Terjed a Juncker-botrány

Nagy-Britanniát, Belgiumot, Máltát és Ciprust is utolérheti az adóelkerülési botrány.

2014. 11. 21. 3:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Luxemburg, Hollandia és Írország után négy újabb ország – Nagy-Britannia, Belgium, Málta és Ciprus – ellen indulhat előzetes eljárás az egyedi adóelkerülési megállapodások miatt kirobbant, sokak által csak LuxLeaks néven emlegetett botrány ügyében – jelentette ki a napokban Margarethe Vestager, az unió versenyjogi biztosa. Ezektől az országoktól Brüsszel már bekért bizonyos nagyvállalatokkal kapcsolatos adatokat.

Vestager kiemelte: az uniós versenyjog alapján ezek az országok jogsértést követtek el, ha egyes cégeket engedély nélkül, állami támogatással hoztak kedvezőbb helyzetbe. A versenyjogi biztos nyilatkozata szerint Luxemburgban az Amazon és a Fiat egy-egy leánycégét vizsgálják ennek a gyanújával, mert komoly kétségek vetődtek föl, hogy ezeket a társaságokat ugyanúgy kezelték-e, mint más, hasonló helyzetben lévő vállalatokat. Margarethe Vestager arra számít, hogy Luxemburg kapcsán – amely miatt az egész adóelkerülési botrány kirobbant, és amelyről kiderült, Jean-Claude Juncker miniszterelnöksége idején legalább 548 egyedi adómegállapodást kötött nemzetközi nagyvállalatokkal – 2015 második negyedévében lehetnek eredményei a megindított vizsgálatnak.

Ehhez azonban a biztos szerint a vállalatoknak és a hatóságoknak még át kell adniuk a bekért információkat. – Csak így lesz teljes képünk, és csak így tudjuk megállapítani, hogy bizonyos esetekben adóügyi előnyök nyújtásáról volt-e szó – fogalmazott a versenyjogi biztos. Érdekes módon azonban Luxemburg egyelőre vonakodik teljeskörűen átadni az adatokat a 2010 és 2012 közötti adóügyi megállapodásairól. Margarethe Vestager Luxemburggal szemben egy, az Európai Bíróság előtti eljárást is kilátásba helyezett.

Ismeretes, a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Szövetsége (ICIJ) 28 ezer oldalnyi titkos dokumentumot dolgozott fel, és ezek alapján több országban (köztük hazánkban a 444.hu-n) egyszerre hozott nyilvánosságra a közelmúltban terhelő bizonyítékokat arról, hogy körülbelül 340 nemzetközi nagyvállalat eurómilliárdos adófizetést spórol meg Luxemburg segítségével. Kiderült, az ottani hatóságoknak köszönhetően ezek a kiválasztott cégek – köztük például a Pepsi, az IKEA, a Procter & Gamble, az E.ON, a FedEx vagy a Deutsche Bank – tíz százalék alá szorították le a nyereségarányos adózásukat. Több cég adókulcsa például egy százalék alá csökkent.

A meglehetősen bonyolult adóelkerülési technikákat a PricewaterhouseCoopers adótanácsadó cég dolgozta ki a nagy multinacionális vállalatok megbízásából. Az ICIJ által nyilvánosságra hozott dokumentumok nagy része a 2008 és 2010 közötti időszakból származik, amikor az Európai Bizottság jelenlegi elnöke, Jean-Claude Juncker volt a luxemburgi kormányfő. (Egyébként Juncker 1995 és 2013 között vezette az alig félmillió lakosú miniállamot.)

2002 és 2010 között legalább 548 egyedi adómegállapodást kötöttek, amelyekben a luxemburgi hatóságok elismerték: támogatják az adóoptimalizáló terveket. A nagyvállalatok több száz milliárd dollárt csatornáztak keresztül Luxemburgon, s ennek köszönhetően több milliárd dollár adófizetést spóroltak meg. Sok esetben a nagy cégek luxemburgi leányvállalatai, amelyek papíron több száz millió dollárt kezeltek, a valóságban semmilyen tényleges gazdasági tevékenységet nem folytattak. Van olyan cím, ahová 1600 cég van bejelentve. Az ICIJ tényfeltárásából kiderült: az adómegállapodásokkal kihasználták a nemzetközi adójogi kiskapukat, hibrid kölcsönökkel pedig elkerülték az adófizetést.

Jean-Claude Juncker a botrány kirobbanása után egy héttel az egyedi adóelkerülési megállapodásokat jogszerűnek nevezte. Azt nyilatkozta: „Az adótörvényeket mindig betartottuk. Nem beszélhetünk illegális gyakorlatról.” Bár azt elismerte, „valószínűleg volt bizonyos fokú adóelkerülés Luxemburgban”, ám szerinte ez más országokra is jellemző. Arról is beszélt: egyedi adómegállapodások az unió 22 tagországában léteznek, vagyis ez nem luxemburgi sajátosság. Azt állította: egész életében a fokozottabb adóügyi harmonizációért dolgozott. Juncker pár nappal később, a G20-ak brisbane-i találkozója után annyit már elismert: politikailag természetesen ő volt a felelős a luxemburgi adóügyekért, ám emiatt most nem mond le az Európai Bizottság elnökségéről, a luxemburgi kormányfőségről pedig már amúgy sem tudna.

Az Európai Parlamentben tartott LuxLeaks-vitában a néppárt és a szociáldemokraták frakcióvezetője is kiállt Juncker mellett, de így tett a német pénzügyminiszter is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.