A találkozón, amelyen jelen volt Laurent Fabius, a francia diplomácia vezetője is, mindhárom fél azt az óhaját hangoztatta, hogy „pontos időrend” alapján történjék meg a szíriai rezsim vegyifegyver-készletének ellenőrzés alá vonása és megsemmisítése.
Hollande hangsúlyozta, hogy a három szövetségesnek „tartania kell azt a határozott irányvonalat, amely lehetővé tette e diplomáciai folyamat beindítását és a szolidaritást” – mondta el egy forrás az államfő környezetéből.
Tizennégy állítólagos vegyifegyver-támadással kapcsolatban vizsgálódik az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által a szíriai konfliktusban elkövetett háborús bűnök feltárásával megbízott bizottság, amely hétfőn arról is beszámolt, hogy egyre több bűncselekményt követnek el a felkelők között növekvő számban jelen lévő radikálisok. Paulo Sergio Pinheiro, a vizsgálóbizottság elnöke közölte: azt egyelőre még nem tudták megállapítani, hogy a feltételezett gáztámadásokért melyik oldal felelős, és pontosan milyen vegyi anyagokat vetettek be. Erre vonatkozóan a Szíriában korábban helyszíni mintákat vételező vegyifegyver-ellenőrök várhatóan hétfő késő délután nyilvánosságra hozandó jelentése tartalmaz majd bizonyítékokat.
A három ország a hét folyamán dolgozni kíván egy ENSZ biztonsági tanácsi határozaton, úgy ítélve meg, hogy a világszervezet ellenőrei által készített, a BT-ben hétfőn előterjesztendő jelentés az augusztus 21-i, Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadásról „kétségkívül kedvező alkalom lesz az előrelépésre ez ügyben”.
Az Elysée-palotabeli forrás közlése szerint a felek „egyetértettek abban, hogy a határozatnak keménynek, erősnek kell lennie, pontos határidőket kell megszabnia konkrét időrenddel”, és „kényszerítő erejűnek kell lennie a szíriai rezsim kötelezettségeit illetően”. A franciák, amerikaiak és britek „úgy döntöttek, hogy rendkívüli mértékben összetartanak a héten”, s megegyeztek abban is, hogy „már mostantól munkálkodnak egy politikai megoldáson, kapcsolatban az ellenzékkel”. Hangsúlyozták, hogy „igen gyorsan kell haladni”, tekintve a „nagyon bonyolult” helyzetet.
A határozat a tervek szerint azon a keretmegállapodáson alapul majd, amelyet szombaton jelentett be John Kerry és orosz kollégája, Szergej Lavrov, és amely már pontos határidőket rögzít. Egy hetet ad Damaszkusznak arra, hogy benyújtsa vegyi fegyvereinek a listáját, amelyeket 2014 közepéig meg kell semmisíteni. Várhatóan hivatkozik majd az ENSZ alapokmányának a VII. fejezetére, amely lehetőséget ad erő alkalmazására, ha a szíriai rezsim nem teljesíti a rá rótt kötelezettségeket.
Sajtóértekezletén Kerry kijelentette: a három hatalom megállapodott Moszkvával, hogy Aszadnak viselnie kell a következményeket, ha nem tesz eleget az ENSZ követeléseinek. Mint mondta, a megállapodás „nem nyújt mentőkötelet” a szíriai vezetőnek, aki „elveszítette minden legitimitását”.
Laurent Fabius is azt hangoztatta, hogy a szíriai rezsimnek „súlyos következményekkel” kell számolnia, ha nem teljesíti a tervezett biztonsági tanácsi határozatban foglaltakat. A francia miniszter egyúttal bejelentette, hogy az ellenzéki „Szíriai Nemzeti Koalíció körüli nagy nemzetközi találkozót” szerveznek a jövő hétre New Yorkba az ENSZ-közgyűlés idejére. „Tudjuk, hogy egy politikai megoldás megtárgyalásához erős ellenzék kell” – hangsúlyozta Fabius.
Lavrov – miután egyiptomi kollégájával, Nábil Fahmival tárgyalt Moszkvában – közölte, eljött az ideje annak, hogy a szíriai ellenzéket ne csak győzködjék, hanem tárgyalóasztalhoz kényszerítsék. Lavrov hozzátette, Moszkva készen áll arra, hogy akár holnap elkezdődjön a szíriai válság politikai rendezését célzó nemzetközi tanácskozás Genfben. Szavai szerint a szíriai kormány is beleegyezett abba, hogy küldöttséget menesszen a békekonferenciára. Az orosz diplomácia vezetője azt is hangoztatta, hogy Egyiptomnak fontos szerepet kell játszania a Közel-Keleten és kiegyensúlyozottabbá teheti az Arab Liga politikáját a régióban.
