Durvul a kijevi helyzet: öt halott, a hadsereg nem lép

A tüntetők attól félnek, megindulnak ellenük a rohamrendőrök. Öt halottról beszél az ellenzék.

WA
2014. 01. 22. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzék orvosi központjának szerda esti közlése szerint öt tüntető vesztette életét a heves kijevi összecsapásokban, és háromszázan megsebesültek a zavargásokban részt vevő radikális ellenzékiek közül. „Mostanáig öt embert öltek meg. Mintegy háromszáz a sebesültek száma kedd éjfél óta” – idézte Oleh Muszijt, a tüntetőket ellátó önkéntes orvosi szolgálat koordinátorát több ukrán sajtóorgánum.

Az orvos szavai szerint ötből négy áldozat lőtt sebek miatt halt meg. Két haldoklón az orvosok nem tudtak segíteni, mert a Berkut alakulat rohamrendőrei épp akkor léptek támadásba. Jelenleg a sérülteket az „ellenállás parancsnokságán”, a Szakszervezetek Házában látják el, mivel az Európai téren lévő egészségügyi állomást a belügyi egységek lerombolták, kitörték az ablakait és az ajtóit – mondta Muszij.

Az önkéntes orvos hozzátette, hogy előző nap egy vöröskeresztes ruhát viselő önkéntesüket egy rohamrendőr háromszor hátba lőtte gumilövedékkel, miközben az segítséget próbált nyújtani egy sérült tüntetőnek. Oleh Muszij állítása szerint a Berkut olyan új típusú könnygázt használ a tüntetők ellen, amely sokkal veszélyesebb az egészségre.

Közben a védelmi minisztérium közölte, hogy a hadsereg nem avatkozik be a belügyi alakulatok és a tüntetők közötti összecsapásokba, valamennyi katona és minden haditechnikai eszköz az állandó állomáshelyén van.

A Függetlenség terén, a Majdanon a tüntetők attól tartanak, hogy a rohamrendőrök még szerdán megindulnak ellenük, és kiürítik a teret. Közösségi portálokon elterjedt a hír, miszerint a térhez közeli irodákban dolgozókat megkérték a rendőrök, hogy biztonságuk érdekében menjenek haza.

A parlament és a kormány épületének helyet adó Hrusevszkij utcában a rohamrendőrök és a radikális tüntetők között kitört heves összecsapások után a főtéren délutánra mintegy harmincezer tiltakozó gyűlt össze. A Majdannal szomszédos Európai tér felőli barikádnál mintegy ötezren tartózkodnak. Déltájban a rohamrendőrök ugyanis a Hrusevszkij utcából az Európai térre szorították ki a tüntetőket. Ezen a téren gumiabroncsokat gyújtottak meg a belügyi alakulatok ellen küzdő tüntetők, a fekete füsttől alig lehet látni valamit.

A Hrusevszkij utcában megjelent egy páncélozott jármű is, amely állítólag a tüntetők barikádjainak lerombolásában vesz részt.

Közben Andrij Parubij ellenzéki parlamenti képviselő, az európai integrációt és hatalomváltást követelő tüntetés egyik szervezője sajtótájékoztatón közölte: az ellenzék katonai egységekkel tárgyal, hogy lépjenek közbe, és védjék meg az ukrán népet.

A kormány nemrég megváltoztatta a tömegoszlatásokról szóló belügyi rendeletet, és engedélyezte, hogy a fagypont alatti hidegben is bevethessenek vízágyúkat a rendvédelmiek.

A tüntetők állítása szerint a rendőrök lőfegyverekkel is lőnek rájuk. Szerdán az orvosok egy holttestből egy mesterlövészpuska 7,62 milliméteres kaliberű lövedékét, egy másikból pedig 9 milliméteres, valószínűleg Makarov típusú fegyverből származó pisztolygolyót operáltak ki.

Eközben Viktor Janukovics elnök több mint három órán át tárgyalt az ellenzéki vezetőkkel a politikai válság megoldásáról. A tárgyalások „első szakaszának” befejezéséről az elnöki sajtószolgálat tájékoztatott. Eszerint a találkozón az államfőn kívül részt vett a három ellenzéki parlamenti frakció vezetője, Arszenyij Jacenyuk, a Haza, Vitalij Klicsko az UDAR és Oleh Tyahnibok a Szabadság párt képviseletében. A kormányoldalról jelen volt Andrij Kljujev, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács elnöke, Olena Lukas igazságügy-miniszter és Andrij Protnov elnöki tanácsadó.

Részleteket a megbeszélésről egyelőre egyik fél sem hozott nyilvánosságra. Az elnöki hivatalból távozóban az ellenzéki vezetők sem nyilatkoztak a sajtónak.

A találkozót szerdán Janukovics kezdeményezte az ellenzék vezetőivel sajtószolgálatán keresztül, kijelentve: még nem késő békés úton rendezni a válságot.

Ukrajnában napok óta tiltakoznak a gyülekezési, sajtó- és szólásjogot megnyirbáló, múlt héten elfogadott törvények ellen. Szerdára virradó éjjel is összecsaptak a Nyugat-barát tüntetők radikális csoportjai és a rendőrök Kijev belvárosában, a konfliktusban életét vesztette egy magasból lezuhant tüntető. Mikola Azarov miniszterelnök kedd este a Rosszija 24 orosz hírtelevíziónak adott nyilatkozatában arra figyelmeztette az összecsapások résztvevőit, hogy a hatóságok erőt alkalmaznak, ha nem hagyják abba a randalírozást.

Az ország 2013 végén ismét a világ érdeklődésének a középpontjába került, miután Viktor Janukovics államfő és Mikola Azarov miniszterelnök elutasította az Európai Unióval való társulási szerződés aláírását. Kijev utcáin százezrek jelentek meg, és ismét mindenki számára világos lett az Ukrajna keleti és nyugati része közti óriási szakadék. A 2004-es elnökválasztás óta folyamatos geopolitikai versenyfutás újra felerősödött a Nyugat és Oroszország között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.