Az új korszakot Friedrich Merz kancellár vezeti be, aki pár hónappal ezelőtt még védelmezte Németország szigorú adósságfékjét. Most azonban gyors ütemben alkotmányos reformokat hajt végre, hogy akár ezermilliárd eurós hitelfelvétellel finanszírozhassa a védelmi kiadásokat és az infrastrukturális beruházásokat. Ez meglepte még saját pártját, a kereszténydemokratákat (CDU) is, akik hosszú évekig a költségvetési fegyelem bástyái voltak. Németország ezzel elindult az eladósodás útján.

Fotó: AFP
Németország szakított évtizedes gazdaságpolitikájával
Andreas Rödder történész, aki közel áll a CDU konzervatív szárnyához, lesújtó véleménnyel van a döntésről.
Ez hatalmas eltérés a német költségvetési ortodoxiától. A CDU feladja az identitása alapjait
– fogalmazott. A „fekete nulla” koncepció Wolfgang Schäuble pénzügyminisztersége alatt teljesedett ki. 2014-ben először sikerült kiegyensúlyozott költségvetést alkotni 1969 óta, és amikor 2017-ben távozott hivatalából, a minisztériumi dolgozók egy élő „nullát” formáltak meg tiszteletére. De a Covid–19 járvány, a kínai beszállítói zavarok, az orosz–ukrán háború és a NATO-elvárások új realitásokat teremtettek.
Az új vezetés szerint a gazdasági szigor elavult koncepció
Baden-Württemberg tartomány zöldpolitikusa, Danyal Bayaz, aki 2021-ben lett pénzügyminiszter, először zöldre festette, majd eltávolította a szobrot. Szerinte a „fekete nulla” szimbolikája elavult.
Nemes cél, ha nem akarunk adósságot hagyni a jövő generációknak , de egy elpusztult bolygót és romos oktatási rendszert rájuk hagyni semmivel sem jobb
– nyilatkozta a Financial Timesnak. A német alkotmányban 2009 óta szereplő adósságfék, amely a strukturális költségvetési hiányt 0,35 százalékban korlátozza a GDP arányában, egy ideig működött. De ma már, amikor a gazdaság stagnál, az infrastruktúra omladozik, és a katonai kiadások nőnek, az eszköz már kevésnek bizonyul.
Németország eladósodik és fegyvereket vesz
Merz költekezési terve a választók körében megosztó. Miközben a hitelfelvételt többség támogatja, sokan szkeptikusak a CDU–SPD koalíció hatékonyságával kapcsolatban. A jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pedig most először megelőzte a CDU-t a közvélemény-kutatásokban. A zöldpárti Franziska Brantner a parlamenti vitában így reagált:
Wolfgang Schäuble forogna a sírjában.
A spórolás szimbólumaként emlegetett „sváb háziasszony”, aki csak annyit költ, amennyi a család bevétele, továbbra is él a német politikai nyelvezetben. Regina Walz, egy ötgyermekes anya például támogatja az infrastrukturális beruházásokat, de elutasítja, hogy az adósságot fegyverkezésre költsék:
Ha eladósodom, tudnom kell, mire megy a pénz.
Németország már korábban is hajlott a nagy költekezésre. Helmut Kohl kancellár 1990-ben speciális alapot hozott létre az újraegyesítés költségeinek fedezésére, amely kétezermilliárd euróra rúgott. A kétezres évekre viszont elterjedt az a meggyőződés, hogy kontrollálni kell a költségvetési kiadásokat, innen ered a „fekete nulla” politikája. Most azonban új időszámítás kezdődik. Bayaz szerint félő, hogy a pénzeső elszalasztja a valódi reformokat.
Látom az emberek szemében az eurójeleket
– fogalmazott. A kérdés már nem az, hogy Németország vállal-e új adósságokat, hanem, hogy mire költi azt, és ki viseli a politikai felelősséget, ha a modernizációs ígéretek nem valósulnak meg az ország eladósodása ellenére.
Borítókép: Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke 2025. április 9-én (Fotó: AFP)