Radikális iszlamista az Aszad-rezsim ellen harcoló szíriai felkelők mintegy fele egy brit tanulmány szerint. A terrorizmussal foglalkozó IHS Jane’s londoni kutatóintézet erre vonatkozó jelentését a brit The Daily Telegraph című napilap közölte hétfői számában. A tanulmány szerint 30-35 ezret tesz ki a szíriai felkelők soraiban harcoló radikális iszlamisták száma. Ezenkívül kereken 10 ezer dzsihadista harcol Szíriában, akik nem csupán az Aszad-kormány megbuktatására törnek, hanem az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet világméretű harcát támogatják.
A szíriai ellenzéki szervezetek nem hajlandók a párbeszédre Bassár el-Aszad rezsimjével, a kormányellenes csoportok közölték, egyedül arról tárgyalnának, hogy Aszad miként távozik a hatalomból. A tervek szerint Szíriában 2014-ben elnökválasztást tartanak, az ellenzék köreiben azonban kevesen veszik komolyan a voksolást, illetve többen úgy gondolják, hogy az országban zajló polgárháború közepette nem is fogják megtartani a szavazást.
Ezzel kapcsolatban Haszan Róháni iráni elnök bejelentette: „bárkit is választ meg a szíriai nép az ország vezetőjének, mi támogatni fogjuk”. Róháni beszéde némi hangsúlyváltást jelez a perzsa állam külpolitikájában, ugyanis a korábbiakban más iráni vezetők szövetségesük, Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatását sulykolták beszédeikben, és kizárólag a nyugati hatalmakat tették felelőssé a szíriai rezsim elleni felkelésért.
Izraeli hírközlők úgy vélekedtek, Szíria után Izraelt is arra kényszeríthetik, hogy csatlakozzon a vegyi fegyverek tilalmáról szóló nemzetközi egyezményhez (CWC). Az izraeli 10-es csatorna vasárnap esti híradójában megszólaló katonai szakértő, Alon Ben-David szerint a zsidó állam azért nem vált eddig a megállapodás részesévé, mert a szomszédos Szíria és Egyiptom vegyifegyver-arzenált halmozott fel. Emiatt Izrael – mint a szakértő fogalmazott – nem engedhette meg magának, hogy úgy véljék, nem rendelkezik hasonló eszközökkel.
Ben-David szerint ha ez a kifogás érvényét vesztené Szíria lefegyverzése után, és a nagyhatalmak rákényszerítenék Izraelt az egyezmény aláírására, ez nem jelentene gondot az ország számára, mert már kidolgozták azokat az eljárásokat, amelyek biztosítanák, hogy a megállapodással járó nemzetközi ellenőrzés ellenére is megőrizhetők legyenek más természetű katonai titkok.
A vegyi fegyverek tilalmáról szóló nemzetközi egyezmény lehetővé tenné a nemzetközi ellenőrök vizsgálódását olyan titkos létesítményekben is, mint a dimonai nukleáris reaktor vagy a Nesz Cionában működő biológiai intézet.
Barack Obama amerikai elnök vasárnap visszautasította Vlagyimir Putyinnak azt az állítását, hogy augusztus 21-én a szíriai felkelők vetettek be vegyi fegyvert Damaszkusznál. Ugyanakkor az amerikai hírszerzés egy titkos dokumentuma szerint a szíriai kormányzat ellen harcoló szélsőséges szunnita an-Núszra Front rendelkezik vegyi fegyverrel, tavasszal például a török biztonsági szervek szarint találtak e szervezet tagjainál – állítja a WND amerikai hírportál.
Nagyon sok érdek áll egymással szemben Szíriában, talán csak a pápa volt őszinte, mikor a békéért imádkozott. Ha ez a háború megvalósul, akkor joggal bírálják majd világszerte a Nobel-békedíjas amerikai elnököt. Ha elmarad a csapás, akkor viszont a harc tervezői valamit nagyon elrontottak. Olvassa el a Magyar Nemzet hétfői vezércikkét!