Május 9-e megünneplése, azaz a hitleri Németország 1945-ös legyőzésének napja nem veszett a múltba a Szovjetunió szétesésével: a diadal érzése tovább él mind a nép, mind az ezt tápláló mindenkori vezetés körében, mégpedig rendkívül fontos szimbolikus jelentőséggel. A koreográfia évről évre ugyanaz: felvonulás és katonai parádé a Vörös téren, miközben a legfelsőbb vezetés és vendégei tribünökről szemlélik az eseményeket. – Május 9-e nem más, mint a hazai tömegek elvakítása, az ellenzék megfélemlítése, valamint a mindenkori diktátor legyezgetése – mondta el véleményét az ünnepről a CNN amerikai hírtelevíziónak James Nixey, a Chatham House, azaz a londoni Királyi Nemzetközi Ügyek Intézete orosz–eurázsiai programjának igazgatója.
Nem véletlen tehát, hogy nyugati politikusok és elemzők hetek óta azt gyanítják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kihasználja az ünnep szimbolikus jelentőségét, s be fog számolni az ukrajnai hadjárat eddigi eredményeiről, továbbá ismerteti az invázió újabb eszkalációs szintjét.
Oleg Ignatov, a nemzetközi válságcsoport Oroszországgal foglalkozó vezető elemzője szerint több lehetősége van Vlagyimir Putyinnak, ezek közül pedig a legkeményebb lenne a hadüzenet. (Ugyan Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sem üzent hadat az oroszoknak, otthon viszont még februárban rendkívüli állapotot hirdetett.) További lehetőség az orosz elnöknek, hogy mozgósítási törvényt fogadtat el, ami a kezdetét jelentheti az általános vagy részleges katonai mozgósításnak az Orosz Föderáció elleni agresszió vagy közvetlen agressziós fenyegetés, valamint az Orosz Föderáció elleni fegyveres konfliktus kirobbanása esetén. A törvény ugyanis nemcsak, hogy megengedné a kormánynak a csapattoborzást, hanem hadi gazdálkodást is bevezethetne az országban.
Nixey szerint az ukrajnai háború kezdete óta az orosz inváziós hadsereg legalább tizenötezer katonát vesztett, így égető szükség van az utánpótlásra, ha Moszkva el akarja érni a céljait. Ez esetben a mobilizáció azt jelentené, hogy kiterjeszthetik a már a hadseregben szolgáló katonák bevethetőségét, behívhatnak tartalékosokat, illetve besorozhatnak már katonailag kiképzett hadköteles férfiakat is – vélekedik Igantov, bár mindez nem kis kockázatot jelentene a kormánynak. Ez ugyanis megváltoztatná a Kreml teljes narratíváját, mivel Putyinnak el kellene ismernie, hogy az ukrajnai invázió nem a tervek szerint halad.
Csakhogy a Kreml szerdán cáfolta a a nyugati forgatókönyveket.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a május 9-ei hadüzenet bejelentéséről szóló spekulációkkal kapcsolatban kijelentette: „Erre nincs esély. Ez badarság”. Egy nappal korábban Szergej Lavrov külügyminiszter is hasonlóképpen fogalmazott.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök videókonferencián tárgyal az orosz biztonsági tanács tagjaival a Moszkva melletti vidéki rezidenciáján, Novo-Ogarjovóban 2022. április 15-én
(Forrás: MTI/AP/Szputnyik/Kreml/Mihail Klimentyev)