Az ITAR-TASZSZ hírügynökség egyik forrása azt közölte, hogy a határőrizeti szervek az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálattól megkapták azokat a dokumentumokat, amelyek alapján Snowdennek joga van az Oroszországi Föderáció területén tartózkodni. A férfi több mint egy hónappal ezelőtt érkezett Moszkvába, s ezt követően ideiglenes menedékért folyamodott az orosz hatóságokhoz. Az amerikai informatikust segítő orosz ügyvéd, Anatolij Kucserena azt mondta, hogy Snowden a repülőteret elhagyva biztonságos helyre távozott.
Kiadták neki a tanúsítványt arról, hogy egy évre menedéket kapott. Hozzátette, hogy ügyfele nem tervezi elhagyni Oroszországot, és nem szándékozik Latin-Amerikába utazni. „Egyelőre nincs ilyen terve” – mondta. Kucserena arról is beszélt, hogy Snowden bárhol élhet Oroszországban, ahol csak szeretne, és nem akar valamelyik moszkvai nagykövetségen elrejtőzni, jóllehet három latin-amerikai ország is menedéket ajánlott neki.
A VKontaktye orosz közösségi portál alapítója, Pavel Durov máris munkát ajánlott Snowdennek. Úgy vélekedett, hogy az amerikai informatikust érdekelheti egy olyan munka, amelynek során személyi adatok millióinak a védelmével foglalkozhatna. Az informatikus ügyével kapcsolatos jogi helyzetet ismerők az orosz hírügynökségnek elmondták, Snowden az oroszországi menedék biztosítása után kérheti, hogy adjanak neki ideiglenes lakhatási engedélyt, később pedig akár az orosz állampolgárságot is igényelhetné. Snowden korábban arról beszélt, hogy szívesen élne Oroszországban.
Orosz jogvédő szervek úgy vélekedtek, hogy miután Snowden megkapta az ideiglenes menedékjogot, már nem adhatják ki az Egyesült Államoknak, ha Washington ragaszkodna is ehhez. A törvények értelmében az ideiglenes menedék megvédi az amerikai informatikust attól, hogy akarata ellenére visszaszállítsák abba az országba, amelynek állampolgára, illetve ahol állandó lakhelye van.
A WikiLeaks internetes leleplező portál által londoni keltezéssel közölt, csütörtök délutáni nyilatkozatában Snowden köszönetet mondott Oroszországnak, és élesen bírálta az Egyesült Államokat. Szavai szerint az elmúlt nyolc hét bizonyította, hogy az amerikai kormány nem tartja tiszteletben az Egyesült Államok jogrendjét, illetve a nemzetközi jogot.
Csalódottságának adott hangot az amerikai kormányzat amiatt, hogy Oroszország menedéket nyújtott Edward Snowdennek, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt informatikusának. A Fehér Ház csütörtöki állásfoglalásban közvetve utalt arra, hogy a történtek miatt Barack Obama elnök lemondhatja szeptemberre tervezett oroszországi találkozóját Vlagyimir Putyin elnökkel. Jay Carney szóvivő kijelentette: „az amerikai kormány szerencsétlen fejleménynek tekinti a történteket, és mélységesen csalódott.” Arra a kérdésre, vajon a Snowden számára biztosított menedékjog érinti-e a Putyinnal való szeptemberi csúcstalálkozóra vonatkozó döntést, a szóvivő úgy válaszolt: „tanulmányozzuk a csúcstalálkozó célszerűségét.”
Snowden ügye kapcsán Barack Obama amerikai elnök törvényhozókat hívott meg a Fehér Házba, hogy megvitassák a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) tevékenységével kapcsolatos aggodalmakat. Az NSA volt informatikusa által kirobbantott titkos adatmegfigyelési, lehallgatási botrány nemcsak külföldön vert hatalmas hullámokat, az amerikai kongresszusban is heves vitát váltott ki.
A Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) korábban arra kérte az amerikai titkos adatgyűjtést leleplező informatikus, Edward Snowden apját, hogy utazzon Moszkvába, és vegye rá a fiát a hazatérésre. Lon Snowden a The Washington Postnak nyilatkozva közölte, hogy az út meghiúsult, mert az FBI nem volt teljesen biztos abban, hogy Lon és fia között biztosítani tudja a kapcsolattartást. Az apa kiemelte, hogy akár másnap is indulhatna az orosz fővárosba, de nem biztos abban, hogy eljutna Edwardhoz.
Ha a titkosszolgálat vagy a nemzetbiztonság, netán az ügyészség jónak látja, probléma nélkül lehallgathatja beszélgetéseinket, belepillanthat sms-einkbe, adatforgalmunkba, mégpedig a szolgáltató irodájában berendezett helyiségből. A Facebook, a Google, az Apple és a Microsoft is elismerte: hatósági kérésre azonnal küldik az adatokat, de nem csak ők lehetnek érintettek. Olvassa el a témában készült összeállításunkat, melyben egyebek között egy informatikai szakember és az adatvédelmi biztos is megszólal.
„Snowden felfedte azt, amit mi már más forrásokból régen tudunk” – mondta Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes korábban. Hozzátette, az amerikai által elmondottak olyan lépésekre késztetik Oroszországot, amelyekkel elkerülhető, hogy külföldi elektronikus komponensektől függjön.