Ellepik a katonák Franciaországot

Franciaország 10 ezer katonát mozgósít kedd estétől az „ország érzékeny pontjainak” biztosítására.

RZ
2015. 01. 12. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Francois Hollande államfő felkérte a hadsereget, hogy vegyen részt az ország érzékeny pontjainak a védelmében” – fogalmazott hétfőn a tárcavezető az elnöki hivatalban tartott belbiztonsági válságtanácskozást követően.

Bernard Cazeneuve belügyminiszter közölte, hogy a zsidó iskolák védelmére már hétfőn közel 5 ezer rendőrt és csendőrt rendel ki, akikhez a következő 48 órában a katonák is csatlakoznak. A belügyminiszter ezt annak a kóser boltnak a közelében jelentette be, ahol Amedy Coulibaly, az egyik dzsihadista a pénteki túszejtés során megölte négy zsidó túszát.

Coulibaly barátnője és feltételezett bűntársa a múlt héten csütörtökön átlépte a török–szíriai határt, és jelenleg a polgárháború dúlta közel-keleti országban tartózkodik – közölte hétfőn Mevlut Cavutoglu török külügyminiszter. A török diplomácia vezetője az Anadolu török hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy Hayat Boumeddiene Madridból érkezett Törökországba január másodikán, és egy isztambuli szállodában tartózkodott egy másik nő társaságában.

Cavutoglu azt mondta, a török hatóságok kétséget kizáróan megállapították, hogy a nő Szíriába utazott múlt csütörtökön, amikor Coulibaly agyonlőtt egy rendőrnőt és életveszélyesen megsebesített egy utcaseprőt Párizs egyik déli elővárosában, Montrouge-ban. A tárcavezető hozzátette, amint tudomásukra jutott Boumeddiene holléte, értesítették a francia hatóságokat.

Fiatal lányok robbantották fel magukat vasárnap egy északkelet-nigériai városban, a merényletben hét ember életét vesztette

 

A Boko Haram szélsőséges iszlamista szervezet tagjai 16 falut és Baga városát égették fel Nigériában az elmúlt napokban, tízezreket kényszerítve otthonuk elhagyására. A terrorszervezet történetének ez volt az eddigi legnagyobb mészárlása. A legfrissebb becslések több százra teszik a halottak számát, az utcákat oszlásnak indult holttestek borítják mindenütt. Az áldozatok legnagyobbrészt gyermekek, nők és idősek.

 

Legalább tizenkilenc ember meghalt és tizennyolcan megsebesültek, amikor egy tíz év körüli kislány felrobbantotta magát az északkelet-nigériai Maiduguri város egyik zsúfolt piacán szombaton.

 

Síita mecsetnél követtek el merényletet a pakisztáni Ravalpindiben pénteken, a robbantás következtében legalább heten meghaltak és tizenöten megsebesültek.

 

Kávéházban robbantotta fel magát egy öngyilkos merénylő a libanoni Tripoliban szombaton, a detonációban legalább kilencen meghaltak és harmincöten megsebesültek.

Manuel Valls francia miniszterelnök korábban azt mondta, hogy sürgősen meg akarják találni a merénylő feltételezett bűntársát, mivel a nyugat-európai országban „továbbra is jelen van a (terror)fenyegetés”. Hétfőn a BFM francia televíziónak a kormányfő úgy nyilatkozott, hogy Franciaország háborúban áll a „terrorizmussal, dzsihadizmussal és a radikális iszlámmal".

Vasárnap az internetre felkerült egy videofelvétel, amelyen egy Coulibalyra hasonlító férfi az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoport tagjának vallotta magát, és azt állította, hogy a Charlie Hebdo elleni merénylet elkövetőivel összehangolta az akcióit. A francia rendőrség keresi a képsorok készítőjét, és azt a személyt, aki a videót közzétette a világhálón.

A Charlie Hebdo szatirikus francia hetilap elleni, tizenkét áldozatot követő terrorista merényletet a múlt hét szerdán követték el a szélsőséges iszlamista Kouachi fivérek. A vérengzést követően, múlt pénteken a 26 éves Boumeddiene élettársa, Amedy Coulibaly több túszt ejtett egy párizsi kóser élelmiszerboltban. Ez utóbbi túszdrámának négy ártatlan halálos áldozata volt. A férfi a rendőrség különleges egységeinek túszszabadítási akciója során életét vesztette.

A muzulmán vallási vezetők, politikusok és értelmiség segítségét kérte Ferenc pápa az erőszakot igazoló vallási fundamentalizmus elutasítására a Vatikánban akkreditált diplomatákhoz hétfőn intézett beszédében.

Ferenc pápa úgy fogalmazott, a vallás szélsőséges értelmezése puszta ideológia, amely Istent is elutasítja. A szentszéki nagyköveteknek év elején tartott beszédében az egyházfő szorgalmazta, a nemzetközi közösség tegyen konkrét lépéseket a béke érdekében Ukrajnában, Szíriában, Irakban, a Közel-Keleten és Nigériában is. A pápa szerint a világ számos részén egyszerre zajló konfliktusok egy új világháború részei.

Ugyanakkor hírek röppentek fel azzal kapcsolatban, hogy az Iszlám Állam (IÁ) fegyvereseinek következő célpontja a Vatikán lehet. A szentszéki szóvivő hétfőn közölte, hogy a Vatikán egy külföldi titkosszolgálattól sem kapott figyelmeztetést ezzel kapcsolatban. Federico Lombardi kijelentette, hogy a Vatikán biztonsági szolgálata figyelemmel és józan óvatossággal követi az eseményeket és értékeli a fennálló veszélyt. A Vatikánnal szembeni esetleges támadásra azonban jelenleg semmilyen konkrét jel nem utal – tette hozzá a szentszéki szóvivő, hangsúlyozva: egyetlen külföldi titkosszolgálat sem értesítette a Vatikánt arról, hogy a közeljövőben terrorista támadás célpontja lehet. Éppen ezért felesleges indokolatlan aggodalmat kelteni, már csak a Vatikánba érkező zarándokok és turisták tömege miatt is – mondta a szóvivő.

A párizsi terrortámadáshoz hasonló merényletek „forgatókönyveit” is beépítik a brit biztonsági szolgálatok elhárítási gyakorlataiba, és a brit hadsereget is felkészítik a válaszlépésekre – egyebek mellett erről döntöttek a brit nemzetbiztonsági kabinet hétfői ülésén, amelyen David Cameron miniszterelnök és a brit elhárító ügynökségek vezetői vettek részt. A brit terrorkészültség szintjét nem emelték, a riasztási fokozat a tavaly nyár óta érvényes második legmagasabb szinten maradt. Ez a hivatalos meghatározás szerint „súlyos” terrorfenyegetést jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint Nagy-Britanniát „nagy valószínűséggel” terrortámadás éri.

A francia sajtó hétfőn egyöntetűen történelmi napnak nevezte az előző napi terrorizmus elleni felvonulást, amelyen közel négymillióan vettek részt, s arra biztatta a politikusokat, hogy éljenek a páratlan nemzeti összefogás kínálta lehetőséggel. Valamennyi címlapon a sokféle és névtelen emberekből álló hatalmas tömegről készült felvételek láthatók „Franciaország felemelkedett”, „Menetel a szabadság”, „Együtt a szabadságért”, „Egy nép felkelt”, „Szabad világ” feliratokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.