A civil szervezeteknél dolgozó nőkre vonatkozó tilalom visszavonását sürgette a tálib adminisztráció gazdasági miniszterével tartott megbeszélése során az ENSZ afganisztáni missziójának megbízott vezetője – áll egy hétfői közleményben. „Afgánok millióinak van szüksége humanitárius segítségre, és az akadályok felszámolása létfontosságú” – áll abban a közleményben, amelyet az ENSZ afganisztáni segélymissziója (UNAMA) adott ki azután, hogy Ramiz Alakbarov, az UNAMA ügyvivő vezetője és humanitárius koordinátora tárgyalt Mohammad Hanif megbízott gazdasági miniszterrel.
Hanif minisztériuma szombaton rendelte el, hogy nem dolgozhatnak nők a helyi és külföldi civil szervezeteknél. Az intézkedés ugyan nem vonatkozik az ENSZ-re, de számos programját a rendelet hatálya alá tartozó civil szervezetek hajtják végre.
Az afgán minisztérium a tilalmat arra hivatkozva rendelte el, hogy úgymond „komoly panaszok” merültek fel az érintett női dolgozók öltözködése kapcsán, elsősorban a muszlim női fejkendő, a hidzsáb viselését illetően. Az iszlamistáknak a nőkre vonatkozó újabb korlátozó intézkedésének az elrendelésére négy nappal azután került sor, hogy betiltották a nők részvételét az egyetemi oktatásban. Többtucatnyi afgán és nemzetközi szervezet dolgozik Afganisztán távoli vidékein, és az alkalmazottaik között sok a nő.
Én vagyok az egyetlen kenyérkereső a családomban. Nincs senki más, aki dolgozni tudna, az egész életem a munkámtól függött, nincs más bevételünk. Nem csak én vagyok ebben a helyzetben. Nem tudom elmondani, mennyire aggódunk, kilátástalannak látjuk a helyzetet
– panaszkodott egy civil szervezet női munkatársa, miután a tálibok bejelentették az új intézkedést.
A döntés bejelentése után azonban több civil szervezet is közölte, hogy felfüggeszti afganisztáni segélyakcióit. Közöttük van például az emberi fejlettségi indexet (HDI) mérő svájci Care International és az amerikai Save the Children szervezet, mely a gyermekek életének javítását tűzte ki célul, és a Norvég Menekültügyi Tanács is.
Közleményükben rámutattak, döntésük hátterében az áll, hogy női alkalmazottaik nélkül nem tudják elérni a rászorulókat. A Norvég Menekültügyi Tanács hangsúlyozta, „2021 augusztusa óta a nők nélkül nem értük volna el a rászoruló afgánok millióit”. A szervezetek ugyanakkor bíznak abban, hogy a tálibok döntése csupán átmeneti jellegű lesz. Az ENSZ szerint a tálibok új rendelete hátráltatja Afganisztánt a fejlődésben.