Az oroszok igazából az Iszlám Államot támogatják?

A brit külügyminiszter szerint azzal, hogy a mérsékelt szíriai ellenzéket bombázzák, igazából az IÁ-t segítik.

MTI
2015. 12. 16. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Philip Hammond, aki szerdán a londoni alsóházban tartott tájékoztatót a képviselőknek a szíriai helyzetről, kijelentette: az orosz légierő az elmúlt két hétben is a szíriai ellenzék erőit támadta a Homsz és Aleppó városok közötti térségben, valamint Szíria északi területein. Hammond szerint ez lehetővé tette az Iszlám Állam előrenyomulását ezeken a területeken.

Nagy-Britannia szövetségeseivel, köztük az Egyesült Államokkal együtt minden lehetséges alkalommal igyekszik rábírni az oroszokat arra, hogy tűzerejüket kizárólag az Iszlám Állam egységeire összpontosítsák. Elfogadhatatlan, hogy az orosz hadműveletek a szíriai ellenzéket gyengítik, és ezzel az Iszlám Államnak kedveznek, miközben Oroszország azt állítja, hogy az Iszlám Állam ellen harcol – mondta a brit politikus.

A Szíriában végrehajtott brit légi hadműveletekről Hammond elmondta, hogy elsősorban az Iszlám Állam ellenőrizte területek olajkitermelő létesítményeire koncentrálnak, mivel szakértők szerint ezek az olajmezők adják a terrorcsoport bevételeinek 40 százalékát.

A Financial Times éppen szerdán közölt feltáró riportja szerint az Iszlám Állam az elmúlt egy évben 900 millió dollár jövedelemre tett szert az ellenőrzése alatt álló területeken kitermelt nyersolaj eladásából, valamint a lakosságra kivetett adókból és az elkobzott javak értékesítéséből. A londoni gazdasági napilap helyi forrásokat és nyugati hírszerzési szakértőket idéző beszámolója szerint a terrorcsoport ebből az összegből 600 millió dollárt fordított hadigépezetének fejlesztésére, de a hadműveleteiben közvetlenül részes, jórészt külföldiekből álló fegyveres erő fenntartása csak 200-250 millió dollárba kerül évente.

A lap által idézett szakértők szerint az Iszlám Állam finanszírozási modellje van annyira rugalmas, hogy akár a bevételek meredek visszaesését is elviselje. A Rand Corporation nevű amerikai stratégiai kutatóműhely egyik vezető elemzője a Financial Timesnak azt mondta, hogy az Iszlám Állam csak az általa felhalmozott tartalékokból akár három éven át is folytathatja tevékenységét.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.