Egyetértenek abban, hogy a válságot nem lehet katonai erővel kezelni

John Kerry szerint az Egyesült Államok és az EU továbbra is szorosan együttműködik.

RZ
2015. 02. 08. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

John Kerry az 51. müncheni biztonságpolitikai konferencián (MSC) tartott előadásában az Ukrajnába irányuló esetleges fegyverszállítások körüli vitákra utalva kiemelte, hogy az egység állítólagos felbomlásáról szóló hírek ellenére „nincs megosztottság, nincs szakadás”. A Nyugat változatlanul „egységes a diplomáciában”, és közös cél a válság tárgyalásos megoldása – mondta Kerry, kiemelve, hogy Washington támogatja a német–francia kezdeményezést a minszki megállapodás végrehajtására.

Az előadás után a hallgatóság kérdéseire válaszolva kiemelte: az Oroszország elleni szankciók ügyében is voltak viták, éppen úgy, mint jelenleg a fegyverszállítások elképzelése körül, ezek azonban „csak taktikai, és nem stratégiai” kérdésekről szóló diskurzusok.

A fórumon John Kerry mellett részt vett Frank-Walter Steinmeier német és Laurent Fabius francia külügyminiszter. Mindketten a Nyugat egységes fellépése mellett foglaltak állást. Nemcsak az ukrán válságra, hanem az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelemre és afrikai válságok kezelésére is érvényes, hogy „nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne legyünk egységesek” – mondta Laurent Fabius.

A viszályt már csak azért is kerülni kell, mert senki nem lát a jövőbe – emelte ki a francia külügyminiszter, rámutatva, hogy egy évvel ezelőtt, az előző MSC-n fel sem merült, hogy az ebolajárvány, az IÁ és az ukrajnai „háború” lesz a következő 12 hónap meghatározó témája a nemzetközi politikában.

Frank-Walter Steinmeier élésen bírálta orosz kollégája, Szergej Lavrov szombati fellépését a konferencián. Lavrov – aki a Nyugatot hibáztatta az ukrán válságért és úgy vélte, hogy az Egyesült Államok tevékenységét „megszállott” világuralmi törekvés jellemzi – beszédével „egy cseppet sem járult hozzá” a feszültség enyhítéséhez – mondta Steinmeier.

Hozzátette, hogy Európában csak Oroszországgal együttműködve lehet tartós biztonságot teremteni, de nem segít a helyzeten, ha ezt csak az egyik fél ismeri fel. Moszkvának továbbá azt is be kell látnia, hogy „Oroszország csak Európával együtt, és nem Európa ellen fordulva biztosíthat jó jövőt magának” – mondta a német külügyminiszter.

Hangsúlyozta, hogy a német kancellár és a francia elnök kijevi és moszkvai tárgyalásai után is még „nagyon távol vagyunk az ukrajnai konfliktus politikai rendezésétől”, ezért fontos megvizsgálni, hogy milyen eszközök állnak még rendelkezésre. Az ukrán hadsereg támogatása nyugati fegyverekkel nem célravezető eszköz, hiszen nemcsak „rendkívül veszélyes, hanem a kívánt eredménnyel ellentétes következményekhez vezethet” – mondta Steinmeier.

A francia elnöki hivatal bejelentette, hogy német–francia–ukrán–orosz csúcstalálkozót rendeznek szerdán Minszkben a négy ország vezetőinek részvételével a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére. A német kormányszóvivő vasárnap ugyanilyen tartalmú közleményt adott ki Berlinben. Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök hosszan egyeztetett délelőtt telefonon, s a kelet-ukrajnai válság átfogó rendezése keretében folytatták az intézkedéscsomag kidolgozását – olvasható a francia elnöki hivatal közleményében.

Ez a munka hétfőn Berlinben folytatódik abból a célból, hogy szerdán Minszkben egy a normandiaihoz hasonló csúcstalálkozóra kerülhessen sor, amelyen mind a négy ország vezetője részt vesz. A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a berlini egyeztetésen magas rangú tisztviselők lesznek jelen, mivel a német kancellár hétfőn az Egyesült Államokban tesz látogatást.

Angela Merkel és Francois Hollande csütörtökön Kijevben az ukrán, pénteken pedig Moszkvában az orosz államfővel tárgyalt a fegyverszünet megteremtése érdekében. Az egyeztetéseket követően szombatra virradóra Moszkvában bejelentették, hogy átdolgozzák a tavaly szeptemberi minszki béketervet.

Az oroszbarát szakadárok üdvözölték a német kancellár és a francia elnök erőfeszítéseit, amelyek lehetséges eredményeivel kapcsolatban az ukrán elnök is derűlátóan nyilatkozott a müncheni biztonságpolitikai konferencia szombati napján. Angela Merkel ugyanott hangsúlyozta: továbbra is bizonytalan a vérontás megállítását célzó tárgyalások sikere. Hollande az utolsó esélyek egyikének nevezte a törekvéseiket. Putyin arról beszélt, hogy Oroszország nem készül senkivel sem háborúzni. Közben újabb egyeztetés zajlott, ezúttal Merkel, Joe Biden és Petro Porosenko között.

Magyarország továbbra is osztja a német álláspontot az ukrán válság kezelésének ügyében – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter még pénteken az MTI-nek a müncheni konferencia szünetében, hangsúlyozva, hogy nincs katonai megoldás a konfliktusra, és mielőbbi fegyvernyugvásra van szükség a válságövezetben. Magyarország változatlanul kitart a német kancellár, Angela Merkel és Orbán Viktor kormányfő hétfői találkozóján megfogalmazott álláspont mellett, miszerint az ukrán hadsereg támogatása fegyverszállításokkal nem lehet megoldás – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.