Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy az előzetes értékelés szerint jó esély van arra, hogy az események „a rossz ösvényről a jó ösvényre váltsanak”. A miniszterelnök pénteken Kijevbe utazik, ahol Petro Porosenko ukrán államfővel tárgyal. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Hírt TV-nek nyilatkozva arra is felhívta a figyelmet, hogy a kijevi tárgyalás mindössze négy nappal előzi meg Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatását.
A Minszkben elfogadott intézkedéscsomag volt a fő téma a visegrádi országok miniszterelnökeinek szokásos, az EU-csúcstalálkozót megelőző egyeztetésén csütörtök délután Brüsszelben – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. Orbán Viktor magyar, Robert Fico szlovák, Ewa Kopacz lengyel és Bohuslav Sobotka cseh kormányfő megbeszélése optimista légkörben zajlott – mondta a sajtófőnök. Hozzátette: a V4-miniszterelnökök szerint Közép-Európa szempontjából mindenképpen jó hír a megállapodás, és abban bíznak, hogy az abban leírtak a gyakorlatban is megvalósulnak.
A délkelet-ukrajnai válság rendezésével foglalkozó kontaktcsoport tagjai csütörtökön Minszkben aláírták a szeptemberi megállapodások végrehajtásáról szóló 13 pontos intézkedéscsomagot: a dokumentum rendelkezik egyebek mellett a tűzszünet betartásáról, a nehézfegyverek visszavonásáról, a foglyok teljes cseréjéről, illetve arról, hogy Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakaszon.
Brüsszelben tartózkodik Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója is, aki csütörtökön bejelentette, hogy következő négy évben 40 milliárd dollár pénzügyi segítséget kaphat Ukrajna.
A szavakat tetteknek kell követniük – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár a csütörtök hajnalban Minszkben tető alá hozott ukrajnai tűzszüneti megállapodásról. A kancellár csütörtök délután a brüsszeli EU-csúcstalálkozóra érkezve csak nagyon röviden nyilatkozott, és reménykeltőnek, „nem többnek és nem kevesebbnek” minősítette a minszki eredményeket.
Francois Hollande szerint az elkövetkező órák döntő jelentőségűek lesznek abból a szempontból, hogy miként lehet majd értékelni a tűzszüneti megállapodást. „A jövőben is kellő nyomást szükséges kifejteni az ukrajnai béke biztosítása érdekében” – fogalmazott a francia köztársasági elnök, szintén az uniós országok állam-, illetve kormányfői találkozójára érkezve. Előzőleg ő maga a szociáldemokrata, Merkel pedig a jobbközép néppárti politikai családhoz tartozó csúcsvezetőket tájékoztatta a maratoni minszki diplomáciai erőfeszítések kimeneteléről.
Dunald Tusk, az uniós csúcsvezetők testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke „óvatosan üdvözölte” a minszki megállapodást, és a maga részéről szintén azt hangsúlyozta, hogy annak hatékonyságát a helyszínen, Kelet-Ukrajnában lehet majd csak felmérni. A volt lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy az orosz agresszió egyértelműen fenyegetést jelent Európa békéjére nézve.
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke nagy előrelépésnek nevezte a Minszkben megszületett tűzszüneti megállapodást. „Amíg nem lőnek, addig beszélnek egymással” – fogalmazta meg Schulz azt a minimális elvárást, ami az eddigi értesülések szerint teljesülhet a minszki egyeztetések nyomán. Az EP-elnök ugyanakkor úgy vélekedett, hogy eddig nem kapott kellő hangsúlyt Ukrajna stabilizálásának, az ország működőképessége biztosításának a kérdése. Szerinte erről több szót kell ejteni az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek nem hivatalos értekezletén.
A brüsszeli EU-csúcsra érkezve Werner Faymann osztrák kancellár üdvözölte a Minszkben kötött négyoldalú fegyvernyugvási megállapodást. Úgy értékelte a fejleményeket, hogy ez volt a béketerv első lépése, de ma még nem mérhető fel, hogy mennyire bizonyul jelentősnek. „Garancia nincs, reménysugár van” – fogalmazott Faymann.
Orbán Viktor az Európai Tanács ülésén Magyarország nevében köszönetet mondott Angela Merkel német kancellárnak és Francois Hollande francia államfőnek a tűzszünet és a béke érdekében tett erőfeszítéseiért – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. Elmondása szerint a magyar kormányfő világossá tette, hogy – mivel Magyarország Ukrajnával szomszédos állam – a magyar emberek számára különösen fontos, hogy véget érjenek a harcok, ne vesszen el több emberélet, megszűnjön a bizonytalanság és elmúljon a háború továbbterjedésének veszélye.