Totálisan felmosták a padlót a baloldallal

A 2009-es EP-választás finoman szólva nem a baloldalról szólt.

Kovács András
2014. 05. 14. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO többrészes sorozatban mutatja be az EP-választások történetét, a külföldi országok mellett Magyarországot is górcső alá vesszük. Az 1979-es, az 1984-es és az 1989-es voksolást a szocialisták nyerték meg, ráadásul 1994-ben sem tudott nyerni a jobboldal. 1999-ben fordult a kocka, és 2004-ben is az Európai Néppárt győzött.

 

Az öt évvel ezelőtti európai parlamenti választást már 27 uniós tagállamban tartották meg június 4–7.-e között. A részvételi arány 43 százalékra zuhant, ami újabb történelmi mélypont volt, a legkevesebben 2004-hez hasonlóan ismételten Szlovákiában voksoltak (19,63 százalék). 2009-ben 736 képviselőt választottak meg. Az Európai Néppárt maradt a legnagyobb frakció 267 hellyel. Az Európai Szocialista Párt létszáma jelentősen csökkent, 2007-ben 215 helye volt, míg a 2009-es választásokon 184-et szerzett meg.

A harmadik helyen a liberálisok végeztek 84 mandátummal, míg a Zöldek 55 helyet szereztek. Az ötödik legnagyobb frakció az újonnan megalakult euroszkeptikus és antiföderalista Európai Konzervatívok és Reformisták csoportja volt 54 mandátummal. A radikális baloldali erők 35, míg a szintén euroszkeptikus Európai Szabadságért és Demokráciáért csoport 32 mandátumot tudott összesíteni.

Németországban az EP-választásra nem sokkal a szeptemberi parlamenti megmérettetés előtt került sor, így az egyfajta előválasztási szereppel bírt. Az Angela Merkel vezette CDU-CSU szövetség nagyon magabiztosan verte a szocdemeket, akik csupán 23 mandátumot szereztek. A Zöldek és a liberálisok kifejezetten jól szerepeltek a legnépesebb EU-tagállamban.

Nagy-Britanniában totális vereséget szenvedett az 1997 óta hatalmon lévő Munkáspárt, akik csupán 15,8 százalékot értek el. A legnagyobb győztes a Brit Függetlenségi Párt (UKIP), és a szélsőjobboldali Brit Nemzeti Párt (BNP) volt, mivel az UKIP 16,6, míg a BNP 6,3 százalékot ért el. Bár a voksolást a konzervatívok nyerték, de finoman szólva nem lehetett elégedettek.

Franciaországban a kormányzó jobbközép Népi Mozgalomról (UMP) szólt a voksolás, de ennek ellenére az UMP szerezte meg a legtöbb voksot, bár a kisebb baloldali erők, valamint a Zöldek több mandátumot szereztek. A voksolás egyik nagy vesztese a Nemzeti Front volt, amely csupán három mandátumot tudott besöpörni. Olaszországban nagyon megbüntették az ellenzéki baloldalt, mivel Berlusconi vezette Szabadság Népe több mint 35 százalékot szerzett, míg a Demokrata Párt csak 26,1 százalékot összesített. Nagyon jó eredményt ért az Északi Liga, mivel több mint 10 százalékot sikerült elérniük, amivel a harmadik helyre futottak be.

 

Spanyolországban a 2004 óta kormányzó munkáspárt szoros vereséget szenvedett, így egyáltalán nem bánkódhattak a baloldali alakulatban. A jobbközép Néppárt bár diadalmaskodott, de a megszerzett 42,12 százalékos eredménye egyáltalán nem volt megnyugtató. Lengyelországban tipikus félidős voksolás volt az EP-megmérettetés, amit hatalmas fölénnyel nyert meg Donald Tusk vezette jobbközép Polgári Platform. A baloldal ott is nagyon súlyos vereséget szenvedett, csupán 7 mandátumot tudtak szerezni az 50-ből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.