A Monash Egyetem kutatói szerint a teszt kimutatja, hogy az adott egyén fertőzött-e és azt is, hogy fertőzött volt-e a múltban. A teszt fejlesztésében az egyetem kutatói mellett részt vettek a BioPRIA kutatóintézet, valamint a CBNS bio-nanotudományok intézet szakemberei.
A teszt parányi, 25 mikroliter vérplazmát vizsgál agglutináció – a vörösvértestek összecsapódása – után kutatva, amelyet a koronavírus idéz elő. Míg a jelenleg létező torokkenetteszt azt a célt szolgálja, hogy kimutassa a koronavírus-fertőzést, az agglutinációvizsgálat azt is megállapíthatja, hogy ha valaki a közelmúltban fertőzött volt, még akkor is, ha a fertőzés már elmúlt.
Óránként több száz ilyen tesztet lehet elvégezni – közölték a kutatók, akik azt remélik, hogy tesztjüket antitestek észlelésére is lehet használni, segítve a vakcinák klinikai vizsgálatait.
A kutatók szabadalmaztatták eljárásukat, kormányzati és kereskedelmi támogatást kértek a gyártás felgyorsításához.
Az új koronavírus világszerte már több mint 13,8 millió embert fertőzött meg, a Covid–19-ben és szövődményeiben mintegy 600 ezren haltak meg azóta, hogy a vírus a múlt év végén megjelent Kínában.