Előrehozott parlamenti választást tartanak vasárnap Fehéroroszországban

Forrás: MTI2019. 11. 16. 21:56
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előrehozott parlamenti választást tartanak vasárnap Fehéroroszországban.

A mintegy 25 éve hatalmon lévő Aljakszandr Lukasenka elnök által vezetett volt szovjet tagköztársaságban 6,8 millió választópolgárt várnak a szavazóurnákhoz, hogy négy évre megválasszák a 110 fős törvényhozás tagjait. Az előrehozott választásokkal Lukasenka a hatalmát akarja bebiztosítani a jövőre esedékes elnökválasztás előtt. Rendesen 2020-ban tartották volna a parlamenti voksolást.

Már a választási folyamat megindulta előtt megfigyelők világossá tették, hogy a választási kampányra vonatkozó korlátozások és a média feletti állami ellenőrzés eleve kizárja az igazságos választások megtartását. A mostani törvényhozásban mindössze két képviselő ül az ellenzék soraiban. A két képviselőnő gyakorlatilag semmilyen nyilvános szerepléshez sem jut az államilag ellenőrzött sajtó miatt.

A választóhelyiségek vasárnap reggel hat órától délután hat óráig tartanak nyitva.

Fehéroroszországban ugyanakkor már öt nappal a választások hivatalos, vasárnapi megkezdése előtt is lehetett szavazni, a fehérorosz választási bizottság közlése szerint november 12-től november 16-ig a polgárok 35,77 százaléka élt ezzel a joggal. Ellenzéki és független választási megfigyelők tömeges csalásokról számoltak be. Az ország választási hatósága szerint viszont éppen az egyes belföldi megfigyelők tevékenysége akadályozta a választási folyamatot.

A szavazáson induló 513 jelölt jelentős része független. A parlamentben nincsenek hagyományos értelemben vett pártfrakciók, Fehéroroszországban ugyanis csaknem húsz éve nem jegyeztek be új pártot a hatóságok.

A hatalmi jogkörök az államfő kezében összpontosulnak.

Fehéroroszország hagyományosan az Oroszországgal való szoros összefonódást hirdető politikai irányvonalat követi. Minszk és Moszkva 1999-ben uniós szerződést is kötött a politikai és gazdasági integráció elmélyítésére. Az utóbbi időben azonban Lukasenka igyekezett az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal is rendezni országa kapcsolatait.

Az elnök 2016 óta először tett hivatalos látogatást november 12-én egy európai uniós tagállamban, Ausztriában azt követően, hogy megszüntették az országával szembeni szankciókat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.