Fekete augusztus volt harminc éve

1985-ben egy hónap alatt összesen 720-an vesztették életüket légi balesetekben, amire előtte és utána sem volt példa.

MA
2015. 08. 18. 12:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három évtizeddel ezelőtt egy hónap alatt összesen 720 ember vesztette életét a kereskedelmi társaságok járatain – írja a BBC. Négy különböző, teljesen eltérő okokból bekövetkezett légi katasztrófa történt.

1985. augusztus 12-én zuhant le a Japan Airlines légitársaság Tokióból Oszakába tartó Boeing 747 típusú repülőgépe. Ez a baleset volt minden idők legtöbb áldozatát követelő légi katasztrófája: a 123-as számú járat fedélzetén tartózkodó 524 emberből 520-an vesztették életüket. Ennél többen a tenerifei Los Rodeos repülőtéren 1977. március 27-én haltak meg, 583-an, de akkor két gép, a KLM és a Pan Am Boeing 747-ese ütközött össze.

A tokiói felszállás után tizenkét perccel, amikor a gép mintegy 7000 méter magasságban, 550 km/h sebességgel haladt, a pilóták robbanásszerű zajt hallottak. A géptest rázkódni kezdett, a légnyomás folyamatosan esett. A vészjelzés leadása után a földi irányítás engedélyezte a visszatérést Tokióba, de a jármű gyakorlatilag irányíthatatlanná vált.

„A legénység több mint fél órán keresztül hősiesen harcolt” – mondta Graham Braithwaite, a Cranfieldi Egyetem biztonsággal és balesetek kivizsgálásával foglalkozó oktatója.

A nyomozás során később megállapították, hogy a katasztrófa a hibás javítási munkák miatt következett be. A gép farokrésze hét évvel korábban megsérült, amikor leszállás közben a betonba ütközött, a javítást a Boeing végezte el, de a nyomástartó lemezt nem megfelelően rögzítették.

A közelben található Jokota amerikai légitámaszponton is fogták a segélykérő jeleket, és húsz perccel a becsapódás után gépeket küldtek a baleset helyszínére. Az egyik felderítő vadászgép még a szürkület leszállta előtt észlelte is a roncsot, és megadta helyzetét, a japán hatóságok azonban nem akarták igénybe venni az amerikai segítséget.

Sokan úgy vélték, hogy többen élték volna túl a szerencsétlenséget, ha a japán hatóságok előbb küldtek volna mentőket a helyszínre, míg mások szerint el kellett volna fogadni a közeli amerikai légibázis segítségét.

Nem sokkal a katasztrófa után a légitársaság karbantartásért felelős vezetője, Tominaga Hiroo öngyilkos lett, hátrahagyott jegyzetében pedig azt írta: „a halálommal vezekelek”.

A kontár munka „hatalmas hiba volt, amelynek nem lett volna szabad megtörténnie” – foglalta össze a tragédiát David Learmount, a Flight Global biztonsági szerkesztője.

Mindössze tíz nappal később egy egészen más jellegű katasztrófa történt Manchester repülőterén, s az eset később óriási hatással volt a biztonsági szabályozásokra.

A British Airtours Korfura induló csarterjárata hajtóművénél felszállás közben tűz keletkezett. A pilóták hallottak egy puffanást, a felszállás megszakadt, de nem vették észre a felcsapó lángokat.

A halálesetek legnagyobb részét füstmérgezés idézte elő: a túlélők később döbbenten nyilatkoztak arról, milyen gyorsan vált lehetetlenné a légzés.

A Boeing 737-200-as gép balesete 55 emberi életet követelt, és a tragédia után egy sor biztonsági változtatást léptettek életbe: egyebek közt felülvizsgálták a kiürítési szabályokat, és tűzblokkoló üléshuzatokat, padlóvilágítást, valamint tűzálló mennyezeti és fali paneleket vezettek be.

Ugyancsak változtatásokat léptettek életbe a Delta 191-es járatának végzetes landolása után. A repülőgép augusztus 2-án a texasi Fort Worth-ben leszállás közben viharba keveredett, belerepült egy szélnyírásba, és az intenzív légáramlat a földre rántotta, a gép kisodródott egy autópályára, ahol letarolt egy járművet. A szerencsétlenségben 137 ember vesztette életét, mindössze 27 túlélő volt.

Bár a gép fedélzetén lévő radar képes volt felismerni a zivatarokat, és a repülőt tapasztalt pilóta irányította, az efféle légáramlatokat az akkori szélnyírásjelző berendezések még nem tudták kellő gyorsasággal azonosítani.

1985 augusztusának utolsó balesete során a Bar Harbor Airlines 1808-as járata zuhant le. Mind a hat utas, valamint a személyzet két tagja életét vesztette.

A tragédia hatalmas visszhangot kapott, elsősorban azért, mert a gépen utazott a tizenhárom éves Samantha Smith is, aki a hidegháború alatt levelet küldött Jurij Vlagyimirovics Andropovnak. Az SZKP főtitkára visszaírt az akkor tízéves kislánynak, melyben meghívta a Szovjetunióba. Samantha Smith elfogadta a meghívást. Később a „legfiatalabb amerikai nagykövet” nevet kapta, részben békeaktivistaként Japánban tett szolgálataiért.

A katasztrófa vizsgálata után a szakemberek arra következtettek, hogy a pilóták tapasztalatlansága és a földi radar elromlása okozta a tragédiát.

Az elmúlt három évtizedben a légi közlekedési biztonság teljesen átalakult, és az 1990-es évek óta folyamatosan csökken a repülőbalesetek száma – leszámítva 2014-et, amikor eltűnt a Malaysia Airlines járata, valamint lezuhant az Air Asia gépe. A pozitív változtatásokhoz részben az 1985 augusztusában történt tragikus események, illetve az azokból levont tanulságok is nagyban hozzájárultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.