Lankadatlan a német befogadókedv?

Michael Schöpf szerint a pártok szítják az indulatokat, de az embereket nem lehet a menekülteknek ugrasztani.

Kuthi Áron
2016. 02. 29. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

–A Münchenben működő harminc menekültközpont közül a Jezsuita Menekültszolgálat (JRS) a közeljövőben veszi át egynek a működtetését. Hol tartanak az előkészületek?
– Elméleti kutatásokat és konkrét segítséget is nyújtunk München városának, a mi központunkban 300-600 személyért fogunk felelni. A bajor kormány és a város fizeti a szociális munkásokat, az ezen felüli szolgáltatásokat, például jogsegély, gyógyítás, mi nyújtjuk.

– Rengeteg kísérő nélküli gyermek érkezik Európába, velük mit kezdenek?
– Értük az árvaházakat működtető állami intézmény a felelős. Esetükben a menekültstátus intézése sokkal gyorsabban alakul, hiszen az a cél, hogy minél hamarabb iskolába tudjanak menni. Rájuk arányosan sokkal több szociális munkás, nevelő jut, mint egy rendes menekültszállón a felnőttekre.

– Nagy tömegekről beszélünk, van minderre elég ingatlankapacitás?
– Új és új épületeket kell megnyitni, vagy legalábbis a célnak megfelelően átalakítani. A cél az, hogy minél kisebb iskolai osztályok jöjjenek létre, ez attól is függ, hogy mennyi tanárt tudunk felvenni. A nyelvi problémák miatt először minden gyermek előkészítő tanulmányokat folytat – nyilván ez nemcsak az árván maradottakra, hanem mindenkire érvényes. Nagy vita zajlik arról ma Németországban, hogy a nyelv intenzív tanítása mellett azonnal be kell-e dobni a gyerekeket a német osztályokba, vagy fél-egy éves felzárkóztatás után tegyük meg ezt. Jelenleg az utóbbi működik.

– Kik vesznek részt az önkéntes munkában?
– Tavaly nyáron sokkal több ember jött önként segíteni, mint amennyinek munkát tudtunk adni. A sajtó azóta már arról beszél, hogy az önkéntesek azóta kifáradtak, túlterheltek, de én ezt nem tudom megerősíteni. Az emberek felfogták helyi szinteken, hogy ha már itt vannak a menekültek, jó viszonyt kell kiépíteni velük. Ez egyáltalán nem látszik a politikától és érzelmektől fűtött médiában.

– Friss adatok szerint 130 ezer menedékkérőnek nyoma veszett Németországban. Ez hogy fordulhat elő?
– Ez egyrészt abból fakad, hogy sokan a családjukhoz mennek tovább, vagy egy másik országba. Másrészt tényleg vannak olyanok is, akik egyszerűen eltűntek. Mi azt mondjuk, hogy ha az illető csatlakozik a rokonokhoz, akkor az a lehető legjobb, mert a továbbiakban a család gondoskodik róla, és így hamarabb találhat munkát is.

– Köln után kiderült, hogy az elkövetők többsége nem a mostani menekülthullámmal, hanem korábban érkezett, és többségük nem közel-keleti, hanem észak-afrikai volt. Ez nem azt jelenti, hogy csődöt mondott az integráció?
– Hibás ez a következtetés. A tények magukért beszélnek, nem gazdasági migránsok, hanem szervezett bűnbandák felelősek Kölnért, főleg marokkóiak, akik már csak azért sem nevezhetők menekülteknek, mert Marokkó biztonságos országnak számít. A baj, hogy ezeket a bűncselekményeket túl sokáig nézte tétlenül az állam.

– Akkor ön szerint nem migránsok voltak?
– Nem, hanem bűnözők. Számomra az a gazdasági migráns, aki mondjuk Marokkóból jön, mert németországi állása van.

– Azaz mindenki, aki a mostani hullámmal jön, menekült?
– Mindenki menedékkérőnek minősül, és az eljárás deríti ki, hogy az adott személy jogosult-e menekültstátusra.

– Svédország az érkezettek 45 százalékát ki fogja toloncolni, mert nem jogosultak menekültstátusra. Németországban mekkora ez az arány?
– Minden ország esetében más és más. Van olyan ország, ahonnan csak egyszázaléknyian kapnak menekültstátust.

– Tapasztalható a félelem érzése mondjuk a lányos családok részéről?
– Ha az incidensekre céloz, igen, előfordultak ilyenek uszodákban, diszkókban. Az én meglátásom erről az, hogy Németország elsősorban a hetvenes években – amikor rengeteg török érkezett hozzánk – követte el azt a hibát, hogy nem fordított kellő figyelmet a nyelvi aspektusra és az értékek közvetítésére. Most már szakértők tanítják, hogy melyek az együttélés alapvető szabályai, mi az illem. Vegyük figyelembe, hogy ezek az emberek olyan világból érkeznek, ahol a háború miatt az erőszak lett az érintkezés nyelve.

– Működik még a Willkommenskultur?
– A bevándorlásellenes Pegida mozgalom tetszhalott volt tavalyig, amikor is rátalált a bevándorlás témája. Ők és az Alternatíva Németországnak (AfD) párt azokat tömörítik, akik mindenáron a bevándorlás ellen vannak. Szlogenjük az, hogy nem osztunk meg velük semmit. Ám kisebbségben vannak. A lakosság látja, hogy nem lehet kijátszani az embereket egymás ellen, egymásnak ugrasztani a menekültet és a németet.

– Mindabból, amit elmondott, az a kép bontakozik ki, hogy Németországban minden rendben van, és csak a politika használja saját céljaira a bevándorlást
– Ami nem jól működik, az a külső határok védelme olyan módon, hogy azért ne zárjunk ki mindenkit. És az Európán belüli elosztás kérdése sincs rendezve, ezzel elégedetlenek a németek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.