önrendelkezési jogok kiterjesztése, illetve biztosítása mellett száll síkra. Ha már megvan az osztrák precedens – mind a védhatalmi státusz, mind az annak révén biztosított széles körű autonómia szempontjából –, akkor a magyar állam és a környező országokban élő magyar közösségek vonatkozásában sem lehet ördögtől valónak tekinteni. Már ha egységes mércét alkalmazunk – zárul az elemzés.

Traian Basescu román államfő közelmúltbeli moldovai látogatása ismételten felújította a vitát arról, hogy szükséges-e a két román anyanyelvű állam egyesítése. A Mensura Transylvanica erdélyi politikaelemző központ szerint egyelőre nincsen napirenden a két állam összeolvadása, amit a transznisztriai konfliktus is beárnyékol, valamint az egyesülés egy nagyon komoly kérdést is fölvetne Bukarest szempontjából.

 

A július 20-i erdélyi autonómiatüntetés abból a szempontból elérte a célját, hogy végre konkrétan, közérthetően megfogalmazta a mozgalom szándékait és jelmondatát – állapította meg a Mensura Transylvanica. Úgy látják, hogy egy esetleges polgári engedetlenségi mozgalom eredményesebb lehet, mivel így a világ is felfigyelhetne az erdélyi és partiumi helyzetre.

 

Újabb készenléti hitel felvételét tervezi Románia a Nemzetközi Valutaalaptól, hogy a jövőben is stabilan finanszírozhassa az országot. A balliberális Ponta-kormány gyakorlatilag szolgai módon hajtja végre a nemzetközi szervezetek kéréseit, szemben hazánkkal, ahol nem a lakosságot sújtják a kabinet lépései az államadósság és a deficit ügyében – állapította meg a Mensura Transylvanica.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.