A Tiltakozások a magyar sajtótörvény ellen: fekete képernyők, fehér oldalak című írásban a szerző, Keno Verseck kiemelte, hogy a kormány a reklámadóval „hallgatásra akarja bírni az utolsó független médiumokat”, és még „a kormányhű sajtó is” tiltakozik a tervezett intézkedés ellen.
A Magyar Nemzet vonatkozó szerkesztőségi cikkét felidézve hangsúlyozta, hogy „Orbán miniszterelnök egyik leghűségesebb követője” is szembefordult a reklámadó koncepciójával, ugyanakkor „amit Orbán eltervez, azt végre is tudja hajtani”, mert mögötte áll a kétharmados parlamenti többség.
A tervezett adó részleteit ismertetve kifejtette, hogy a legmagasabb adókulcs két olyan televíziót érint – köztük az RTL Klubot –, amelyet „eddig nem a kormány ellenőrzött”, és kisebb adók is súlyos gazdasági helyzetbe kerülhetnek, akár csődbe is mehetnek, köztük „az egyetlen független hírtelevízió”, az ATV .
Ismert, a Washington Post is arról írt, hogy a reklámadó veszélyeztetheti a sajtószabadságot, a Guardian online médiarovatának egyik blogbejegyzése is foglalkozott a kérdéssel. Az RTL Group (RTL Csoport) kelet- és délkelet-európai tevékenységéért felelős vezetője pedig úgy nyilatkozott a Handelsblattnak, hogy a tervezett reklámadó bevezetése a sajtószabadság végét jelentené Magyarországon.
Szakmai szervezetek10 százalékos létszámcsökkentést sem tartanak kizártnak a sajtóban a reklámadó bevezetése miatt. A tervezetet a parlamenti ellenzéki pártok közül egyedül a Jobbik támogatja, a többi elutasítja.
A Magyar Reklámszövetség kezdeményezésére lapok sora jelent meg üres oldallal a reklámadó tervezett bevezetése elleni tiltakozásképp. Televíziós csatornák elsötétítéssel, rádiók a tiltakozás szövegének beolvasásával demonstráltak. A csatlakozó online médiumok szintén egy tiltakozó szöveget helyeztek el oldalukon.
A fideszes L. Simon László hétfőn terjesztette be az Országgyűlés elé törvényjavaslatát a reklámadó bevezetéséről. A javaslat különböző adósávokban határozza meg a reklámbevételek adóját, amelyeket félmilliárd forintos árbevételig 0 százalékos adó terhel, a 20 milliárd forintot meghaladókat azonban már 40 százalékos. A törvény, amely már 2014-re is megállapítana adófizetési kötelezettséget, a kihirdetése utáni 31. napon lépne hatályba.
A parlament jövő kedden szavaz az előterjesztésről. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Magyarország élőben című műsorában a közteherviselés kiterjesztésének nevezte a tervezett lépést, amelyet szerinte az évenkénti adótörvényvitákban meg lehet majd vitatni.